Zararlı yazılımlar alanında bilgi edinme / uzmanlaşma

Asıl yardım edecek olan ben değilim fakat şirketlerin zararlı türüne göre kendince koyduğu isimlendirmeleri ezberleyerek pek bir şey öğrenemezsiniz. Bu isimlendirmelerin katı bir standartı yok.

Yukarıda verilen konu ve söylenilenler tam doğru değil zaten. Alanda uzmanlaşmak için de ciddi bir eğitim almak gerekiyor, hobi olarak yapılabilecek bir iş olduğundan emin değilim.

Doğru. Ancak arkadaş güvenlik alanına temelden giriş yapmak istiyor. İsimleri öğrenirse neye göre davranış sergileyeceği hakkında bilgisi olur.

Temel bilgileri edindikten sonra işletim sistemlerinin nasıl çalıştığını öğrenin. Çok faydası olur.
Tamamdır hocam. Bu kadar çok kişinin cevap vereceğini düşünmemiştim. 😄 Her birinizin söylediklerini tek tek not alıp uygulayacağım. Cevabınız için teşekkürler.

Hocam zamanım az bir yere gideceğim ilk önemli kural bir virüs yemeniz lazım.
İlginç kuralmış hocam. 😄 Cevabınız için teşekkürler.
O isimleri şirketler koyuyor türe göre, standart bir şey değil.
Hocam peki crack bir dosya indirdiniz diyelim ve tarattınız. Hiçbir şekilde destek vermiyorum sadece örnek vermek için söylüyorum. Dosyayı tarattığınızda çıkan zararlı olarak görülen şeyler gerçekten zararlı mı değil mi bunu anlayamaz mıyız mesela?
Ha bir de Kaspersky bu konular hakkında Türkçe makaleler paylaşıyor. Daha doğrusu önce yabancı dilde paylaşılıyor, sonra da Türkçe çevirisi yapılıyor. Onları okursanız çok işinize yarayacaktır.
Hocam o Türkçe makaleleri nerede bulabilirim? Yardımcı olursanız sevinirim.

Hocam peki crack bir dosya indirdiniz diyelim ve tarattınız. Hiçbir şekilde destek vermiyorum sadece örnek vermek için söylüyorum. Dosyayı tarattığınızda çıkan zararlı olarak görülen şeyler gerçekten zararlı mı değil mi bunu anlayamaz mıyız mesela?
False Positive (Yanlış Alarm) durumu söz konusu olabilir hocam. Bu konuyla ilgili bir makaleyi buraya bırakıyorum.
Bu olayı tespit etmemiz mümkündür fakat ne yazık ki herhangi bir kesinlik durumu söz konusu değil. Sadece denemeler sonucu tahminler öne sürebiliriz.

False Positive (Yanlış Alarm) durumu söz konusu olabilir hocam. Bu konuyla ilgili bir makaleyi buraya bırakıyorum.
Bu olayı tespit etmemiz mümkündür fakat ne yazık ki herhangi bir kesinlik durumu söz konusu değil. Sadece denemeler sonucu tahminler öne sürebiliriz.
Tamamdır hocam sağ olun.

İsimlendirmeleri burada genel itibariyle anlatmış.

Daha ayrıntısına girmeye gerek olduğunu düşünmüyorum zira dediğim gibi zararlıları isim olarak bir kalıba oturtmak mümkün değil. Bir uygulama taratırsınız; bir firma Trojan-Spy der, öbürü Malware-gen der, öbürü Malicious der, öbürü Heur.AdvML der, öbürü Malware.AI1030435 bilmemle der. Hepsine ayrı kimlik atanamamakta zaten.

İsimlendirmeleri burada genel itibariyle anlatmış.

Daha ayrıntısına girmeye gerek olduğunu düşünmüyorum zira dediğim gibi zararlıları isim olarak bir kalıba oturtmak mümkün değil. Bir uygulama taratırsınız; bir firma Trojan-Spy der, öbürü Malware-gen der, öbürü Malicious der, öbürü Heur.AdvML der, öbürü Malware.AI1030435 bilmemle der. Hepsine ayrı kimlik atanamamakta zaten.
Çok sağ olun hocam.

Yeni konular

Geri
Yukarı