Z270 ile 7700k Isınma Problemi

mustisas

Hectopat
Daha fazla  
Merhaba, sizlere tam 1 yıldır uğraşmakta olduğum ısı problemim ile ilgili her şeyi adım adım anlatacağım benzer durumu yaşamış olan arkadaşlar var ise her türlü fikrinize ihtiyacım var. Sizlere donanımları mı, problemi mi, denemiş olduğum işlemleri ve sonuç olarak tespitimi yazacağım.

Ekran Alıntısı.PNG

Donanımlarım:

-i7 7700k işlemci
-MSI Z270 Tomahawk
-Corsair 3000MHZ 2X8 RAM
-GTX 1080 Ekran Kartı
-Xigmatek Scylla 120 EN8613 120MM sıvı soğutma
-Zalman ZM700-gv PSU

Problemim:

Sistemimi 07.07.2018 tarihinde topladım. Toplama işleminden kısa bir süre sonra yapmış olduğum testte işlemci sıcaklığım dikkatimi çekti. Zira işlemcim boştayken 40-50 arasında çalışmaktaydı ve oyunlarda ya da render işlemlerinde 3-4 saniye gibi kısa bir sürede 100 dereceyi görmektedir. Evet tam olarak 1 yıldır bu problemle savaşıyorum.

-Denemiş olduğum işlemler sırasıyla
-BIOS güncel ve XMP açık BIOS'ta başka ayar yapılmadı.
-Aerocool 3 adet yeni fan alındı kasadaki toplam fan sayısı 6 adet oldu.
-Cooler Master Masterjel Pro termal macun kullanmaya başladım.
-Konuyu Intel'e iletmem sonucunda Intel tarafından işlemcim sıfır işlemci ile değiştirildi.
-Anakartım servise gönderilip kontrol edildi.
-Cooler Master 600W PSU ile test yapıldı.
-Corsair Hydro H115İ 280 sıvı soğutma sistemiyle test edildi.
-Corsair 3000MHZ 2X8 farklı farklı bir kasadan söktüğüm ramlerle test yapıldı.
-Kasa da kısa devre olma ihtimaline karşı sistemi tamamen masa da dizdim kontrol ettim.
-Tek tek tüm ekipmanlarımı istikrarlı çalışan bir bilgisayarda denedim.
-Başka bir kasa da ısınmayan 7700k kendi sistemimi takınca ısınmaya başlıyor.
-Yeni anakart aldım ASUS Z270f BIOS guncellendi XMP açıldı başka ayar yok sonuç aynı sistemim boşta 40-50 derece PUBG oynarken 80-90 derece arası.

-SONUÇ
Z270 çip setli 3 adet anakart ile denediğim 7700k işlemcim sürekli aynı tepkileri verdi. Aynı şekilde ısınmaz denilen 6700k işlemci dahi taktığım Z270 anakartında ısınmaya başlıyor. Bir arkadaşım anakartı olan ASUS Maximus VIII Z170 çipsetli anakartı aldım ve sistemimi onun üzerine dizdim dün (yani tam 1 sene uğraştıktan sonra) ve bilgisayarım hayret bir şekilde 25-35 derece arasında kaldı ve stres testlerinde 70 dereceyi asla geçmedi.
Şimdi ben anlayamıyorum Z270 ile 7700k bir biriyle uyuşmuyor mu çünkü 3 adet Z270 anakart denemiş birisiyim. Şimdi ne yapmam gerekir ASUS Z270f anakartımı satıp Z170 çip setli bir anakarta mı geçmeliyim? Bu tarz bir problem veya tespit yapan oldu mu daha önce aranızda her türlü fikrinize ve deneyiminize ihtiyacım var. Z270 ile ilgili gözden kaçırdığım bir durum mu var acaba. Vaktinizi ayırıp sorunumu okuduğunuz için Teşekkürler.

Son düzenleyen: Moderatör:
3 anakartta da aynısı olma ihtimali düşük ama belki de anakart işlemciye gereğinden yüksek voltaj veriyordur. CPU-Z veya HWMonitor gibi bir program kullanarak Core Voltage değerini kontrol edin. Eğer 1.3V veya üzerinde ise fazla voltaj veriyordur. Overclock yapmayacaksanız 1.17V gibi bir değere sabitleyebilirsiniz.

Ancak aynı sorun H115i soğutucuda da oluyorsa sorun belki de bundan daha farklı bir şey olabilir de.

3 anakartta da aynısı olma ihtimali düşük ama belki de anakart işlemciye gereğinden yüksek voltaj veriyordur. CPU-Z veya HWMonitor gibi bir program kullanarak Core Voltage değerini kontrol edin. Eğer 1.3V veya üzerinde ise fazla voltaj veriyordur. Overclock yapmayacaksanız 1.17V gibi bir değere sabitleyebilirsiniz.

Ancak aynı sorun H115i soğutucuda da oluyorsa sorun belki de bundan daha farklı bir şey olabilir de.

Voltaj değerlerini çok defa kontrol ettim. Core Voltage max. değerini 1.16 ya sabitlemiş olmama rağmen bir etkisi olmadı. Bu arada CPU PLL OC Voltage değerim 1.1000

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı