Yurt İnternetini Kullanmak Sakıncalı mı?

• Konuyu başlatan CYP
  • Başlangıç Tarihi
  • Mesaj 23
  • Görüntüleme 4B

CYP

Kilopat
Makaleler
1
Merhaba aklıma takılan birkaç soru var. Yurtta kalıyorum.
Yurdumun internetine girmek için kullanıcı adım ve şifrem var. Yanılmıyorsan herkes için ayrı ayrı kullanıcı adı ve şifresi var. Bağlandığımda ‘Fortinet’ diye bir giriş ekranı geliyor ve oraya bilgilerimi girip internete bağlanıyorum.
Buna göre;
  • E-posta, Steam, Origin gibi hesaplarıma girmem sıkıntı yaratır mı?
  • Yurt internetiyle cepten veya laptopdan alış veriş yapmak, bankacılık yapıp hesabıma bağlanmak sıkıntı yaratır mı?
@Murat5038 @THE_MILLER

Son düzenleme:
Hocam valla internette yaptığınız etkinlikler diye duymuştum ama. :oops:

Merhaba aklıma takılan birkaç soru var. Yurtta kalıyorum.
Yurdumun internetine girmek için kullanıcı adım ve şifrem var. Yanılmıyorsan herkes için ayrı ayrı kullanıcı adı ve şifresi var. Bağlandığımda ‘Fortinet’ diye bir giriş ekranı geliyor ve oraya bilgilerimi girip internete bağlanıyorum.
Buna göre;
  • E-posta, Steam, Origin gibi hesaplarıma girmem sıkıntı yaratır mı?
  • Yurt internetiyle cepten veya laptopdan alış veriş yapmak, bankacılık yapıp hesabıma bağlanmak sıkıntı yaratır mı?
@Murat5038 @THE_MILLER
Herkese açık ağlardan bankacılık ve alışveriş gibi işlemlerinizi yapmamanızı öneririm. Steam gibi uygulamalarda satın alma yaptığınız için onu da kullanmanızı önermem.

Herkese açık ağlardan bankacılık ve alışveriş gibi işlemlerinizi yapmamanızı öneririm. Steam gibi uygulamalarda satın alma yaptığınız için onu da kullanmanızı önermem.
Ben de öyle düşünüyorum da işte şifre ve kullanıcı adıyla giriş yapmak gerekince (internete bağlanmak için) emin olamadım. Bir de e-postaya gelen dosya vb. indirmem gerekirse sıkıntı çıkar mı diye düşünüyorum.
Birkaç kere iPhone’dan bağlandım ama bir hesaba girmedim. iPhone'dan işlem yapsam bir sıkıntısı olur mu?

Son düzenleyen: Moderatör:
Bende öyle düşünüyorum da işte şifre ve kullanıcı adıyla giriş yapmak gerekince (internete bağlanmak için) emin olamadım. Birde e-postaya gelen dosya vb. indirmem gerekirse sıkıntı çıkar mı, diye düşünüyorum.
Birkaç kere iphone’dan bağlandım ama bir hesaba girmedim. Iphoneden işlem yapsam bir sıkıntısı olur mu?
Kullanıcı adı ve şifreyle bağlanmanız durumu değiştirmez. Iphone ile bağlanmanız da durumu değiştirmez. Ufak bir açıktan dolayı bilgileriniz ortaya çıkar.

Örnek:ZenMate VPN Kullanıcı Bilgileri Güvenlik Açığı

Aslında önce yurdun wifi şifresini giriyorum ondan sonra, tarayıcı penceresinden bana verilen kullanıcı adı ve şifresi ile bağlanıyorum.
İos dememin sebebi, ios sisteminin biraz daha kapalı kutu gibi olmasından dolayı idi.
Peki bağlansak bile güvenliğimiz için ne yapmak gerekir? Yani elbet bir yerde kulllanmam gerekecek.:kararsız:
@Murat5038 @THE_MILLER

Fortinet'in kendi firewalli gayet sağlamdır. Bankacılık işlemleri dışında bir sorun yaşamazsın, mobil internetten yapman daha iyi olur. İlla PC üzerinden yapacağım diyorsan Eset ve Kaspersky gibi yazılımlardaki bankacılık koruması üzerinden yapabilirsin. Güvenlik duvarı aktif olduğu sürece senin ekranını izleyemez veya veri çekemezler.

Fortinet'in kendi firewalli gayet sağlamdır. Bankacılık işlemleri dışında bir sorun yaşamazsın, mobil internetten yapman daha iyi olur. İlla PC üzerinden yapacağım diyorsan Eset ve Kaspersky gibi yazılımlardaki bankacılık koruması üzerinden yapabilirsin. Güvenlik duvarı aktif olduğu sürece senin ekranını izleyemez veya veri çekemezler.
Peki internetten alış verişi mobilden yapmam dahi mı sağlıklı olur? Birde güvenlik duvarı derken Fortinet’in mi yoksa KIS gibi yazılımlarınkini mi kast ettiniz hocam?

İlk etiketin işlememiş. Bugün yaptığın işlediği için şimdi cevap veriyorum.
Mıller'in dediği gibi Fortinet zaten güvenlik duvarlı özel bir sunucu sunar kişiye. Birinci güvenliğiniz zaten kullanıcı hesabınızla girmeniz, diğeri kendi güvenlik duvarı ve engelleri içinde veriye ulaşıyorsunuz.
Kısaca sadece dikkatli olman gereken siteler, spamlara karşı dikkatli ol yeterli. Güvenli sitelerde sorun yaşamazsınız.
Güvenlik duvarı dediği AV'lerinkinden bahsediyor. AV'lerin veri paketlerini şifreleyip gönderdiği için veri sızdırmak üstüne donanımsal duvardan geçmesi zordur. Bu yüzden gerçek bir hack ile karşı karşıya olmadıkça bunları düşünmen gereksizdir.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı