Zeka sorusu

Herhangi bir havaalanında en fazla kac uçak olabilir diye soruyor. Yani maximum değeri soruyor, belli bir havaalanından da bahsetmiyor. Her havalimanındaki 5 er uçağın kalktıktan sonra gidecekleri havaalanının aynı olduğunu varsayarsak 20 havaalanı x 5 er uçak = 100 toplamı çıkıyor. Ben bu şekilde düşünüyorum. Duzeltiyorum, her uçağın indiği havalimanından kalkan 5 uçağı düşmek de gerekecek yani 95 oluyor.

Komşu köşeler birbirine yaklaştığı için örneğin; yedigende uçakların merkezde toplanması sağlanamaz. Beşgen, ve dörtgende de merkeze yönlenme sağlanır ama bu sefer de rekor kırılamaz. Beşgen, merkezde 25 uçak toplayabilir. Birbirine eşit uzaklıkta olan 3 noktanın eşkenar üçgen oluşturması, sonucu altıgene zorluyor. Çünkü 6 tane eşkenar üçgenle altıgen ortaya çıkıyor.
Anladım. Gayet mantıklı. Boşluksuz bir şekilde yan yana, üst üste vs. dizilebilecek en büyük çokgen altıgen. Teşekkürler.

Son düzenleme:
Anladım. Gayet mantıklı. Boşluksuz bir şekilde yan yana, üst üste vs. dizilebilecek en büyük çokgen altıgen. Teşekkürler.

Karenin kosesine 4 nokta koy, tam merkeze de 1 nokta koy. Merkez, koselere de en yakin nokta.

Simdi uzayda, merkezdeki noktayi havaya kaldir, kare piramit olustur. Oyle bir noktaya kadar havaya kaldir ki, kare piramitin en ust noktasi ( merkezimiz ) tabandaki noktalara hala en yakin nokta. Bu problem icin kare piramitin yuksekligini x/2 kabul edelim, karenin kenar uzunlugunu da x.

Simdi uzayda, bu piramitimizin tepe noktasina, ayni noktayi tepe kabul eden yeni bir kare piramit tabani yerlestirelim. ( 2 tane piramiti uc uca ekledik ) Yuksekligi yine x/2 kabul edelim.

Elde ettigimiz kum saatine benzer bu yapida, 2 piramitin kesisim noktasi, her iki tabandaki noktalara da x'ten daha kisa mesafede olacak.Yukseklikler x/2 oldugu icin, tabanlarin birbirlerine olan mesafesi de tam olarak x oldu.

Iste bu piramitin merkez noktasi, en cok ucagin toplanacagi yer olur, 40 yapar : )

Tabani besgen yaparsak, noktalar ayrisacak, yuksekligi dusurmek zorunda kalacagiz, o sebeple de 2 besgen tabani uzayda piramit tabani olarak kullanamayiz.

6gen icin zaten 3D dusundugun anda X'ten daha uzakta kaliyor merkez.

%99 cavap 40; gece gece hesap hatasi yapmadiysam.
1566262308945.png

Son düzenleme:
Ama beşgende kalmıyor. Rekor açısından yani.

Evet ama besgende 25 ucak toplarsin merkeze. Uzerine 3D olarak yeni bir besgen cizersen kose noktalar birbirine cok yakin olur merkezde toplanmaz. Tabani 4 gen yaparsan piramit yapip yeni bir 4 gen daha ekleyerek 40 tane toplayabiliyorsun.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı