Rehber Zelda Tears of The Kingdom Emülatör | Ryujinx | 2K 60+ FPS

The-Legend-of-Zelda-Tears-of-the-Kingdom-feature.jpg

Merhaba arkadaşlar, Zelda Ters of the Kingdom Ryujinx emülatör yani PC'de bu oyunu nasıl oynarız rehberini anlatacağım.

Öncelikle oyun daha çıkmadı, ayın 12'sinde Switch konsollara gelecek ve herhangi bir oynanış videosu şu an anında kaldırılıyor, o bakımdan video sunamayacağım fakat FPS değerlerimin olduğu fotoğrafları atacağım. Ayın 12'sinde veya ambargo kalktığında oynanış videosu atıp konuya eklerim.

Bazı önemli detaylar ve sistem gereksinimleri ve sistemim​

Öncelikle bu oyunun şu anda klavye & mouse desteği yok, Zelda BotW rehberimdeki program çalışabilir belki denemedim fakat o kısma değinmeyeceğim.

Kontrolcü desteği:​

Jiroskop destekli bir kontrolcüye ihtiyacınız var bunlar:
  • DualSense
  • DualShock 4
  • Switch Pro Controller (Replika da olur)
Replika Switch Pro kontrolcüsü alabilirsiniz, fiyatı da ucuz. Steam de sorunsuz kullanabilirsiniz her oyunda. Fakat tetiklerinden dolayı yarış oyunlarında gitmez.

Sistem gereksinimleri:​

Bunlar benim belirlediğim sistem gereksinimleridir.
  • Ryzen 5 1600 AF / 10400F. Altında bir işlemciyle denemeyin derim. (İkisi denk değil demeyin şimdi ikisi de 6/12 multi core önemli.)
  • RTX 2060 veya RX 6600. (Daha altında Reddit'de oynayanlar varmış 30 FPS olarak)
  • 16 GB RAM.
  • 25 GB SSD. Aslında total 17 GB fakat cache ile şişip hemen 20 GB oluyor zaten, şiştikçe diskteki boyutu daha da artacaktır.
Benim sistemim:
5800X3D + 6700 XT + 32 GB RAM bu ayarda sisteme sahipseniz 2K 70 FPS alabilirsiniz açık alanda 60'a kadar düşüyor fakat yeterlidir.

Olası sorunlar​

• Anlamsız FPS drop olabilir.
  • İlk gördüğünüz her şeyde ekran anlık donar. (Aslında sorun değil, shader compiled işlemi normaldir. İnternetten hazır shader bulabilirsiniz.)
  • Ses kırılması. (Kapat aç düzeliyor bende)
  • Yansıma gölgelerinin titremesi. (Buna henüz yapacak bir şey yok.)

Oyunun dosyaları, Ryujinx prod.keys ve Switch Framework​

Oyunun dosyalarını tabii ki paylaşamam, zaten daha çıkmadı bile fakat çok kolay bulabilirsiniz. Prod.keys ve Framework dosyaları da daha önce konum silindiği için onları da paylaşamam fakat çok kolay bulunuyorlar.

Yakında emülatör bazlı bir forum sitesi açacağız, orada linkleri de bulabileceksiniz fakat Technopat üzerinde rehberlerim devam edecek.

Prod.keys ve Framework sürümleriniz aynı olmalıdır. Benim kullandığım sürüm: 16.0.2 sürümüdür.

Şu an internette olan oyunun XCI formatıdır. İndirdiğiniz yerde direkt Ryujinx ile birlikte gelebilir fakat biz en güncelini yaptığımız için direkt oyunu oradan açmayın. Sadece oyun dosyalarını alın.
İndirdiğiniz firmware dosyası ZIP dosyası olabilir, çıkarmaya çalışmayın.

Ryujinx indirip ayarlamaları yapalım​

ProgramBağlantıAçıklama
Ryujinx Kullandığımız emülatördür. Şu an en gelişmiş emülatör bu fakat Yuzu da kullananlar varmış biz rehberimize Ryujinx ile devam edeceğiz.

Kurulum​

1. Öncelikle emülatörümüzü indirelim.
  2. Ryujinx adında bir klasör oluşturun ve publish klasörünü buraya atalım.
  3. publish klasörünün yanına bir de games adında klasör açıp, Zelda oyun dosyamızı buraya atalım.
  4. Publish klasörüne girip portable adında bir klasör oluşturun. (Önemli)
Programı ilk açtığınızda şöyle bir uyarı çıkacak, bu tamamen normal.
Ekran görüntüsü 2023-05-07 143817.png

OK tuşuna basıp devam edin.
  • Buradan sonra size iki seçenek sunacak Vulkan ve OpenGL diye. Nvidia kullanıcıları OpenGL, AMD kullanıcıları Vulkan seçsin. Hatta ben ikisi için de Vulkan öneriyorum.
  • Buradan sonra emülatörü kapatın.

Prod.keys dosyasının yüklenmesi​

publish klasörü içinde portable adında klasör açmıştık, içinin dolu olduğunu göreceksiniz.
DosyaTaşınacak yer
prod.keyspublish/portable/system

Firmware yüklenmesi​

Emülatörü açın.

Tools > Install a firmware from XCI or ZIP butonuna basın ve indirdiğiniz firmware dosyasını seçip yükleyin.

Ekran görüntüsü 2023-05-07 144408.png

Önemli ayarlar​

Şimdi yukarıdaki Options > Settings butonuna tıklayın.

General

Burada Game Directories var, publish klasörünün olduğu yere games klasörü açmıştık, işte bu klasörü seçin burada.

Graphics

Ayar yoluDeğer
Graphics Backend Multi ThreadingAçık
Graphics BackendVulkan yada OpenGL başlangıçta seçmiştik.
Resolution Scale2X 1440P veya Native 1080P bilgisayarınızın gücüne göre seçebilirsiniz.
Post Processing EffectSMAA Ultra
Anisotropic Filtering16x
Ekran görüntüsü 2023-05-07 145027.png

Input​

Burada kontrolcü ayarlarımızı yapacağız.

• Player1 > Configure tıklayın.
  • Input Device kısmından kontrolcünüzü seçin.
  • Controller Type seçeneği Joycon Pair olsun.
  • Sağdan Load butonuna basın.
  • Save deyip çıkabilirsiniz.
DualSense için ekran böyle olmalı:
Ekran görüntüsü 2023-05-07 145628.png

Switch Pro için:
Ekran görüntüsü 2023-05-07 145801.png

Daha sonra Options penceresini Apply ve Save diyerek çıkın. Buradan sonra oyun Ryujinx üzerinde gözükmesi lazım.

Ekran görüntüsü 2023-05-07 150652.png

Şimdi çok önemli bir ayar yapacağız

Bu dosyaları nereye atacağız?​

1. Oyuna sağ tıklayıp Open Mods Directory butonuna basıyorsunuz.
  2. Size verdiğim modlardan Zip dosyası içindeki klasörü direkt buraya atın. İşlem bu kadar.

Yavaşlama sorunu için fix:​

Fakat oyun 30 FPS oluyor nedense. Daha deneme aşamasında bir mod. Fakat sorunu kesin olarak çözüyor.

Fix Modun VirüsTotal linki

DualSense & DualShock 4 ve Xbox arayüzü:​

Arayüz Modun VirüsTotal linki

Verdiğim zipten kontrolcünüze uygun klasöre girin sonra tabloya uyun.

DosyaTaşınacak yer
romfs(Oyuna sağ tık "open mods directory")

FPS mod yaptıysanız, örnek 30 veya 60 klasörleri olacak bu klasörün içine atın.

Bu kısımdan sonra oyunu açıp oynayabilirsiniz.

Ekran görüntüsü 2023-05-06 230056.png

Ekran görüntüsü 2023-05-06 231516.png

Ekran görüntüsü 2023-05-07 012704.jpg

Son düzenleyen: Moderatör:
RTX 3050 Ti.
Ryzen 5 5600H.
8 GB RAM ile yuzu da denedim akıcı bir oynanış göremedim şimdi ryujinx emulatör ile deneyeceğim.

Daha berbat performans veriyordu, sildim gitti. Botw ile devam.
Dizüstü işlemci ile normal hocam.

Elinize sağlık, güzel bir rehber. 12500H ve 3050 Ti ile OpenGL kullanarak 1080p 50FPS civarı şu an oynayabiliyorum. Vulkan olarak denediğimde ise benzer FPS fakat ağır çekim oynuyor gibiydim, o yüzden OpenGL geçtim. 60FPS modunu kurdum ve native 1080p açık diğer ayarlar aynı. Ekran kartı kullanımı düşük, 2K denemedim, yeni Update'ler ile daha iyi yerlere gelir. Ekstra olarak, çakma Pro Controller alacağım galiba. Daha iyi bir deneyim için.

Elinize sağlık, güzel bir rehber. 12500H ve 3050 Ti ile OpenGL kullanarak 1080p 50FPS civarı şu an oynayabiliyorum. Vulkan olarak denediğimde ise benzer FPS fakat ağır çekim oynuyor gibiydim, o yüzden OpenGL geçtim. 60FPS modunu kurdum ve native 1080p açık diğer ayarlar aynı. Ekran kartı kullanımı düşük, 2K denemedim, yeni Update'ler ile daha iyi yerlere gelir. Ekstra olarak, çakma Pro Controller alacağım galiba. Daha iyi bir deneyim için.

Tam 12'den vurmuşum. Kaç FPS bile alabileceğini tutturduysam artık yerli ve milli konsol yapmaya başlayabilirim!
“Sabahki konuda kaç FPS alabileceğini söylemiştim… belki hatırlarsın.”

Güzel performans. Yeni gelen patchler ile optimizasyon artacaktır.

Tam 12'den vurmuşum. Kaç FPS bile alabileceğini tutturduysam artık yerli ve milli konsol yapmaya başlayabilirim!
“Sabahki konuda kaç FPS alabileceğini söylemiştim… belki hatırlarsın.”

Güzel performans. Yeni gelen patchler ile optimizasyon artacaktır.

Evet hatırlıyorum, biraz daha kurcalasam artabilir belki. Zamanla optimizasyon artacaktır.

Evet hatırlıyorum, biraz daha kurcalasam artabilir belki. Zamanla optimizasyon artacaktır.

Emulatorun görsel ayarlarının resmini atar mısın? Belki biraz daha iyi hale getirebilirim.

Yeni konular

Geri
Yukarı