Zalman N5 MF İncelemesi

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Giriş
Herkese merhabalar. Son zamanlarda dikkatimi fazlasıyla çeken bir kasa Zalman N5 MF. Dün akşam Topkapı Vatan Bilgisayar'daydım, kasayı iyice inceleme şansım oldu. Bu konuda da gözlem ve izlenimlerimi aktaracağım.
Boyut
Boyut olarak kompakt bir kasa, minik bir görüntüsü var. Mid Tower olarak geçiyor, 437 (D) X 200 (W) X 450 (H) mm boyutlarına ve 3.6 kilogram ağırlığa sahip.
Malzeme Kalitesi
Malzeme kalitesi olarak iyi hissettiriyor, sağlam duruyor. Önündeki mesh biraz kalın yapılı izlenimini verdi, kolay kolay yamulma yapacağını zannetmiyorum. Genel olarak metalden, yan paneli temper cam değil akrilik. Malzemeyle alakalı olumsuz diyebileceğim tek yer arka PCI slot koruyucuları vidalı değil, patlatmalı tek kullanımlık şekilde. O da fiyatına göre normal, ancak alacak arkadaşlara tavsiyem onlardan kurtulup vidalılardan edinmeleri yönünde olur. Bilgisayarcılardan falan rahatlıkla bulunabilir diye düşünüyorum. Ayriyeten ön mesh kısmı kolayca çıkartılabilen bir yapıda yapılmış, o da güzel bir artı.

mf-2.png

Genel Dış Görünüş, G/C Portları ve Fanlar
Dışarıdan bakıldığında kasanın klasik ve güzel bir duruşu var.

109386-1_large.jpg

109386-2_large.jpg

Kablolama kompartımanına ve yan panele ayrıntılı bakma şansım olmadı çünkü yan panel söküktü yoktu diğerini de sökmeye izin yoktu. G/C olarak birer adet 3.5mm kulaklık ve mikrofon girişi, 2 adet USB 2.0, 1 adet USB 3.0, güç ve HDD LED'leri, güç butonu, reset butonu ve fan butonu bulunuyor. Bir tane de LED yazan buton görünümlü yer var ancak o dummy tuş, gerçek tuş değil. Genel olarak giriş çıkış kısmında kısma yapmamışlar o yönüyle güzel olmuş, ancak bu durum biraz sıkış tıkış görünmesine de sebep olmuş bence. Buna rağmen dış görünüşü bozmadığını söyleyebilirim.

N5 MF_ENG_02_200122.jpg

Kasa önde 3, arkada da 1 tane olmak üzere toplam 4 fanla geliyor. Fanların özellikleri aşağıdaki gibi.

N5 MF_ENG_01_200122.jpg

Fanların ışıklandırması sabit yani RGB değil de Rainbow-LED, iki parlaklık ve iki hız ayarı var, tüm ışıkları ve fanları kapatma seçeneği de var. Fan hızıyla LED parlaklığı ayrı ayrı olsa daha iyi olurmuş ancak öyle değil, tek tuştan kontrol ediliyor ve 4 farklı mod var, bunlar ilki fan ikincisi LED olacak şekilde sırasıyla High-High, Low-Low, Low-Off ve Off-Off.

mod.jpg

mod1.jpg

Genişleme Yuvaları ve Bileşen Destekleri
Kasa normal bir Mid Tower kasa gibi 7 tane PCI genişleme yuvasıyla geliyor. ATX, mATX ve Mini-ITX anakart destekliyor. 4 farklı yerde 2.5" disk montajı mevcut, onların haricinde de 2 adet 3.5" yuvası var, bu yuvalara da istenirse 2.5" disk takılabiliyor. Fan montaj desteği sadece 120mm fanlar için üstte 3, altta 2, arkada 1 ve önde 3 olmak üzere -ki son ikisi hazır kurulu geliyor- toplam 9 tane fan takmaya olanak sağlıyor. Radyatör olarak üstte desteği yok, arkaya 120 veya öne 120-240-360 olacak şekilde takılabiliyor. PSU desteği 160mm, bu kasanın tercih edileceği bütçe aralıklarında sıkıntı yapacağını zannetmiyorum. İşlemci soğutucu desteği ise 158mm, genel soğutucular için gayet yeterli olmakla birlikte Noctua NH-D15 gibi devasa olanlar sığmayacaktır. GPU desteği ise 365mm, benim XFX Thicc III 5700XT'nin pratikte 32cm olduğunu düşünürsek bu konuda kimse sıkıntı yaşamayacaktır.

kasa.jpg

Sonuç
Zalman N5 MF şu anki 444 liralık fiyat etiketiyle bence 600-650 liralık bütçelerde bile tercih edilebilir özelliklere sahip bir kasa. Havalandırması iyi, 4 tane fanla ve dahili hız-LED kontrolcüsüyle geliyor ve yapı kalitesi fiyatına göre çok iyi. Yine fiyatına kıyasla bolca destek sunuyor ve önce 3 tane USB sunuyor olması çok iyi. Eksi yön olarak sadece PCI korumalarının tek kullanımlık olması ve fanların hızlarıyla LED parlaklıklarının tek butonla ayarlanmasını söyleyebilirim. Haricinde sunduğu iç genişliğe ve bolca montaj desteğine kıyasla boyutu da görünüşü de gayet kompakt olan güzel bir kasa. Bu fiyata kasa alacaklara kesinlikle önerebilirim.
Kaynak
Fotoğraflar kendi sitesinden(şimdilik).

@Eskotek
Dediğin gibi bende çalışır durumdaki PSU'yu kenarıya attım yetmiyor diye. Gittim Zalman 600W aldım. Anakart ATX olduğu için sırt gövdesindeki tüm delikleri kapatıyor. Uzun kabloya muhtaç ediyor.

@avricaS.
Üstte anakart 4/8 pin için bir slot yapmışlar. Ama ATX ise anakart, altında kalıyor. Yeni nesil flat kabloysa altından geçer kart monte olsa bile.

@Eskotek
Dediğin gibi bende çalışır durumdaki PSU'yu kenarıya attım yetmiyor diye. Gittim Zalman 600W aldım. Anakart ATX olduğu için sırt gövdesindeki tüm delikleri kapatıyor. Uzun kabloya muhtaç ediyor.

@avricaS.
Üstte anakart 4/8 pin için bir slot yapmışlar. Ama ATX ise anakart, altında kalıyor. Yeni nesil flat kabloysa altından geçer kart monte olsa bile.

mATX'de de altta kalıyor ne yazık ki.

@Eskotek

@avricaS.
her anakartta altta kalıyor. Kasayı 2 cm daha yüksek yapmaları lazımdı bence. VS550 psu aldım, 55cm cpu kablosu var, kabloyu hiç anakartın arkasından geçirmeye uğraşmadan mATX anakart olduğu için iç kanatta kalan yuvadan anakart kablosuyla beraber geçirdim.
Tavanda fan olmadığı için kablo tavandan gidiyor anakartın soluna doğru. Böyle iyi oldu.

Genel tavsiye: Tavandaki toz filtresini alıp, ön kapağı açıp fanların dışına/hava çeken tarafına koydum, kapağı da dikkatlice kapattım, çok az sıkarak kapandı. Hemde kasanın içi daha aydınlık oldu :)

Neden derseniz filtresiz hava akımı ile filtre arasında çok fark var, filtre iç tarafta kalınca fanların üflediği hava olduğu gibi geriye dönüyor, sanki duvara çarpmış gibi. Elimi fanların emme ve üfleme taraflarına koydum, emme tarafı üflemeden çok üflüyordu :) :) Bende ulan bu tavandaki buraya uymaz mı buda 36 cm dedim, denedim, oldu :) bu tarz önde filtre, radyatör gibi durumlarda basıncı yüksek fanlar lazım, bunların basıncı zayıf kalıyor. Arctic P12 olacak tokat atar :)
WhatsApp Image 2020-12-20 at 13.55.04.jpeg
Fanları söküp iç taraftan vidaladım. En alt 2 vidayı değiştirmeniz gerekir, hiç sıkmasanız da olur bence, Filtreyi de ön kapakla kasanın arasına gönderdim, üst mesajda kasanın üstündeki filtreyi öne koyduğumu söylemiştim ama böyle daha orijinal oldu. Ses konusunda da çok az daha iyi diyebilirim.

WhatsApp Image 2020-12-20 at 13.55.04 (1).jpeg
Kablolarla mücadele konusundada şöyle bir yol izledim belki birilerine örnek olur. Daha iyisi her zaman mümkün. İşlemci kablosunu uzun olduğu için (55cm) ana hattan aldım, her şeyin birbirine engel olmadan sökülüp takılabilmesini isterim her zaman. Anakartı gevşet, kanırt veya sök uğraşmak istemem. 3 tane de depolama var, 2 alt kabinde 1 de önde duruyor. siyah ve yassı kasa panel kabloları da çok şık, diğer benzer kasalarda bu yok :)

her anakartta altta kalıyor. Kasayı 2 cm daha yüksek yapmaları lazımdı bence. VS550 psu aldım, 55cm cpu kablosu var, kabloyu hiç anakartın arkasından geçirmeye uğraşmadan mATX anakart olduğu için iç kanatta kalan yuvadan anakart kablosuyla beraber geçirdim.
Tavanda fan olmadığı için kablo tavandan gidiyor anakartın soluna doğru. Böyle iyi oldu.

Genel tavsiye: Tavandaki toz filtresini alıp, ön kapağı açıp fanların dışına/hava çeken tarafına koydum, kapağı da dikkatlice kapattım, çok az sıkarak kapandı. Hemde kasanın içi daha aydınlık oldu :)

Neden derseniz filtresiz hava akımı ile filtre arasında çok fark var, filtre iç tarafta kalınca fanların üflediği hava olduğu gibi geriye dönüyor, sanki duvara çarpmış gibi. Elimi fanların emme ve üfleme taraflarına koydum, emme tarafı üflemeden çok üflüyordu :) :) Bende ulan bu tavandaki buraya uymaz mı buda 36 cm dedim, denedim, oldu :) bu tarz önde filtre, radyatör gibi durumlarda basıncı yüksek fanlar lazım, bunların basıncı zayıf kalıyor. Arctic P12 olacak tokat atar :)
Eki Görüntüle 791170
Fanları söküp iç taraftan vidaladım. En alt 2 vidayı değiştirmeniz gerekir, hiç sıkmasanız da olur bence, Filtreyi de ön kapakla kasanın arasına gönderdim, üst mesajda kasanın üstündeki filtreyi öne koyduğumu söylemiştim ama böyle daha orijinal oldu. Ses konusunda da çok az daha iyi diyebilirim.

Eki Görüntüle 791177
Kablolarla mücadele konusundada şöyle bir yol izledim belki birilerine örnek olur. Daha iyisi her zaman mümkün. İşlemci kablosunu uzun olduğu için (55cm) ana hattan aldım, her şeyin birbirine engel olmadan sökülüp takılabilmesini isterim her zaman. Anakartı gevşet, kanırt veya sök uğraşmak istemem. 3 tane de depolama var, 2 alt kabinde 1 de önde duruyor. siyah ve yassı kasa panel kabloları da çok şık, diğer benzer kasalarda bu yok :)
Hocam ben de bu kasayı almayı planlıyorum fakat söylediklerini bakınca zor bir kasa olarak görünüyor. Almalı mıyım?

Hocam ben de bu kasayı almayı planlıyorum fakat söylediklerini bakınca zor bir kasa olarak görünüyor. Almalı mıyım?
Size daha net konuşabilmek için benzer fiyattaki başka kasaları da elime almış olmak isterdim. Muhtemelen kalitesi benzerdir, belki bu Zalman daha da iyi olabilir. Filtre bile olmayanlar var. Fanların hidrolik olması 10 seneye kadar ömür biçebilir yağlama derdiniz de olmaz. Bilgisayarlarla, biraz teknik işlerle aranız varsa baş edersiniz diye düşünüyorum. Yoksa daha büyük bir kasa bu macerada size daha rahat ettirir. Anakartın üst kısmını vidalarken kolay olması için sap dahil 15 santimden uzun olmayan yıldız tornavidaniz da olsun :)

Valla bence alınır. Ben kablom kısa diye psu yeniledim. Uzun olanını araştırdım bu seferde taştı :))
Sağlam bir iş istasyonu olabilir mi bilmiyorum ama orta segmentin tepesinde bana göre.

Size daha net konuşabilmek için benzer fiyattaki başka kasaları da elime almış olmak isterdim. Muhtemelen kalitesi benzerdir, belki bu Zalman daha da iyi olabilir. Filtre bile olmayanlar var. Fanların hidrolik olması 10 seneye kadar ömür biçebilir yağlama derdiniz de olmaz. Bilgisayarlarla, biraz teknik işlerle aranız varsa baş edersiniz diye düşünüyorum. Yoksa daha büyük bir kasa bu macerada size daha rahat ettirir. Anakartın üst kısmını vidalarken kolay olması için sap dahil 15 santimden uzun olmayan yıldız tornavidaniz da olsun :)

Kasayı ben de almak istiyorum ancak benim için en önemlisi ses ve soğutma performansı. (Rx 580 90 derece 3600 Rpm kullanıyorum) Toz filtresini fanların önüne koyduktan sonra sıcaklıklarda ne gibi bir değişme oldu. Soğutma performansından memnun musunuz?

Merhaba fanların rengini kapatıp normal hızda çalıştırmak mümkün müdür?

Kasayı ben de almak istiyorum ancak benim için en önemlisi ses ve soğutma performansı. (Rx 580 90 derece 3600 Rpm kullanıyorum) Toz filtresini fanların önüne koyduktan sonra sıcaklıklarda ne gibi bir değişme oldu. Soğutma performansından memnun musunuz?
580 90 derece ve 3600 rpm kesinlikle olmaz. Bende 480 var soğutucusu daha küçük. O kadar ısınmıyor. 80-85 arası gezer fan hızı da 2600 ü geçmez. Sizinki daha rahat eder. Toz filtresi, toz filtresinden çok bir engel gibi. 3 derece kadar fark ettiriyor ekran kartını. (tabi burada macunu düzgün ve düzgün uygulanmış, düzgün kapatılmış bir kart olması gerekiyor diyelim)

Eski kasam yan tarafı mesh olan, önünde 1 fan olan eski bir kasaydı. Aralarında fark olmadı diyebilirim ama o kasanın da soğutması kötü değildi demek ki. Yarısı açık olan bir kasaydı zaten. Asus Vento TA M-11

Ev tozlu, kullanıyorum ama şöyle bir şey de var...
Hava filtresi ince tül gibi olacak ki toz ona takılsın ama hava rahat geçsin. Yada arabada, elektrikli süpürgede kullanılan kağıt filtrelerden olacak ki, hava daha rahat geçsin, toz geçmesin. Bu yarısı delikli, yarısı tam olarak kapalı bir panelden ibaret. Yani tozu filtrelemekten çok, hava girişini kapatmış oluyoruz. Ona yapışan tozu da filtreledik sanıyoruz :) Akışı kesmeden filtre imkansız elbette, ama bu tip filtrelerde filtre demeye biraz uzak. Kasalarda bu cins kullanılıyor ancak ne yazık ki.
Merhaba fanların rengini kapatıp normal hızda çalıştırmak mümkün müdür?
zalmanın çaldığı en büyük nokta bence bu. Fan kontrol seçenekleri.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Yeni konular

Geri
Yukarı