Zalman N5 MF İncelemesi

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Giriş
Herkese merhabalar. Son zamanlarda dikkatimi fazlasıyla çeken bir kasa Zalman N5 MF. Dün akşam Topkapı Vatan Bilgisayar'daydım, kasayı iyice inceleme şansım oldu. Bu konuda da gözlem ve izlenimlerimi aktaracağım.
Boyut
Boyut olarak kompakt bir kasa, minik bir görüntüsü var. Mid Tower olarak geçiyor, 437 (D) X 200 (W) X 450 (H) mm boyutlarına ve 3.6 kilogram ağırlığa sahip.
Malzeme Kalitesi
Malzeme kalitesi olarak iyi hissettiriyor, sağlam duruyor. Önündeki mesh biraz kalın yapılı izlenimini verdi, kolay kolay yamulma yapacağını zannetmiyorum. Genel olarak metalden, yan paneli temper cam değil akrilik. Malzemeyle alakalı olumsuz diyebileceğim tek yer arka PCI slot koruyucuları vidalı değil, patlatmalı tek kullanımlık şekilde. O da fiyatına göre normal, ancak alacak arkadaşlara tavsiyem onlardan kurtulup vidalılardan edinmeleri yönünde olur. Bilgisayarcılardan falan rahatlıkla bulunabilir diye düşünüyorum. Ayriyeten ön mesh kısmı kolayca çıkartılabilen bir yapıda yapılmış, o da güzel bir artı.

mf-2.png

Genel Dış Görünüş, G/C Portları ve Fanlar
Dışarıdan bakıldığında kasanın klasik ve güzel bir duruşu var.

109386-1_large.jpg

109386-2_large.jpg

Kablolama kompartımanına ve yan panele ayrıntılı bakma şansım olmadı çünkü yan panel söküktü yoktu diğerini de sökmeye izin yoktu. G/C olarak birer adet 3.5mm kulaklık ve mikrofon girişi, 2 adet USB 2.0, 1 adet USB 3.0, güç ve HDD LED'leri, güç butonu, reset butonu ve fan butonu bulunuyor. Bir tane de LED yazan buton görünümlü yer var ancak o dummy tuş, gerçek tuş değil. Genel olarak giriş çıkış kısmında kısma yapmamışlar o yönüyle güzel olmuş, ancak bu durum biraz sıkış tıkış görünmesine de sebep olmuş bence. Buna rağmen dış görünüşü bozmadığını söyleyebilirim.

N5 MF_ENG_02_200122.jpg

Kasa önde 3, arkada da 1 tane olmak üzere toplam 4 fanla geliyor. Fanların özellikleri aşağıdaki gibi.

N5 MF_ENG_01_200122.jpg

Fanların ışıklandırması sabit yani RGB değil de Rainbow-LED, iki parlaklık ve iki hız ayarı var, tüm ışıkları ve fanları kapatma seçeneği de var. Fan hızıyla LED parlaklığı ayrı ayrı olsa daha iyi olurmuş ancak öyle değil, tek tuştan kontrol ediliyor ve 4 farklı mod var, bunlar ilki fan ikincisi LED olacak şekilde sırasıyla High-High, Low-Low, Low-Off ve Off-Off.

mod.jpg

mod1.jpg

Genişleme Yuvaları ve Bileşen Destekleri
Kasa normal bir Mid Tower kasa gibi 7 tane PCI genişleme yuvasıyla geliyor. ATX, mATX ve Mini-ITX anakart destekliyor. 4 farklı yerde 2.5" disk montajı mevcut, onların haricinde de 2 adet 3.5" yuvası var, bu yuvalara da istenirse 2.5" disk takılabiliyor. Fan montaj desteği sadece 120mm fanlar için üstte 3, altta 2, arkada 1 ve önde 3 olmak üzere -ki son ikisi hazır kurulu geliyor- toplam 9 tane fan takmaya olanak sağlıyor. Radyatör olarak üstte desteği yok, arkaya 120 veya öne 120-240-360 olacak şekilde takılabiliyor. PSU desteği 160mm, bu kasanın tercih edileceği bütçe aralıklarında sıkıntı yapacağını zannetmiyorum. İşlemci soğutucu desteği ise 158mm, genel soğutucular için gayet yeterli olmakla birlikte Noctua NH-D15 gibi devasa olanlar sığmayacaktır. GPU desteği ise 365mm, benim XFX Thicc III 5700XT'nin pratikte 32cm olduğunu düşünürsek bu konuda kimse sıkıntı yaşamayacaktır.

kasa.jpg

Sonuç
Zalman N5 MF şu anki 444 liralık fiyat etiketiyle bence 600-650 liralık bütçelerde bile tercih edilebilir özelliklere sahip bir kasa. Havalandırması iyi, 4 tane fanla ve dahili hız-LED kontrolcüsüyle geliyor ve yapı kalitesi fiyatına göre çok iyi. Yine fiyatına kıyasla bolca destek sunuyor ve önce 3 tane USB sunuyor olması çok iyi. Eksi yön olarak sadece PCI korumalarının tek kullanımlık olması ve fanların hızlarıyla LED parlaklıklarının tek butonla ayarlanmasını söyleyebilirim. Haricinde sunduğu iç genişliğe ve bolca montaj desteğine kıyasla boyutu da görünüşü de gayet kompakt olan güzel bir kasa. Bu fiyata kasa alacaklara kesinlikle önerebilirim.
Kaynak
Fotoğraflar kendi sitesinden(şimdilik).

Arkadaşlar bende almayı düşünüyorum da benim anakartımda sadece 1 tane fan giriş yeri var 4 fanı birden nasıl çalıştıracağım kasada çoklayıcı var mı?.

Kasa gayet serin çalışıyor bunu kesinlikle söyleyebilirim daraldığımda ayağımı kasanın ön kısmına atıp rahatlamayı bekliyorum :D ekran kartım RX 5600XT daha sağlam bir oyunda denemedim AAA olarak sıcaklık değerlerini pek kestiremiyorum ben kapağı kapalı masanın altında kullanıyorum yanlış bilgilendirmiş olmak istemem malzeme kalitesi gerçekten güzel duruyor, yani 450TL (ben aldığımda 400TL idi) fiyat bandındaki bir kasa havası kesinlikle vermiyor öndeki mesh yapı çok dayanlıklı durmuyor ama CS'de Rus'lara tilt olup kasaya vurma fanteziniz varsa pek önermem :D kasada 4 adet RGB fan bulunuyor ama ayarlanamıyor eğer odayı tek renk yapmak gibi bir fikriniz varsa önermem veya 3tane daha fan alıp bu fanları üste falan takacaksınız size kalmış bir durum bu, başka sorunuz varsa elimden geldiğince yanıtlayabilirim montajı ben yapmadım zor/kolay pek bir şey diyemiyorum kasaların özellikleri hakkında da bir bilgim yok dediğim gibi sorularınızı cevaplayabilirim iyi akşamlar hepinize.
Ekran kartım XFX RX 5600XT Pro II modeli biraz ısınıyormuş normalde ben fan hızını 60C olduğunda %20 hızda kullanıyorum onun dışında kapalı ekran kartının fanları Apex Legends oyununda da kısa testler yaptım hiç 60dereceyi geçtiğini hatırlamıyorum tabii işinize yararmı bilmiyorum ama söyliyeyim dedim.

@Akfortisev hocam yukarıda birdaha sormuştumda cevap veren olmadı fanları anakartamı bağlıyoruz yoksa molex mi yani psu ya mı bağlıyoruz? benim anakart ta tek fan girişi var 4 fanı nasıl bağlayacağım onu öğrenmek istiyorum da almayı düşünüyorum kasayı..

@Akfortisev hocam yukarıda birdaha sormuştumda cevap veren olmadı fanları anakartamı bağlıyoruz yoksa molex mi yani psu ya mı bağlıyoruz? benim anakart ta tek fan girişi var 4 fanı nasıl bağlayacağım onu öğrenmek istiyorum da almayı düşünüyorum kasayı..
Hocam hiçbir fikrim yok montajı ben yapmadım pek bilemiyorum maalesef.

Konuya sisteminizi ekleyip sıcaklıkları paylaşmanızı öneririm.

Alacak arkadaşlar için güzel olur.

Mafia defentive Edition yüksek ayarlarda 69 - 70 derece arasıydı kullandığım ekran kartı MSI Gaming X.
Konuya sisteminizi ekleyip sıcaklıkları paylaşmanızı öneririm.

Alacak arkadaşlar için güzel olur.

Mafia Definitive Edition yüksek ayarlarda 69 - 70 derece arasıydı kullandığım ekran kartı 1660 Super MSI Gaming X.
Ekran kartımın sıcaklığı fanlar dönmediği halde 42 derecede çalışıyor. 60 dereceden sonra kendini çalıştırıyor manuel olarak kendim çalıştırırsam 33 dereceye kadar iniyor.

Dosya Ekleri

• WW.png
    WW.png
    109 KB · Görüntüleme: 49
Arkadaşlar bende almayı düşünüyorum da benim anakartımda sadece 1 tane fan giriş yeri var 4 fanı birden nasıl çalıştıracağım kasada çoklayıcı var mı?.
daha detaylı bir incelemede kontrolcünün anakarttan bağımsız olduğunu ve sadece bir adet molex ten güç aldığını gördüm. Yani anakartla hiç alakanız yok. Kendinden 2 adet hız ayarı var zaten. Bu seviyede kasalarda maalesef anakart bağlantılı hız ayarı pek yok.

Kasayı kullanıyorum. Boyutlarına rağmen iç hacmi geniş. Yüksekliği 155mm olan Snowman t6 cpu soğutucu sığdı. Fanlar çok ses yapmıyor, sadece hava akışı sesi duyuyorsunuz. Düşük fan ayarlarinda zaten hiç ses yok. Fan ledlerinin kapatılabilmesi güzel olmuş.
Fanlar öyle çok iyi bir hava akışı sağlamıyor ama kötüde değil, mesh panel olduğu için soğutmada sıkıntı yapmaz.

Ryzen 5 2600 gtx 1660s donanımlı sistemde pubg oyunununda yaptığım testte işlemci sıcaklığı 46 derece ekran kartı sıcaklığı 69-70 derece arasında değişti. Test ortamı sıcaklığı hakkında bilgi veremiyorum ama havalarin soğumaya basladigi dönemdi. Sanırım ortam sıcaklığı 20-25 derce arasındadır.

Kablolama zorladı ama biraz, yan kapağı zor kapattım. Benim beceriksizliğim de olabilir :)

Çok hafif bir kasa, taşıması kolay ama sac kalınlığı ince sanırım. Malzeme kalitesi orta.
Altta, üstte ve öndeki fanların arkasında toz filtresi var.

Yukarıdaki arkadaşın söylediği kulaklık girişinin parazitlenme yapmaası sorunu olması bende.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Yeni konular

Geri
Yukarı