Yurtdışından elektronik ürün alışverişi ve gümrük durumu

ugurece

Hectopat
Merhaba arkadaşlar. Amerika'dan bir laptop satın almak istiyorum. Burda mevcut olan bir cihaz değil. İstediğim cihaz Türkiye'ye kargolanmıyor maalesef ama abim orada yaşıyor, satın alıp kendisi bana kargolayabilir, kargo firmaları uçakları hala çalışmaya devam ediyor bütün dünyada.

Ürünün ederi 1499USD, yani sınırın altında. Ticaret bakanlığının ilgili sayfasında yazan üst sınır 1500 Euro. Ürün ülkeye geliyor ve vergisini ödeyerek teslim alabiliyorum yani.

Benim sorum şu. Ben 1500 dolarlık ürüne ne kadar vergi öderim burada? Bakanlığın sitesinde yazan rakam %20. yani 1500 dolar ürün + 300 dolar da vergi ödeyerek ürüne sahip olabiliyorum bakanlığın sitesine göre. Ama emin olmam lazım ödeyeceğim para 13bin lira civarında, az değil.

Daha önce yurtdışından (Amazon hariç, Amazon vergiyi de önden alıyor) elektronik ürün satın alan ya da bir tanıdığından buraya ürün kargolatan birisi oldu mu? Deneyimini paylaşabilir mi? Yarın da bakanlığı arayacağım ama, merakımdan buraya yazıp bilgi almak istedim.

Son düzenleyen: Moderatör:
Evet hocam kanunu okudum hatta linki de bu ; T.C. Ticaret Bakanlığı.

Kanundan ziyade kullanıcı deneyimi arıyorum bu gönderide. Başına daha farklı bişey gelen var mı ? %20 değil de, daha fazla ödeme yapmak zorunda kalan oldu mu acaba diye. Önemli yani ürünün meblağından dolayı ..

Uyarı! Bu konu 4 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı