Zaman zaman meydana gelen anlık donma sorunu

slmxtc

Centipat
Herkese merhaba,

Uzun zamandır bilgisayarımda olan ve bir türlü çözümünü bulamadığım bir sorun için yardımınızı istiyorum.
Sorunum ise bilgisayarda anlık olarak 2-3 saniye süren bir donma sorunu sorunun detayları aşağıdaki gibidir:

• Bilgisayar boşta ya da oyun oynarken, film izlerken de donma sorunu meydana geliyor. Sadece not defteri ile bile uğraşırken de oluyor.
  • Bazen sadece sağ tıklayıp yenile dediğim de bile oluyor.
  • Zaman zaman görüntü sesle beraber donuyor ve o anda klavyeden tuşlara bassanız dahi işlemiyor. Eğer tam bir tuşa bastığınız an donarsa donmadan sonra o tuş basılı kalmış gibi yazdığını görüyorum.
  • Zaman zaman görüntü gidiyor siyah ekranda kalıp 2-3 saniye sonra tekrar geliyor ama bazen de bilgisayar kendini yeniden başlatıyor.
  • Bu sorun bilgisayar ilk alındığı günden beri mevcut.
  • Donma geçtikten sonra tüm fanlar son hızda 15-20 saniye çalışıyor.

denediğim çözümler:
  • Kabloları tekrardan iyice bağlanıp bağlanmadığını kontrol ettim.
  • Toz, temizlik gibi olayları yaptım.
  • Ekran kartını çıkarıp tekrar taktım.
  • RAM'leri çıkardım ve slotlarını değiştirip tekrar taktım.
  • BIOS güncellemesi ve diğer tüm sürücüler en son sürümde.
Fakat bunların hiçbiri sorunuma merhem olamadı, bunun için siz değerli insanların bilgisine başvurmak istedim.

Saygılarımla.

Son düzenleme:
Sistem bilgileri aşağıdaki gibidir:
  • Anakart: Asus TUF Z370-Pro Gaming
  • İşlemci: Intel Core i7-8086K
  • Ekran Kartı: MSI GeForce GTX 1050 Ti
  • SSD: Corsair 240GB Force Serisi MP500 M.2
  • RAM: Corsair Vengeance RGB Pro 16 GB (2x8) 3200MHz DDR4
Memtest ile hafızadaki hataları kontrol ettim ama bir hata çıkmadı.

Son düzenleme:
Herkese merhaba,

Uzun zamandır bilgisayarımda olan ve bir türlü çözümünü bulamadığım bir sorun için yardımınızı istiyorum.
Sorunum ise bilgisayarda anlık olarak 2-3 saniye süren bir donma sorunu sorunun detayları aşağıdaki gibidir:

• Bilgisayar boşta ya da oyun oynarken, film izlerken de donma sorunu meydana geliyor. Sadece not defteri ile bile uğraşırken de oluyor.
  • Bazen sadece sağ tıklayıp yenile dediğim de bile oluyor.
  • Zaman zaman görüntü sesle beraber donuyor ve o anda klavyeden tuşlara bassanız dahi işlemiyor. Eğer tam bir tuşa bastığınız an donarsa donmadan sonra o tuş basılı kalmış gibi yazdığını görüyorum.
  • Zaman zaman görüntü gidiyor siyah ekranda kalıp 2-3 saniye sonra tekrar geliyor ama bazen de bilgisayar kendini yeniden başlatıyor.
  • Bu sorun bilgisayar ilk alındığı günden beri mevcut.
  • Donma geçtikten sonra tüm fanlar son hızda 15-20 saniye çalışıyor.

denediğim çözümler:
  • Kabloları tekrardan iyice bağlanıp bağlanmadığını kontrol ettim.
  • Toz, temizlik gibi olayları yaptım.
  • Ekran kartını çıkarıp tekrar taktım.
  • RAM'leri çıkardım ve slotlarını değiştirip tekrar taktım.
  • BIOS güncellemesi ve diğer tüm sürücüler en son sürümde.
Fakat bunların hiçbiri sorunuma merhem olamadı, bunun için siz değerli insanların bilgisine başvurmak istedim.

Saygılarımla.
windows bozulmuş olabilir
harddisk sorunu
ram
genelde hapörlörden ses gelir kitlenir donar hiçbir şey olmaz bazende restart atar sistem

windows bozulmuş olabilir
harddisk sorunu
ram
genelde hapörlörden ses gelir kitlenir donar hiçbir şey olmaz bazende restart atar sistem

Windows için sfc /scannow komutunu denedim bir hata bulamadı, ayrıca windows orjinal ve resmi sitesinden indirildi. Bilgisayarda ise ssd var bir kaç programla sağlık durumunu kontrol ettirdim bir problem görünmedi, ram için ise memtest kullandım onda da bir problem çıkmadı :(

Windows için sfc /scannow komutunu denedim bir hata bulamadı, ayrıca windows orjinal ve resmi sitesinden indirildi. Bilgisayarda ise ssd var bir kaç programla sağlık durumunu kontrol ettirdim bir problem görünmedi, ram için ise memtest kullandım onda da bir problem çıkmadı :(
İşlemci ekran kartına darboğaz yapıyor bence.

kaç gün önce böyle oldu ?
sorun olmadan önce yazılımları etkileyecek bir şey kurmuş olabilirsin arkada çalışırken kitleniyor donma mouse hareket etmez kalır öyle veya restart atar

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı