Zalman N5 MF İncelemesi

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Giriş
Herkese merhabalar. Son zamanlarda dikkatimi fazlasıyla çeken bir kasa Zalman N5 MF. Dün akşam Topkapı Vatan Bilgisayar'daydım, kasayı iyice inceleme şansım oldu. Bu konuda da gözlem ve izlenimlerimi aktaracağım.
Boyut
Boyut olarak kompakt bir kasa, minik bir görüntüsü var. Mid Tower olarak geçiyor, 437 (D) X 200 (W) X 450 (H) mm boyutlarına ve 3.6 kilogram ağırlığa sahip.
Malzeme Kalitesi
Malzeme kalitesi olarak iyi hissettiriyor, sağlam duruyor. Önündeki mesh biraz kalın yapılı izlenimini verdi, kolay kolay yamulma yapacağını zannetmiyorum. Genel olarak metalden, yan paneli temper cam değil akrilik. Malzemeyle alakalı olumsuz diyebileceğim tek yer arka PCI slot koruyucuları vidalı değil, patlatmalı tek kullanımlık şekilde. O da fiyatına göre normal, ancak alacak arkadaşlara tavsiyem onlardan kurtulup vidalılardan edinmeleri yönünde olur. Bilgisayarcılardan falan rahatlıkla bulunabilir diye düşünüyorum. Ayriyeten ön mesh kısmı kolayca çıkartılabilen bir yapıda yapılmış, o da güzel bir artı.

mf-2.png

Genel Dış Görünüş, G/C Portları ve Fanlar
Dışarıdan bakıldığında kasanın klasik ve güzel bir duruşu var.

109386-1_large.jpg

109386-2_large.jpg

Kablolama kompartımanına ve yan panele ayrıntılı bakma şansım olmadı çünkü yan panel söküktü yoktu diğerini de sökmeye izin yoktu. G/C olarak birer adet 3.5mm kulaklık ve mikrofon girişi, 2 adet USB 2.0, 1 adet USB 3.0, güç ve HDD LED'leri, güç butonu, reset butonu ve fan butonu bulunuyor. Bir tane de LED yazan buton görünümlü yer var ancak o dummy tuş, gerçek tuş değil. Genel olarak giriş çıkış kısmında kısma yapmamışlar o yönüyle güzel olmuş, ancak bu durum biraz sıkış tıkış görünmesine de sebep olmuş bence. Buna rağmen dış görünüşü bozmadığını söyleyebilirim.

N5 MF_ENG_02_200122.jpg

Kasa önde 3, arkada da 1 tane olmak üzere toplam 4 fanla geliyor. Fanların özellikleri aşağıdaki gibi.

N5 MF_ENG_01_200122.jpg

Fanların ışıklandırması sabit yani RGB değil de Rainbow-LED, iki parlaklık ve iki hız ayarı var, tüm ışıkları ve fanları kapatma seçeneği de var. Fan hızıyla LED parlaklığı ayrı ayrı olsa daha iyi olurmuş ancak öyle değil, tek tuştan kontrol ediliyor ve 4 farklı mod var, bunlar ilki fan ikincisi LED olacak şekilde sırasıyla High-High, Low-Low, Low-Off ve Off-Off.

mod.jpg

mod1.jpg

Genişleme Yuvaları ve Bileşen Destekleri
Kasa normal bir Mid Tower kasa gibi 7 tane PCI genişleme yuvasıyla geliyor. ATX, mATX ve Mini-ITX anakart destekliyor. 4 farklı yerde 2.5" disk montajı mevcut, onların haricinde de 2 adet 3.5" yuvası var, bu yuvalara da istenirse 2.5" disk takılabiliyor. Fan montaj desteği sadece 120mm fanlar için üstte 3, altta 2, arkada 1 ve önde 3 olmak üzere -ki son ikisi hazır kurulu geliyor- toplam 9 tane fan takmaya olanak sağlıyor. Radyatör olarak üstte desteği yok, arkaya 120 veya öne 120-240-360 olacak şekilde takılabiliyor. PSU desteği 160mm, bu kasanın tercih edileceği bütçe aralıklarında sıkıntı yapacağını zannetmiyorum. İşlemci soğutucu desteği ise 158mm, genel soğutucular için gayet yeterli olmakla birlikte Noctua NH-D15 gibi devasa olanlar sığmayacaktır. GPU desteği ise 365mm, benim XFX Thicc III 5700XT'nin pratikte 32cm olduğunu düşünürsek bu konuda kimse sıkıntı yaşamayacaktır.

kasa.jpg

Sonuç
Zalman N5 MF şu anki 444 liralık fiyat etiketiyle bence 600-650 liralık bütçelerde bile tercih edilebilir özelliklere sahip bir kasa. Havalandırması iyi, 4 tane fanla ve dahili hız-LED kontrolcüsüyle geliyor ve yapı kalitesi fiyatına göre çok iyi. Yine fiyatına kıyasla bolca destek sunuyor ve önce 3 tane USB sunuyor olması çok iyi. Eksi yön olarak sadece PCI korumalarının tek kullanımlık olması ve fanların hızlarıyla LED parlaklıklarının tek butonla ayarlanmasını söyleyebilirim. Haricinde sunduğu iç genişliğe ve bolca montaj desteğine kıyasla boyutu da görünüşü de gayet kompakt olan güzel bir kasa. Bu fiyata kasa alacaklara kesinlikle önerebilirim.
Kaynak
Fotoğraflar kendi sitesinden(şimdilik).

Toz filtresi her kasada sıcaklık arttırır zaten 5-6 derece kadar. Toz filtresini çıkartıp kullan bakalım 1 hafta sonra sıcaklıkların kaç derece fırlıyor görelim. 5-6 derece tasarruf yapacağım zannedip 10-15 derece sıcaklık artışı yaşıyorsun, kendim deneyimledim.

Hatalısın, kasa hakkındaki bilgiler yetersiz. Üretici firma kasa şık görünsün, LED ışıkları engellemesin diye toz filtresini fanların hemen arkasına 1mm bile boşluk kalmayacak şekilde yerleştirmiş ve tüm hava akışını engellemiş. Teknik açıdan hatalı bir üretim. Git en bilindik markaların kasalarına bak bakalım toz filtresi fanların önünde mi arkasında mı?

Yok bir de tut ki öyle, ne yapalım ölelim mi? O zaman bütün VW, Seat ve Skoda araçlar da Audi çakması, Citröen ve Opel de Peugeot çakması. Hepsi dandik o zaman. Tasarımda esinlenmek kadar doğal bir şey yok yani anlamıyorum tasarımı benzerse ne olmuş? Bu arada Battlecruiser şu kasaya benziyor diyemem, diyenin de gözünden şüphe ederim. Hadi O11-Warcry dese tamam da XPG tamamen alakasız bir tasarıma sahip.
Hocam arkadaşın son mesajlarına baktığınızda görmüşsünüzdür, yarısı kasa tartışması. Ama 1 gram bilgisi olmadan konuşması çok komik.

Hocam arkadaşın son mesajlarına baktığınızda görmüşsünüzdür, yarısı kasa tartışması. Ama 1 gram bilgisi olmadan konuşması çok komik.
Aynen hocam bir de kasa tavsiyeleri yapmış, haykırarak güldüm ona 🤣.
Bu arada şu filtre olayına da açıklık getireyim, konuyu okuyanların kafasına takılmasın. Filtrenin fanların önünde veya arkasında olmasının hiçbir farkı yoktur hatta statik basıncı yüksek fanlarla kullanıldığında arkada olması hava akışı için daha sağlıklıdır.
O zaman neden markaların geneli öne koyuyor? Onun da iki basit nedeni var:
1) Çıkarılabilir ön panellerle beraber temizliği daha da kolaylaştırmak.
2) Yukarıda bahsettiğim yüksek basınçlı fanlarla delikleri yer yer tıkanmış bir filtre düşünün. Kompresör mantığıyla fan o delikleri tıkayan tozu bir noktadan sonra kasanın içine püskürtmeye başlayacaktır. Kasa içindeki tozdan nasıl süpürgeyle değil de kompresörle daha rahat kurtuluyorsak filtre arkada olunca da aynı şekilde filtreye takılan tozlar kasaya daha kolay yayılacaktır.

Denk gelmişken almak isteyenler varsa söyleyeyim kablolama kısmı biraz sıkıntı. Giriş seviyesi bir kasa olarak düşünürsek kablolama ne kadar önem arz eder tartışılır ama bütçeniz 500TL seviyesine çıkıyorsa başka modellere bakmak daha faydalı.

