Zalman N5 MF kutu içeriği ve inceleme

Merhaba. Bugün yeni elime geçmiş olan Zalman N5 MF kasasının kutu açılımının yapacağım. Normalde daha erken paylaşacaktım ama Yurtiçi Kargo sağ olsun evde beni bulamamış🤣. Bir de pişkin pişkin evde yoktunuz diyorlar. Bir de eve yakın da değil. O kadar yolu 5 kiloluk kasayla yürüttüler ya 🤬. Emojiden sonrasını sizin hayal gücünüze bırakıyorum...

Ürünün teknik detayı için bu konuya göz atabilirsiniz. Ben daha çok bilgisayar toplamada acemi bir kişiye göre nasıl bir kasa olduğunu anlatmaya çalışacağım.
Zalman N5 MF İncelemesi | Technopat Sosyal
Kutu daha önce aldığım kasalar gibi köpüğe sarılı geliyor. Taşıma sırasında kolay kolay bir şey olmaz.

1611422649411.jpg

1611422649406.jpg

1611422649400.jpg

1611422195833.jpg

Daha önce sahip olduğum Zalman R1 kasa ile birkaç karşılaştırma yaptım. İkisi de farklı tarzlarda şık bir ürün. Malzeme kalitesinden kutu içeriklerine kadar aynı zaten. Sadece kasa görünüşü farklı.

1611422649394.jpg

1611422649378.jpg

Zalman N5 MF beni kablolamada yoran bir ürün oldu. Zalman R1 bu konuda daha iyi gibiydi. XPG Pylon PSU'nun kabloları eski PSU'mun kablolarından çok daha kalın olması da buna bir etken.

b.jpg

c.jpg

İlk resimde gördüğünüz gibi CPU kablosunu sağdan dolandırdım. Çünkü PSU'daki CPU kablosu çok kalın. CPU kablosunu geçireceğim delikte anakartın altında kalıyor. Anakartı monte etmeye çalıştığımda kablo buna engel oluyordu. Bunun gibi kablolamada kabloları zar zor sıkıştırdığım yerler oldu. Kasadan az kelepçe çıktı. Evinizde fazla kelepçe bulunuyorsa bir nebze işiniz daha kolay olur. Onun dışında kasa cıvıl cıvıl parlıyor. Ben sadelikten yanayım LED'leri kapalı kullanıyor. Gece oyun oynarken odayı pavyona çevirmek isterseniz güzel bir kasa 🤪.

son (2).jpg

son (1).jpg

Biraz kasanın gözlemlediğim artısı ve eksilerinden bahsedeyim.

Artıları:
  1. Ucuz olması
  2. mATX anakart destekli bir kasaya göre kompakt yapıya sahip olması.
  3. Fan sayısının fazla olup hava akışının iyi olması. Bu konuda beni bayağı şaşırttı. Zalman R1 kasamda 5 senedir termal macun değiştirmediğim işlemci oyunlarda 62 dereceleri görüyordu. Kasa değiştirdim ama üşenip termal macun değiştirmedim şu an oyunlarda 55 dereceyi geçmiyor. Şansıma aldığım işlemcinin silikonu çok iyi çıktı :D.
Eksiler:
  1. Kompakt yapıya sahip olması 😂😂. @The Man From E.A.R.T.H.
  2. Kasa kablolamada bizi sınırlıyor. Ben sanat icra edeceğim kablo gözükmeyecek gibi düşünen arkadaşlara kolay gelsin.
  3. Kasanın cam yok, pleksi levha kullanılmış ama öyle böyle dandik değil. Üflesem çiziliyor. Karartılmış olduğu için uzaktan fark edilmiyor çizikler.
  4. PCI slotları vidalı değil. Kırıyorsun. Sadece 1 tanesi vidalı.
Aklınızda soru varsa sorabilirsiniz. Sorulan soruların hepsine cevap yazmaya çalışacağım.

Son düzenleyen: Moderatör:
Bende MSI MAG 100M var ama hiç memnun değilim. Aslında hava akışı olarak falan iyi ama görüntü olarak beğenmiyorum. Bu kasayı önerir misiniz?

Hayırlı olsun. Fanları sesli mi?

Hafif sesli. Oyun oynarken duyulmuyor.
Bende MSI MAG 100M var ama hiç memnun değilim. Aslında hava akışı olarak falan iyi ama görüntü olarak beğenmiyorum. Bu kasayı önerir misiniz?

Kasanın eksisi çok artısı çok. Fiyatını kesinlikle hak ediyor ama o fiyatlara XPG Invader var. Muhtemelen daha başarılı bir üründür.

Ekleme yapayım. Kasanın önünde toz filtresi yok. Ön mesh kısmında metal bir kafes var. Muhtemelen sadece fanları korumak için. Aralıklarından toz girebilecek açıklıkta. Kasanın içine çok rahat toz girecektir.
Kullanmaya başladıkça eklemeler yapmaya devam edeceğim. Bugün fark ettim. Eski kasamda HDD'yi vidalamadan kullanabiliyordum. Plastik sürgüye sabitleyip taktığımda HDD ses yapmıyordu. Bu bilgisayarı montajlarken de aynısı yaptım. Plastik sürgüye sabitleyip taktım. Kasadan rahatsız edici bir ses geliyordu. Azıcık kasaya yaklaştım ve direk HDD olduğunu anladım. Akşam HDD sabitleyip tekrar kasadan çıkan sesleri dinleyeceğim. Eğer ses devam ederse buraya yazarım. Kasayı alan arkadaşlar vida ile HDD'yi sabitlesinler. Ses rahatsız edici düzeyde.
Ekleme 3 =
Kasada ön panel için toz filtresi varmış 😂. Kutuda kalmış fark etmemişim. Mesajı düzenleyemediğim için burada tekrar mesaj olarak yazıyorum.

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı