Z370 platformuna orta seviye PC toplama

saslan07

Decapat
Öncelikle herkese selamlar. Uzun süredir hayalini kurduğum yüksek performanslı bir bilgisayar için şu aralar kolları sıvadım. Ancak donanım konusunda yeterli bilgiye sahip değilim ve yardımlarınıza muhtacım. Aşağıda belirteceğim parçalar hakkında görüş ve tavsiyelerinizi bekliyorum. Önceliğim güncel oyunları orta seviyede grafik ayarlarıyla akıcı bir şekilde oynamak. Bütçem ise elimde olan parçalar haricinde 7.000 TL civarında, maalesef üstüne çıkamıyorum.

Elimde mevcut olan parçalar:

-MSI Z370 TOMAHAWK Intel Z370 Soket 1151-V.2 DDR4 4000Mhz(OC) HDMI USB 3.1 Anakart
-MSI GeForce GTX1050 Ti GAMING X 4GB OC GDDR5 128Bit NVidia DX12 Ekran Kartı

Almayı planladığım ve tavsiyelerinize açık olduğum parçalar:

-MSI MAG PYLON 3x Temperli Cam 3x RGB Fan ATX Gaming Bilgisayar Kasası
-Crucial 16GB (2x8GB) Ballistix Tactical Tracer RGB DDR4 2666MHz CL16 1.2V PC Ram
-Thermaltake 700w Smart RGB SPR-0700NHSAWE 12cm Fan Aktif PFC 80+ Güç Kaynağı
-MSI Core Frozr XL Oyuncu İşlemci Soğutucusu veya Thermaltake Floe Riing RGB 280 TT Premium Sıvı Soğutma Sistemi veya piyasaya çıkması halinde Asus ROG Ryuo 120 (burada tavsiyelerinize ihtiyacım var)
-Toshiba 3.5" 1TB SATA 3.0 32MB Önbellek 7200Rpm Harddisk
-Samsung 250GB 850 EVO SATA 3.0 (Okuma 540MB / Yazma 520MB) SSD

Kafamın en çok karışık olduğu ve bir türlü karar veremediğim konu ise işlemci.

-INTEL Core i5 8600K 3,60 GHz 9MB LGA1151 (Fansız) şu an benim için ön planda.

Cevaplarınız için şimdiden teşekkürler.

Son düzenleyen: Moderatör:
Performans ve kalite olarak gayet güzel. Ancak kasa üzerinde yeterli sayıda fan bulunmaması, düşük hava akışı, O.C yapılmış bir sistemde sıkıntı yaratmaz mı ? Önerdiğiniz sıvı soğutucu yeterli olur mu ?
Sıvı soğutucunun gayet yeterli olacağını düşünüyorum. Kasa gayet iyi olsada şu model çok daha iyi olur: Cooler Master MasterCase H500 Midi-Tower Grey computer case MCM-H500-IGNN-S00 - Nanokatalog. Kasa konusunda @Oreki çok daha iyi öneriler yapabilir.

Elindeki anakartın overclock potansiyeli fazla iyi değil o yüzden düşündüğün soğutucular gereksiz harcamaya sebep olur. Kasa Dark, Boost, Rampage gibi markaların camlı kasalarına benziyor sadece markası MSI diye o kadar yüksek fiyatı bence hak etmiyor.

Merhabalar msi mag pylon kasasını bende düşünüyorum kurmakta olduğum sisteme hdausraan arkadaşıma katılmıyorum msi o fiyata kasa yaptıysa hava sirkülasyonunun daha iyi ve everest vs gibi markalara göre daha kaliteli malzemesi olduğunu düşünmekteyim. Yolum asya yakasına düşerse sinerjiden gidip elden kontrolünü yapacağım almadan önce

İşlemci i7 8700k gayet iyidir bence
Sadece harddiskin cache kısmı 32 mb onu 64 cache olanla değiştirmeni önerebilirim seagate bareacuda 7200rpm 64mb cache olanı tercih edebilirsiniz

Merhabalar msi mag pylon kasasını bende düşünüyorum kurmakta olduğum sisteme hdausraan arkadaşıma katılmıyorum msi o fiyata kasa yaptıysa hava sirkülasyonunun daha iyi ve everest vs gibi markalara göre daha kaliteli malzemesi olduğunu düşünmekteyim. Yolum asya yakasına düşerse sinerjiden gidip elden kontrolünü yapacağım almadan önce

İşlemci i7 8700k gayet iyidir bence
Sadece harddiskin cache kısmı 32 mb onu 64 cache olanla değiştirmeni önerebilirim seagate bareacuda 7200rpm 64mb cache olanı tercih edebilirsiniz

O zaman size bir sorum var. Kasanın üst kısmındaki havalandırma yerine, 240 mm sıvı soğutucu fanlarını sığdırmak sorun olur mu ? Ayrıca i7 8700k yerine i5 8600k alıp sıvı soğutucu ve ramler için ekstra bütçe oluşturmak biraz daha mantıklı değil mi ?

O zaman size bir sorum var. Kasanın üst kısmındaki havalandırma yerine, 240 mm sıvı soğutucu fanlarını sığdırmak sorun olur mu ? Ayrıca i7 8700k yerine i5 8600k alıp sıvı soğutucu ve ramler için ekstra bütçe oluşturmak biraz daha mantıklı değil mi ?
Üst kısma 240 mm radyatör sığar sonuçta 120+120 mm fan takılabiliyo fakat anakartla arasındaki boşluk da önemli sıvı soğutmaların radyatörü kalın olduğundan, geçen gün p400s kasada bi arkadaş sıvı soğutmanın radyatörünü yukarı takamamış anakartla arasında mesafe az olduğundan ön tarafa takmış o yüzden gidip bakıp görmek lazım yada kullanan birisi varsa ondan bilgi almak lazım.
Bence işlemciyi i5 e düşürme i7 8700k daha iyi ve daha uzun süre sana fazla fazLa yetecektir sıvı soğutmayı 6 7 ay sonrada alırsın şimdilik işlemci soğutucusu al 100-200 tl ye sonra nzxt kraken sıvı soğutmalara geçebilirsin paran olunca yada başka markalarınkine

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı