Zalman N5 MF İncelemesi

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Giriş
Herkese merhabalar. Son zamanlarda dikkatimi fazlasıyla çeken bir kasa Zalman N5 MF. Dün akşam Topkapı Vatan Bilgisayar'daydım, kasayı iyice inceleme şansım oldu. Bu konuda da gözlem ve izlenimlerimi aktaracağım.
Boyut
Boyut olarak kompakt bir kasa, minik bir görüntüsü var. Mid Tower olarak geçiyor, 437 (D) X 200 (W) X 450 (H) mm boyutlarına ve 3.6 kilogram ağırlığa sahip.
Malzeme Kalitesi
Malzeme kalitesi olarak iyi hissettiriyor, sağlam duruyor. Önündeki mesh biraz kalın yapılı izlenimini verdi, kolay kolay yamulma yapacağını zannetmiyorum. Genel olarak metalden, yan paneli temper cam değil akrilik. Malzemeyle alakalı olumsuz diyebileceğim tek yer arka PCI slot koruyucuları vidalı değil, patlatmalı tek kullanımlık şekilde. O da fiyatına göre normal, ancak alacak arkadaşlara tavsiyem onlardan kurtulup vidalılardan edinmeleri yönünde olur. Bilgisayarcılardan falan rahatlıkla bulunabilir diye düşünüyorum. Ayriyeten ön mesh kısmı kolayca çıkartılabilen bir yapıda yapılmış, o da güzel bir artı.

mf-2.png

Genel Dış Görünüş, G/C Portları ve Fanlar
Dışarıdan bakıldığında kasanın klasik ve güzel bir duruşu var.

109386-1_large.jpg

109386-2_large.jpg

Kablolama kompartımanına ve yan panele ayrıntılı bakma şansım olmadı çünkü yan panel söküktü yoktu diğerini de sökmeye izin yoktu. G/C olarak birer adet 3.5mm kulaklık ve mikrofon girişi, 2 adet USB 2.0, 1 adet USB 3.0, güç ve HDD LED'leri, güç butonu, reset butonu ve fan butonu bulunuyor. Bir tane de LED yazan buton görünümlü yer var ancak o dummy tuş, gerçek tuş değil. Genel olarak giriş çıkış kısmında kısma yapmamışlar o yönüyle güzel olmuş, ancak bu durum biraz sıkış tıkış görünmesine de sebep olmuş bence. Buna rağmen dış görünüşü bozmadığını söyleyebilirim.

N5 MF_ENG_02_200122.jpg

Kasa önde 3, arkada da 1 tane olmak üzere toplam 4 fanla geliyor. Fanların özellikleri aşağıdaki gibi.

N5 MF_ENG_01_200122.jpg

Fanların ışıklandırması sabit yani RGB değil de Rainbow-LED, iki parlaklık ve iki hız ayarı var, tüm ışıkları ve fanları kapatma seçeneği de var. Fan hızıyla LED parlaklığı ayrı ayrı olsa daha iyi olurmuş ancak öyle değil, tek tuştan kontrol ediliyor ve 4 farklı mod var, bunlar ilki fan ikincisi LED olacak şekilde sırasıyla High-High, Low-Low, Low-Off ve Off-Off.

mod.jpg

mod1.jpg

Genişleme Yuvaları ve Bileşen Destekleri
Kasa normal bir Mid Tower kasa gibi 7 tane PCI genişleme yuvasıyla geliyor. ATX, mATX ve Mini-ITX anakart destekliyor. 4 farklı yerde 2.5" disk montajı mevcut, onların haricinde de 2 adet 3.5" yuvası var, bu yuvalara da istenirse 2.5" disk takılabiliyor. Fan montaj desteği sadece 120mm fanlar için üstte 3, altta 2, arkada 1 ve önde 3 olmak üzere -ki son ikisi hazır kurulu geliyor- toplam 9 tane fan takmaya olanak sağlıyor. Radyatör olarak üstte desteği yok, arkaya 120 veya öne 120-240-360 olacak şekilde takılabiliyor. PSU desteği 160mm, bu kasanın tercih edileceği bütçe aralıklarında sıkıntı yapacağını zannetmiyorum. İşlemci soğutucu desteği ise 158mm, genel soğutucular için gayet yeterli olmakla birlikte Noctua NH-D15 gibi devasa olanlar sığmayacaktır. GPU desteği ise 365mm, benim XFX Thicc III 5700XT'nin pratikte 32cm olduğunu düşünürsek bu konuda kimse sıkıntı yaşamayacaktır.

kasa.jpg

Sonuç
Zalman N5 MF şu anki 444 liralık fiyat etiketiyle bence 600-650 liralık bütçelerde bile tercih edilebilir özelliklere sahip bir kasa. Havalandırması iyi, 4 tane fanla ve dahili hız-LED kontrolcüsüyle geliyor ve yapı kalitesi fiyatına göre çok iyi. Yine fiyatına kıyasla bolca destek sunuyor ve önce 3 tane USB sunuyor olması çok iyi. Eksi yön olarak sadece PCI korumalarının tek kullanımlık olması ve fanların hızlarıyla LED parlaklıklarının tek butonla ayarlanmasını söyleyebilirim. Haricinde sunduğu iç genişliğe ve bolca montaj desteğine kıyasla boyutu da görünüşü de gayet kompakt olan güzel bir kasa. Bu fiyata kasa alacaklara kesinlikle önerebilirim.
Kaynak
Fotoğraflar kendi sitesinden(şimdilik).

Bu kasayı ben de iki hafta önce fark etmiştim. İncelemelerine baktım. İstersen incelemelerden birkaç foto paylaşayım. Kasanın yan paneli yoğun bu yüzden içindeki parçalar zor gözüküyor.
Malzemeyle alakalı olumsuz diyebileceğim tek yer arka PCI slot koruyucuları vidalı değil, patlatmalı tek kullanımlık şekilde. O da fiyatına göre normal.
Yalnız Power Boost'un aynı fiyat bandındaki bazı ürünlerinde bu özellik var.

04-zalman-n5-mf.jpg

05-zalman-n5-mf.jpg

14-zalman-n5-mf.jpg

19-zalman-n5-mf.jpg

21-zalman-n5-mf.jpg

21-zalman-n5-mf.jpg

23-zalman-n5-mf.jpg

24-zalman-n5-mf.jpg

29-zalman-n5-mf.jpg

m__5bc993a5af4f0854b8a82fa7ed9d7df71243582__m.jpg

m__ae679cc20decbc239480261a384b5da81243582__m.jpg

Bir tane de canlı video atayım :)

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Bu kasayı önermek istiyorum ama bir türlü karşıma adam akıllı kasa önerisi konusu gelmedi.

Bu kasayı ben de iki hafta önce fark etmiştim. İncelemelerine baktım. İstersen incelemelerden birkaç foto paylaşayım. Kasanın yan paneli yoğun bu yüzden içindeki parçalar zor gözüküyor.

Yalnız Power Boost'un aynı fiyat bandındaki bazı ürünlerinde bu özellik var.

Eki Görüntüle 702210

Eki Görüntüle 702214

Eki Görüntüle 702215

Eki Görüntüle 702216

Eki Görüntüle 702217

Eki Görüntüle 702217

Eki Görüntüle 702218

Eki Görüntüle 702219

Eki Görüntüle 702220

Eki Görüntüle 702226

Eki Görüntüle 702227
Bir tane de canlı video atayım :)

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Bu kasayı önermek istiyorum ama bir türlü karşıma adam akıllı kasa önerisi konusu gelmedi.
Böyle fotoğraflar ben de bulmaya çalıştım ama dediğim gibi ne Türkçe ne de İngilizce bulamadım, orada da izin vermediler, böyle olunca da Zalman'ın sitesindekilerle yetinmek durumunda kaldım. Atman çok iyi olmuş, bu kasayı düşünecek arkadaşlar için faydalı olur.

Böyle fotoğraflar ben de bulmaya çalıştım ama dediğim gibi ne Türkçe ne de İngilizce bulamadım, orada da izin vermediler, böyle olunca da Zalman'ın sitesindekilerle yetinmek durumunda kaldım. Atman çok iyi olmuş, bu kasayı düşünecek arkadaşlar için faydalı olur.
Bir ürünü araştırmak istiyorsan veri tabanlarına bakmanı öneririm. Zamanında güç kaynaklarına araştırırken güç bela Testseek veri tabanını keşfetmiştim. O günden beri bir ürünü araştırırken oraya bakarım ilk. Daha sonra ise markanın hangi ülkede kurulduğuna bakarım ve o dilde araştırma yaparım. Zalman ürünlerini araştırırken Korece aramak daha faydalı oluyor. Mesela MegaMax serisi güç kaynağı incelemesi;

Bu da Testseek veri tabanı. Bu veri tabanını Linus'ta son PSU Tier List konusunda paylaşmıştım ama bir kere bile teşekkür etmemişlerdi. Paylaştıktan sonra bir sürü modeli Tier List'e eklemişlerdi. Halbuki oradaki bir sürü güç kaynağının incelemesi Testseek veri tabanında bulunuyor.

Bir ürünü araştırmak istiyorsan veri tabanlarına bakmanı öneririm. Zamanında güç kaynaklarına araştırırken güç bela Testseek veri tabanını keşfetmiştim. O günden beri bir ürünü araştırırken oraya bakarım ilk. Daha sonra ise markanın hangi ülkede kurulduğuna bakarım ve o dilde araştırma yaparım. Zalman ürünlerini araştırırken Korece aramak daha faydalı oluyor. Mesela MegaMax serisi güç kaynağı incelemesi;

Bu da Testseek veri tabanı. Bu veri tabanını Linus'ta son PSU Tier List konusunda paylaşmıştım ama bir kere bile teşekkür etmemişlerdi. Paylaştıktan sonra bir sürü modeli Tier List'e eklemişlerdi. Halbuki oradaki bir sürü güç kaynağının incelemesi Testseek veri tabanında bulunuyor.
Bakayım hocam, otomatik çeviriyle ne anlarsak artık :D.