Aynen hocam bir de kasa tavsiyeleri yapmış, haykırarak güldüm ona 🤣.
Bu arada şu filtre olayına da açıklık getireyim, konuyu okuyanların kafasına takılmasın. Filtrenin fanların önünde veya arkasında olmasının hiçbir farkı yoktur hatta statik basıncı yüksek fanlarla kullanıldığında arkada olması hava akışı için daha sağlıklıdır.
O zaman neden markaların geneli öne koyuyor? Onun da iki basit nedeni var:
1) Çıkarılabilir ön panellerle beraber temizliği daha da kolaylaştırmak.
2) Yukarıda bahsettiğim yüksek basınçlı fanlarla delikleri yer yer tıkanmış bir filtre düşünün. Kompresör mantığıyla fan o delikleri tıkayan tozu bir noktadan sonra kasanın içine püskürtmeye başlayacaktır. Kasa içindeki tozdan nasıl süpürgeyle değil de kompresörle daha rahat kurtuluyorsak filtre arkada olunca da aynı şekilde filtreye takılan tozlar kasaya daha kolay yayılacaktır.

Benim bütçeme göre ilk tercihimdi bu kasa aldım 3 fan da ben ekledim üst tarafa buz gibi işimi görüyor ama ilk 1 hafta ön tarafa verilen filtreyi nereye takacağımı bulamadım :D

Benim bütçeme göre ilk tercihimdi bu kasa aldım 3 fan da ben ekledim üst tarafa buz gibi işimi görüyor ama ilk 1 hafta ön tarafa verilen filtreyi nereye takacağımı bulamadım :D
Yok bir de öyle bir anlatmış ki sanki filtre değil duvar :D. C700P gibi art arda 2-3 filtreyi koyan kasalardan haberi yok muhtemelen ve o kasalar bile püfür püfür hava alabiliyor. Öte yandan mesela Abkoncore Ramesses 780 12 fana sahip ama içine hava bile girmiyor, fanların da hepsi filtreli değil. Hava akışındaki tek etken öyle ufacık bir filtrenin fana göre bulunduğu yer değil maalesef, kasanın bulunduğu ortam bile hava akışı için önemli bir etken.

Toz filtresi takılıyken 15dk furmark testi al, daha sonra toz filtresini çıkar aynı testi tekrarla ve arada ki farkı buraya at herkes görsün bu kasanın hatalı üretim olduğunu. Kullanıyorum, bizzat toz filtresinin kasa içinde ki hava sirkülasyonunu engellediğini biliyorum ve ona göre konuşuyorum ama hayatında bu kasayı eline almamış adamlar atıp tutuyor gerçekten aşırı komik. Daha da komiği kasayı almadan kasa incelemesi yapanlar

Toz filtresi takılıyken 15dk FurMark testi al, daha sonra toz filtresini çıkar aynı testi tekrarla ve arada ki farkı buraya at herkes görsün bu kasanın hatalı üretim olduğunu. Kullanıyorum, bizzat toz filtresinin kasa içinde ki hava sirkülasyonunu engellediğini biliyorum ve ona göre konuşuyorum ama hayatında bu kasayı eline almamış adamlar atıp tutuyor gerçekten aşırı komik. Daha da komiği kasayı almadan kasa incelemesi yapanlar

Hocam ben o sorunu kendi çapımda hallettim öndeki 3 1100 RPM fanın yerine 1600'lük taktım 3 tane o 3 fanı da üste egzoz olarak taktım kasa oldukça serin 10400F daha 65 derece üstünü görmedi eski ekran kartım RX 5600XT XFX marka oda 65 75 arasın da dolanıyordu yükte normal kasanın stok halinde nasıl bilgim yok.

Hocam ben o sorunu kendi çapımda hallettim öndeki 3 1100 RPM fanın yerine 1600'lük taktım 3 tane o 3 fanı da üste egzoz olarak taktım kasa oldukça serin 10400F daha 65 derece üstünü görmedi eski ekran kartım RX 5600XT XFX marka oda 65 75 arasın da dolanıyordu yükte normal kasanın stok halinde nasıl bilgim yok.
Dostum hangi fanları taktığının hiç bir önemi yok. Ben zaten o toz filtresi ile kullanırsanız kasa yanar, sıcaklıklar 100+ derecelere çıkar demiyorum öyle bir iddiam da yok zaten ama o toz filtresi takılı olduğu zaman sıcaklıklar gerçekten ciddi oranda artıyor. Ben söyleyince hayatında bu kasaya sistem kurmamış, youtube dan video izleyerek inceleme yapan adamlar boş yapmaya başlıyor. Madem kullanıyorsun hem toz filtreli hemde toz filtresiz sıcaklık karşılaştırması yap millet görsün çünkü bizim insanımız koyun gibi güdülmeye, ne denirse ona inanmaya alışmış. Biri gelip gerçekleri söyleyince bünye kaldırmıyor insanların.

testt.png
testtt2.png

Testler önce filtreli sonra filtresiz şekilde yapılmıştır orijinal fanların yanına 1600RPM ek 3 fan daha takılarak yapılmıştır.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Yeni konular

Geri
Yukarı