Z77 ve i5 3450 overclock

Taha Kerem

Kilopat
Makaleler
1
Daha fazla  
Sistem Özellikleri
Ryzen 5 3600X
MSI B550 Gaming Plus
GSKILL 2x8GB RipjawsV DDR4 3200Mhz
MSI RX480 4GB GamingX
Samsung 860 EVO 240GB
Seagate 1TB 7200RPM
Crucial P5 500GB
Cooler Master Hyper T4
Corsair Carbide Spec-02
High Power 600W 80+ Bronze
H61 anakartımda takılı olan i5 3450 işlemcim ve RX 480 ekran kartım var. Anakart ve işlemciyi değiştirmeyi düşünüyordum ama fiyatlar bayağı bir uçtu. Aklıma işlemciye overclock yapma fikri geldi. i5 3450 için Z77 çipsetli anakart bulmam gerekiyor. Bu da sadece Aliexpress de var. Sizce orda alıp overclock yapmak mantıklı mı? Eğer alırsam overclock yapmamda yardım edebilir misiniz?

Son düzenleyen: Moderatör:
Z chipsetli bir anakart alsan bile O.C. yapamazsın çünkü işlemcinin çarpan kilitleri kapalı.
Hocam internette videolar gördüm ve yabancı forumlarda bu anakartla yapılabileceği yazıyor? Bilgilendirebilirmisiniz.

Biraz daha araştırdım hocam şöyle bir yazı var.

"I have the 3450 running at 3.9 but I have a Z77 which allows me to adjust the multiplier within a turbo boost limit which is actually higher then the Intel Turbo. However I don't think the same can be on the H77 boards."

Yani overclock değil. Turbo boost ayarlarıyla oynayıp 3.9 da çalıştırıyor. Bu da Z77 anakart ile mümkün oluyor ama alırsam nasıl yapacağımı bilmiyorum.

Kilidi kapalı işlemciye hariçten Z77 anakart almak yerine elindeki anakart, işlemci ve RAM'i satıp yerlerine daha güncel B350 anakart, R3 1200 veya R5 1600 işlemci ve 8 GB RAM 3000 MHz RAM alsan fazla masraf yapmadan çok daha mantıklı değişiklik yapmış olursun.

Naptınız son olarak?
Bilgisayar durduk yere bozuldu. Ekrana görüntü gelmiyor, klavye mouse ışıkları yanmıyor. Ramleri söküp taktım, ekran kartını onboard denedim , farklı psu denedim olmadı. Son çare bilgisayarcıya sordum , anakartın arızalı değiştir dedi. Bende 2. El Z68 buldum temiz. Anakartı değiştirdim sorun çözülmedi. Büyük ihtimal ramler bozuldu . İnşaallah öyledir bakalım.. Buzzer yoktu onun gelmesini bekliyorum. Hatayı öğrenmem lazım.
Anakartı değiştirdim + ram de bozulmuş onuda değiştirdim. Bios da overclock seçenekleri gözüküyor artık.

Son düzenleme:
Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı