Z370 anakarta uygun M.2 SSD önerisi

Bütçe
3800

Rakarov

Centipat
Daha fazla  
Anakart
Z370
Merhaba, Monster T7 v18.2.1 versiyonlu laptopa sahibim yakın zamanda 2 TB'lık bir SSD almayı düşünüyorum fakat anakartım alacağım SSD'yi kabul edecek mi bilmiyorum. Bu yüzden fikir almak amaçlı bu konuyu açtım.
Bilgisayarın özellikleri şu şekilde;

016edd7a-9b06-4cb9-a5da-35591923d029.png

Anakartım görüldüğü gibi Z370 fakat SSD'lerde kasa veya laptop arasında fark oluyor mu bilmiyorum. Bu yüzden Amazon üzerinden maaliyeti az olan 2TB'lik birkaç M.2 SSD buldum bunlardan hangisi anakartıma uyumludur bilmiyorum. Bu yüzden yardımlarınızı ve aynı şekilde SSD önerileriniz IDE bekliyorum. ( SSD'nin 2TB olması gerekiyor)

SSD'ler
Silicon Power 2TB NVMe 4.0 Gen4 PCIe M.2 SSD R/W up to 5,000/4,400 MB/s(SP02KGBP44US7005) : Amazon.com.tr: Bilgisayar

SP Silicon Power Power US70 M.2 2000GB PCI Express 4.0 3D NAND NVMe, 2000 Go : Amazon.com.tr: Bilgisayar

Silicon Power SP02KGBP34UD7005 iç katı hal sürücüsü 2000 GB M.2 PCI Express 3.0 QLC 3D NAND NVMe, Siyah : Amazon.com.tr: Bilgisayar

Son düzenleyen: Moderatör:
Anakart PCle 3.0 destekli. Benim size tavsiyem anakartta 2 adet M.2 slotu var bu iki slotu Samsung 970 EVO Plus ile doldurmanızdır. Sonrasında RAID yaparak kullanabilirsiniz. Tabii eğer isterseniz ileriye yönelik olsun derseniz PCle 4.0 SSD alıp bilgisayarınızı değiştirirken SSD'nizi alabilirsiniz de. Tercih sizin.

Silicon Power SP02KGBP34UD7005 iç katı hal sürücüsü 2000 GB M.2 PCI Express 3.0 QLC 3D NAND NVMe, Siyah : Amazon.com.tr: Bilgisayar bu SSD size uygun olanı.
PCI-e 3.0 X4 desteği var anakartının, SSD için o özelliklerde SSD alman gerekiyor.

Cevap için teşekkürler fakat SSD'nin yorumlarına baktığımda birçok kişi problem yaşamamış bu SSD yerine Samsung SSD'leri düşünüyorum rica etsem anakartıma uygun bir Samsung SSD önerir misiniz? En iyi hızı alabileceğim ve aynı şekilde 2TB olan bir SSD.

HalimFB'nin verdiği örneklerden alabilirsin fazlasıyla memnun edecektir. Kendimde 970 EVO Plus modelinin 500 GB versiyonunu kullanıyorum.

https://www.amazon.com.tr/dp/B07MLJ...e=380333&creativeASIN=B07MLJD32L&linkCode=asn
Bahsedilen ürünü sipariş ettim, yardımlarınız için teşekkür ederim.
Bu ürünün 2 TB'liği neden sipariş ettiniz? İptal edin ve yerine şunu tercih edin :

Hem daha ucuz hem daha kaliteli bir ürün.
Silicon Power SP02KGBP34UD7005 iç katı hal sürücüsü 2000 GB M.2 PCI Express 3.0 QLC 3D NAND NVMe, Siyah : Amazon.com.tr: Bilgisayar Bu ssd size uygun olanı.
PCIe 3.0 x4 desteği var anakartının, ssd için o özelliklerde ssd alman gerekiyor.
Bu ürün QLC, kendim de kullanıyorum. Boot Drive olarak kullanılacaksa veya üzerinde sürekli yazma işlemi yapılacaksa alınmaması gerekiyor.

Samsung artık 970 EVO serisindeki SSD'lerin içerisindeki parçaları değiştiriyor. Eskisi kadar kaliteli değiller. Zaten fiyatlarına da değmezler PCIe 3.0 SSD olarak.
Merhaba, Monster T7 v18.2.1 versiyonlu laptopa sahibim yakın zamanda 2 TB'lık bir SSD almayı düşünüyorum fakat anakartım alacağım SSD'yi kabul edecek mi bilmiyorum. Bu yüzden fikir almak amaçlı bu konuyu açtım.
Bilgisayarın özellikleri şu şekilde;

Eki Görüntüle 1411760

Anakartım görüldüğü gibi Z370 fakat SSD'lerde kasa veya laptop arasında fark oluyor mu bilmiyorum. Bu yüzden Amazon üzerinden maaliyeti az olan 2TB'lik birkaç M.2 SSD buldum bunlardan hangisi anakartıma uyumludur bilmiyorum. Bu yüzden yardımlarınızı ve aynı şekilde SSD önerileriniz IDE bekliyorum. ( SSD'nin 2TB olması gerekiyor)

SSD'ler
Silicon Power 2TB NVMe 4.0 Gen4 PCIe M.2 SSD R/W up to 5,000/4,400 MB/s(SP02KGBP44US7005) : Amazon.com.tr: Bilgisayar

SP Silicon Power Power US70 M.2 2000GB PCI Express 4.0 3D NAND NVMe, 2000 Go : Amazon.com.tr: Bilgisayar

Silicon Power SP02KGBP34UD7005 iç katı hal sürücüsü 2000 GB M.2 PCI Express 3.0 QLC 3D NAND NVMe, Siyah : Amazon.com.tr: Bilgisayar
Eğer ürünün garantisi duruyorsa Monster ile iletişime geçip SSD yükseltmesi yapabiliyor musunuz öğrenin. Bazı kasalarda yükseltmeye yer koymuyorlar.

