Zayıflamak için spor mu yoksa diyet mi yapmalı ?

... ve yine kilo aldım. Göğüslerim çıktı yine :D ...Havalar iyi olsa yine koşucaktım ama başka ne yapabilirim ki? .... Spor salonuna mı gitsem ne yapsam? :)
Şimdi zarar 1 noktalama içindeki 1. olan. Yani kalıcı bir etkisi olmadığını görüyorsun çünkü yağ değil su ve tuz atıyorsun.

Diğer noktalamalara ise şöyle diyeyim :) Spor faaliyeti sadece koşmak, yürümek, spor salonuna gitmek ile olmaz :) Çoğu kişi bu yanlışa düşüyor. Neden? Çünkü çoğu kişi şehir hayatı yaşıyor. Mesela köy vb. kırsal alanda yaşayanlar için gündelik işleri ve ağır işleri yaparsan bu da spor içine girer. Ancak, kural tempo veya giderek artan tempoyu yapacağın işe uyarlamak. Yani bu düzeni sağladığın çoğu yerde kalori yakmış olursun. Değişik hareketler yaptığın için de spor salonunda yapamadığın vücut bölgelerini çalıştırmış olursun. Spor salonunda veya koşu vb. şeylerde sadece işlev gören bölgeler çalışır, mesela meyve toplama ve paketleme diyelim :)

Örneğin meyve ağacından meyve toplarken kolları çalıştıracaksın, bunu senin kullandığın eşofman yerine güneş yapacak :D Sonra bununla da kalmayıp paketleme sandıkları kaldırıp taşırken hem güneş ile doğal yakım sağlayacak hemde ağırlık çalışmış olacaksın. Tabi taşırken durduk yerde gitmiyorsun :) Ayaklarda çalışacak ve hem ağırlığın etkisini hissetmiş olacaksın. Böyle birçok örnek olabilir. Ancak tabi şehirde bunları yapacak alan yok, ne yapabilirsin, mesela çoğu kişi öğrenci burada olmayan için de diyeceğim işinize yarar.

Örneğin evi ile okul uzaklığı veya gideceği yere uzaklığı 2/2.5 km olan bir yer ise bunu otobüs vb. araçla değil de yürüyerek, bariyer aşarak, koşarak, mümkünse deli sanmayacakları şekilde arada bir çömelip kalkıp 1/2dk boyunca ileride yaşayacağınız bacak ağrılarını ve kireçlenme, romatizmal hastalıklara yakalanmamayı veya daha bunlara bağlı rahatsızlıkları ağrısız geçirmenizi sağlayacaktır.

Yediklerinize dikkat edip aynı zamanda imkanlar doğrultusunda elinizden gelebildiğince spor yapmaya çalışın faydasını görüceksiniz. Sadece beslenmenin etkiside var tabiki ama sporla bunu desteklerseniz istediğiniz her şeyi yaparsınız.

1 hafta bir kiza aşık oldum. Yeme içme kesildi. Ekmegi sıfır yaptim. 1 haftada 2-4 kilo vermisimdir eminim.
Baska çözümler de var. EKMEGI HAYATINDAN SIL.

Uyarı! Bu konu 10 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı