Yurtdışından alınan telefona yapılması gereken kayıtlar

Berkay Aydın

Hectopat
Daha fazla  
Yurtdışından telefon getiren birinden Oneplus One alıyorum uluslararası versiyonu 64 gb ve 9 ay taksitle 147 tl den satıyor uygun mudur sizce onu sorayım önce.
Ve imei den başka yapılması gereken kayıtlar neler? İmeisini kaydettirsem pasaport kaydına gerek kalır mı? Telefon rootlu geliyo diyolar eski telefonumun imeisini kendim kaydetsem başıma bela alır mıyım? Yorumlarınızı bekliyorum.

Gelen telefonun ilk önce vergisini ödüyorsunuz 110 TL gibi bir fiyatı var. Sonra Turkcell'e gidip pasaport kaydı yaptıracağım telefonum için diyorsunuz. Getiren kişinin pasaportuna kayıt yapıyor, hepsi bu.
Pasaport son 1 ay içinde yurt dışından gelmiş olması gerekiyor. Eğer isterseniz sizde internetten kayıt yapabilirsiniz. İşin kolayı pasaportu ve telefonu alın(IMEI) Turkcell halleder. 10 TL gibi bir ücret alıyorlar.

Vergiyi nereye ödüyorum? Kayıt için pasaport bulurum da son 1 ay içinde yurt dışından gelmiş birini bulabilir miyim bilmiyorum?

Bilmiyorum. Turist pasaportuyla kaydediyorlar. Pasaport bulamazsan 200 TL veriyorsun 6 ay kadar gidiyor. (KDV dahil 200 TL) iPhone 5 aldığımda böyleydi.

Evet fazla ödüyorsun. Ben nakit olarak 350$ (760 tl) gibi bir miktara aldım. Senin telefon 1350 tl gibi bi rakama geliyor. Neredeyse iki katı. Yapman gerekenler ise şöyle; herhangi bir vergi dairesine ya da anlaşmalı bankalardan birine gidip 119.5 tl harç miktarı yatırıyorsun. Aldığın dekont üzerinde kayıt yapılmak istenen cihaza ait IMEI numarasının ve pasaport sahibinin adının ve soyadının yer alması gerekiyor. Daha sonra herhangi bir operatör bayiisine (Avea, Turkcell veya Vodafone) gidip IMEI kaydını gerçekleştiriyorsun. Aşağı yukarı 10 tl gibi bir miktar alıyorlar . IMEI kaydı için kişiye ait pasaportun son iki yıl içerisinde başka herhangi bir cihaz kaydında kullanılmamış olması ve kişinin son 60 gün içerisinde Türkiye’ye giriş yapmış olması gerekiyor. Bu yüzden pasaportun üzerinde giriş mührü bulunmasına ve söz konusu mührün okunaklı olmasına dikkat edilmelidir. Öyle değilse pasaport sahibinin bizzat kendisinin pasaport şube müdürlüğüne gidip belge talebinde bulunması gerekiyor. Pasaport sahibinin pasaportun aslı ve dekontu ile birlikte (bizzat başvurulması gerekli, çünkü kayıt belgelerinin kuruma geldiği ve kontrol edildiği aşamada pasaporttaki imza ile kayıt belgesindeki imzanın aynı olup olmadığı karşılaştırılmaktadır) mobil işletmecilerin abone kayıt merkezlerine veya e-devlet şifresi ile www.türkiye.gov.tr adresinden başvuru yapması gerekmektedir. Bu kapsamda pasaport sahibinin abone kayıt merkezlerinden yapılan başvuru sırasında imzaladığı bir dilekçeye pasaportun kimlik, resim (eski pasaportlar için) ve yurda giriş sayfalarının bulunduğu sayfaların birer nüshası ile dekont aslının eklenmesi gerekmektedir. e-devlet üzerinden yapılan başvurularda ise pasaport sahibi olan kişi, şahsına ait bilgileri sisteme girerek kaydını yaptırabilmektedir. e-devlet üzerinden yapılan başvurularda kişiden herhangi belge talep edilmemektedir. Kişinin beyanı esas alınmakta ve elektronik ortamda kontroller yapılmaktadır.Tüm prosedür böyle işliyor. Başka sormak istediğin bir şey varsa bana ulaşabilirsin.

Son düzenleyen: Moderatör:
Teşekkür ederim. Peki telefonu hat takmadan 1 ay falan kullanma şansım var mı? Çünkü okullar açıldıktan sonra bulabilirim anca pasaportu. Alabileceğim başka bir yol yok mu daha ucuza gelecek? Sanırım 350 dolar için davetiye ye ihtiyacım var. Taksitlendirme olayı da var tabii.

Uyarı! Bu konu 10 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı