Zenfone 5 vs Note FE

BVK

Kilopat
Daha fazla  
Herkese merhabalar. Zenfone 5'in tanıtılması ile birlikte almama garanti olduğu Note FE modeli arasında gidip gelmeye başladım ve en sonunda sizlere de danışmak istedim. Zenfone 5 in SAR değerleri Note FE'ye göre bir hayli yüksek. Genelde telefonda oyun oynarım ama PUBG gibi yüksek grafik gerektiren oyunlar olmaz bunlar. Sık telefon ile görüşme de yapmam en fazla konuşmam 10-15 dk dır toplam olarak gün içerisinde. Daha çok sosyal medya da gezinirim. Bu kriterlere bakarak sizce hangisini tercih etmeliyim ? Zenfone 5'in SAR değeri de kafamı az kurcalamadı değil ? Yardımlarınız için şimdiden çok teşekkürler.

Son düzenleyen: Moderatör:
Zenfone 5 modelinin SAR değeri tehlikeli düzeyde değil. Note FE modeli CPU, GPU ve ekran olarak Zenfone 5 modelinden daha üstün. Arka kamera konusuna gelirsek iki modelin karşılaştırmaları testi yok, ancak Zenfone 5, P20 Lite ile benzer bir kamera performansına sahip, fotoğraf konusunda. Kamera olarak Note FE daha iyi modeldir.

İki telefonu ayıran temel sebeplerinden biri de garantidir. FE ithalat garantilidir, ZF5 ise Türkiye garantili bir modeldir. Türkiye garantili model alacaksan tercihin doğal olarak Zenfone 5 olacak, Türkiye garantili olmasının benim için önemi yok diyorsan FE alınır, FE yerine daha ucuz olan S7 modeline de bakabilirsin.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

SAR değerine ben bakmıştım. Yalnız çekinceniz biraz yersiz.

Çünkü Avrupa'daki SAR değeri 10 gram doku üzerinden ölçülen değerleri içerir ve üst sınırı 2 W/kg'dır.

ABD'de ise 1 gram doku üzerinden ölçülür ve üst sınırı 1.6 W/kg'dır.

Ayrıca bahsi geçen SAR değeri radyo frekans elektromanyetik alana maruz kalmayı gösterir. Yani bunu üreten şey sadece cep telefonu değil, wireless modemlerden BT'ye, telsiz telefonlardan, baz istasyonlarına hatta mikrodalga fırınlarda bile bulunan, halihazırda havada bulunan radyo dalgalarının hepsinin bir RF değeri var. SAR değeri vücudumuzun bu frekansları absorbe edebilme oranına verilen ad gibi düşünülebilir.

Elbette SAR değeri ne kadar düşük olursa o kadar iyi. Ancak telefonun ürettiği radyasyon iyonizer olmayan radyasyondur (röntgen & tomografi cihazları gibi hücre parçalamaz). Bunu zaten biliyoruz. RF sadece hücreleri ısınır. Hücrelerin ısınması sorun teşkil eder mi? Uzun vade de evet. Ancak hiç cep telefonu kullanmasak bile etrafımızdaki onlarca şeyden bunları zaten alıyoruz. Tabiiki kafamızın yanına getirmiyoruz, elbette vücudumuzun bir noktasında taşımıyoruz fakat bu değerlerin bizim için 2 W/kg 'ın altında olması önemli.

Artı bunca yıl milyonlarca insan çin malı en dandik telefonları kullandı ve kullanmaya da devam ediyor. Esas tehlike onlardayken bence 1.5 W/kg altında SAR değeri telefonlar uzun vade de ahım şahım sorun çıkartacak potansiyelde değildir.

Doğadan (güneşten, radon gazından vs vs) aldığımız doğal radyasyon miktarı bile yıllık 2.4 milisievert iken o SAR değerleri hiç aklınıza bile takılmasın derim ben.

Garanti mevzusu benim için hiç önemli değil açıkçası. Zenfone nin tasarımı çok hoşuma gitti o yüzden bir karmaşıklık yaşadım. Ama note fe nin de donanımı daha iyi diyorsunuz. Sanırım tercihim Note FE den yana olacak. Teşekkür ederim ikinize de zaman ayırıp yardımcı olduğunuz için.

Garanti mevzusu benim için hiç önemli değil açıkçası. Zenfone nin tasarımı çok hoşuma gitti o yüzden bir karmaşıklık yaşadım. Ama note fe nin de donanımı daha iyi diyorsunuz. Sanırım tercihim Note FE den yana olacak. Teşekkür ederim ikinize de zaman ayırıp yardımcı olduğunuz için.
Yanlız şunu da düşünün, FE bu saatten sonra %99.9 üst sürüm güncellemesi alamayacak. Zenfone 5 ise en az 2 sene yeni güncellemeleri alabilecek. Ben sizin yerinizde olsam Zenfone 5 alırdım.

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı