Zihinsel engelli olduğumu nasıl anlarım?

Dontnameused

Femtopat
Daha fazla  
Merhaba, uzun süredir aklıma takılan bir soru var. Bugün babamın, "sen zihinsel engellisin herkeste buna göre davranıyor" demesinden sonra iyice beynimi kemirmeye başladı. Normal hayatta pek konuşkan değilim, konuşurken de duygusuz ve sakin konuşurum. Ama internette oldukça enerjiğim. Babamın dediği çoğu işi yapamıyorum, derslerim ortalama seviyede. Rahatça yazacak kadar İngilizce biliyorum ama bu sorulardan kaçamıyorum...

Yardımcı olur musunuz? Acaba Asosyel miyim, Düşük IQ'lu muyum?

Son düzenleyen: Moderatör:
Merhaba, uzun süredir aklıma takılan bir soru var. Bugün babamın, "sen zihinsel engellisin herkeste buna göre davranıyor" demesinden sonra iyice beynimi kemirmeye başladı.

Acaba baban sana kızdığı için böyle demiş olabilir mi? Ancak iyice şüphe ediyorsanız bir doktora görünebilirsiniz.

Hocam bu o kadar dert edilecek bir şey değil inanın bana. Öyle olsanız bile bunu değiştiremezsiniz. Benim kardeşim de down sendromlu ama bu ona olan sevgimi bir gram bile değiştirmez. Ama aklınıza çok takılıyorsa bir psikolağa gidip wisc IV testi yaptırabilirsiniz.

Hocam bu o kadar dert edilecek bir şey değil inanın bana. Öyle olsanız bile bunu değiştiremezsiniz. Benim kardeşim de down sendromlu ama bu ona olan sevgimi bir gram bile değiştirmez. Ama aklınıza çok takılıyorsa bir psikolağa gidip wisc IV testi yaptırabilirsiniz.
Maalesef yaşadığım şehirde psikolog bulunmuyor.

Merhaba, uzun süredir aklıma takılan bir soru var. Bugün babamın, "sen zihinsel engellisin herkeste buna göre davranıyor" demesinden sonra iyice beynimi kemirmeye başladı. Normal hayatta pek konuşkan değilim, konuşurken de duygusuz ve sakin konuşurum. Ama internette oldukça enerjiğim. Babamın dediği çoğu işi yapamıyorum, derslerim ortalama seviyede. Rahatça yazacak kadar İngilizce biliyorum ama bu sorulardan kaçamıyorum...

Yaş kaç ?

Sinirlendiği bir anda dedi. Ama insan bu aklına kuşku girince kurtulamıyor.

16
Yaşın büyük. Zihinsel problemler çok erken yaşta kendini belli eder. Down sendromu daha doğmadan,otizm 2-4 yaş arası,Frajil-x,Marfan vs bunlar da daha küçük yaşta kendini belli ediyor ve iletişim sorunları ileri düzeydedir. Baban sana kızdığı için anlık söylemiştir. Senin daha önce yapmayı bilip tecrübe etmediğin birşeyi senden tam yapmanı beklemesi doğru olmamış. Sen de ev işleri,tamir vs gibi şeylere zaman ayırıp öğrenmeye çalış.

Merhaba ben özel eğitim öğretmenliği okuyorum. Emin olun bu durum babanızın azarlamasından başka bir durum değildir. Yaşınızın kaç olduğunu bilmiyorum fakat foruma yazabilecek yaştaysanız babanızın bu söyleminin gerçek olması için şuana kadar en az bir zeka testi yapılmış olmalıydı. Bu yüzden içiniz rahat olsun. Konuşkan olmamak, fazla çevrenin olmaması günümüzde sık görülen durumlar. Pek çok aile oğlum/kızım hiç konuşmuyor içine kapanık, çok oyun oynuyor diyerek bize başvuruyor ama bu bir zihinsel yetersizlik göstergesi değil. Asosyal olmanın ise farklı boyutları vardır. Yakın arkadaş çevrenizin olmasını onlarla iletişime geçmeye sohbet etmeye çalışmanızı tavsiye ederim. Elbette bu tavsiyelerimin her zaman herkes için aynı seviyede kolay olmadığını biliyorum ama en azından deneyebilirsiniz. Çok merak ediyorsanız az önce yazıldığı gibi bir psikolog aracılığıyla Wisc-4 veya bir özel eğitimci aracılığıyla Wisc-R testine girebilirsiniz. (Ekleme: Yaşınızı bilmediğim için bu son tavsiyeleri yazdım. Yaşınız 16 olduğuna göre eğer ille de test isterseniz ailenize ısrarcı olmanız gerekiyor.)

Son düzenleme:

Geri
Yukarı