Zalman S4 Plus modelinimi bunumu alsam hala karar veremedim açıkçası bu modeli daha çok beğendim gibi ama kimsenin daha kullanmamış olması falan şüphe ettirmiyor değil eğer alırsam bende inceleme yapabilirim.

Bende aynı ikilemdeyim.

Fiyatı, görünüşü, fanlardaki ledin kapatılabilmesi çok hoşuma gitti. B450 Tomahawk Max anakartla beraber kullanabilir miyim bu kasayı? ATX destekliyor değil mi?

Ürünü kullandınız mı, içine sistem topladınız mı? Neye göre incelediniz(!) acaba? Kasaya eliniz değince hoşunuza gitti ve internette halihazırda bulunan teknik bilgileri buraya mı yazdınız?
Ben dün aldım fanlar ve manzeme kalitesi iyi 2 sorunu var 1. fan devir hızları yavaş fanlar ıcın 12 volt yetersiz 2. kulaklık girişinde parazitlenme yapıyor ( vatan bilgisayardan 465tl ye aldım)

@Maximum @PanzerTR @Samotne Ciasteczka @f3turan @Akfortisev @Lian La-Fey @Arkadian @theFaceless @suleymanduru58
Öncelikle konuya yazdığınız mesajlar için teşekkür ederim. Direkt yapmayı ümit ettiğim ayrıntılı fotoğraflı ek incelemeyi maalesef yapamadım ancak başka bir yerde kasaya montaj yapma imkanım oldu. Fotoğraf çekmeme izin verilmedi maalesef, ana nedeni de içine taktığım sistem.
Kasa doğrudan stok değildi, fanları da stok gelenler değildi, hatta ağır modifiyeli diyebilirim. İçine çift PSU ve 3090'lı sistem koydum gerisini siz düşünün :). Neden böyle birazdan nedenini yazacağım.
Genel olarak montaj deneyimim iyiydi, hatta Sharkoon RGB Flow'dan daha sorunsuz geçti.
Montaj sonrası yaptığım testlerde de içine koyduğum donanımı göz önüne alırsak çok iyi sıcaklıklar aldım, ancak kasadaki her fanın ML120 olduğunu, öndeki 240MM radyatörü ve ek modifikasyonları düşünürsek normal kasa biraz daha farklı değerler verecektir.
Ana konuda yazdığım her şeyi aynen doğruladım, kasa aynen sitesinde yazanlara ve ön incelememdeki izlenimlerime uyuyor.
Gelgelelim yukarıda belirttiğim bu kasaya göre aşırı üst bileşenlerin koyulma nedenine ve kasada montaj sırasında beni neredeyse delirten tek duruma:
Kasa kompakt bunu biliyoruz ve bu artılarından biri. Ancak yerine göre de eksilerinden biri. Kasa içinde sıkışıklık olacağı aşikardı ve PSU kabloları da aşırı uzundu. Öyle ki bir ara artık kablolamayı bırakacaktım, sonra yarım iş olmaz diye son bir gayret bitirdim.
Kasanın içine neden böyle parçaların koyulduğuna gelince, montajı yaptığım yer yurtdışında bir yere özel bir kasa siparişi vermiş, renderlardan gördüğüm kadarıyla Obsidian 1000D'yi düşünün ancak öndeki 8 fan yuvasının 140MM olacak şekilde tüm kasanın büyümüş halini öyle fena bir şey. Bu kasaya normalde çift TRX40 sistem koyulacakmış (keşke onun montajını yapsaydım, neden korona neden :D), ancak ikinci dalgadan dolayı 3 ay ertelenmiş. 7/24 kullanılacak bir sisteme ihtiyaç olduğu için de ellerindeki bu kasaya öyle parçalar neden olmasın eğlenceli olur diye modifikasyonları yaptırmışlar, sonrası malum.
O kasa gelince de bu kasaya 3070 gibi düşük(!) bileşenler koyup çocuklar için oyun sistemi yapacaklarmış. Bir aksilik olmazsa o sistemi de ben yapacağım :). Diğer üst sistem belli değil, sonuçta o sistem ModArt bölgesine giriyor ve ben henüz ModArt değilim :).
Evet kısacası biraz garip olsa da kasaya montaj yapma imkanını da buldum, dediğim gibi ana konuya tek ekleyeceğim şey kasa küçük, PSU seçerken kablo uzunlukları çok olmasın yoksa uğraşırsınız. Buraya kadar okuyan herkese teşekkürler, biraz fazla uzun oldu çünkü :D.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Geri
Yukarı