Garantisi bittiyse kendiniz açıp kontrol edebilirsiniz.

Onun dışında parçaların uyumluluk sorunları yok, sadece boyutları sizin kasanızdaki yere uymayabilir. Bunu da ancak Monster ile iletişime geçerek öğrenebilirsiniz, internette laptopun içini gösteren bir kaynak bulamadım.

Birde sahip olduğunuz parçalardan ötürü PCIe 4.0 SSD'lerin tam performansını zaten kullanamayacaksınız. Fakat fiyatlar yakınken PCIe 4.0 bir SSD almak daha mantıklı. O yüzden 2TB'lık TLC olan kaliteli ve ucuz bir ürün için attığımı alabilirsiniz.

Son düzenleme:
Bu ürünün 2 TB'liği neden sipariş ettiniz? İptal edin ve yerine şunu tercih edin:

Hem daha ucuz hem daha kaliteli bir ürün.

Bu ürün qlc, kendim de kullanıyorum. Boot Drive olarak kullanılacaksa veya üzerinde sürekli yazma işlemi yapılacaksa alınmaması gerekiyor.

Samsung artık 970 EVO serisindeki SSD'lerin içerisindeki parçaları değiştiriyor. Eskisi kadar kaliteli değiller. Zaten fiyatlarına da değmezler PCI-e 3.0 SSD olarak.

Eğer ürünün garantisi duruyorsa Monster ile iletişime geçip SSD yükseltmesi yapabiliyor musunuz öğrenin. Bazı kasalarda yükseltmeye yer koymuyorlar.

Garantisi bittiyse kendiniz açıp kontrol edebilirsiniz.

Onun dışında parçaların uyumluluk sorunları yok, sadece boyutları sizin kasanızdaki yere uymayabilir. Bunu da ancak Monster ile iletişime geçerek öğrenebilirsiniz, internette laptopun içini gösteren bir kaynak bulamadım.

Bir de sahip olduğunuz parçalardan ötürü PCI-e 4.0 SSD'lerin tam performansını zaten kullanamayacaksınız. Fakat fiyatlar yakınken PCI-e 4.0 bir SSD almak daha mantıklı. O yüzden 2TB'lık TLC olan kaliteli ve ucuz bir ürün için attığımı alabilirsiniz.

Bahsettiğiniz ürünü almayı planlıyordum fakat birkaç kişiye daha danıştığımda silicon Power markasının pek iyi olmadığını söylediler ayrıca ısınma problem yüzünden firmanın taahhüt ettiği okuma yazma hızını vermiyormuş. Bu yüzden bir kere alayım iyi olsun istedim yazma kısmına gelirsek oyun geliştiricisiyim hem okuma hem de yazma kısmında SSD'yi çok fazla kullanıyorum. Yükseltme kısmını hiç araştırmadım tavsiyeniz üzerine bakacağım, zaman ayırıp bilgilendirdiğiniz için teşekkür ederim.

Bahsettiğiniz ürünü almayı planlıyordum fakat birkaç kişiye daha danıştığımda silicon Power markasının pek iyi olmadığını söylediler ayrıca ısınma problem yüzünden firmanın taahhüt ettiği okuma yazma hızını vermiyormuş. Bu yüzden bir kere alayım iyi olsun istedim yazma kısmına gelirsek oyun geliştiricisiyim hem okuma hem de yazma kısmında SSD'yi çok fazla kullanıyorum. Yükseltme kısmını hiç araştırmadım tavsiyeniz üzerine bakacağım, zaman ayırıp bilgilendirdiğiniz için teşekkür ederim.
2TB herhangi bir SSD'de ısınma problemi kaçınılmaz zaten. O kadar küçük alanda bir sürü parça bulunuyor. Özellikle yük altına girdiğinde daha da ısınacaklar.

Fakat GEN4 SSD almanız sizin faydanıza olurdu. Çünkü GEN4 SSD'nin çalışma hızları GEN3'e göre çok daha fazla olduğu için ve sizin sistemde GEN3 hızlarına takılacağı için normalden daha soğuk çalışacaktı.

İllaki "kaliteli" SSD istiyorsanız ki attığımda fiyatına göre çok iyidir,

Aynı fiyatta bu ürünü tercih edebilirdiniz. O bütçede kesinlikle GEN3 SSD'ye harcama yapmazdım. 970 EVO'lar eskisi kadar kaliteli değiller, öyle olsalardı bile o fiyatta bulunabilecek GEN4'ler kadar kaliteli değiller. Üstte attığım WD BLACK SN850 en iyilerden.

Ben hala eğer aldıysanız 2TB 970 EVO'yu iade etmeniz düşüncesindeyim.

Yeni konular

Geri
Yukarı