Ziraat katılım nasıldır?

• Konuyu başlatan 68055
  • Başlangıç Tarihi
  • Mesaj 14
  • Görüntüleme 183

68055

Hectopat
Makaleler
1
Arkadaşlar ziraat hesabımda her EFT Fast işleminde para kesmesi sinirimi bozmaya başladı. Katılım bankalarının sanırım Fast ve EFT ücretleri olmuyor imiş. Bu yüzden ziraat katılıma geçiş yapma isteği duydum. Bu konudaki sorularım;
1. bu bankanın kartı ile istediğim ATM'den kesintisiz para çekebilir miyim?
2. borsa İstanbul'da işlem yapabilir miyim uygulama içinden?
3. Online alışveriş temassız ödeme vb konularda sorun yaşatır mı?
Cevaplayan herkese teşekkürler.

1- Ziraat, Halkbank, PTT, Vakıfbank atmlerinden ücret almıyor.
2- Evet Ziraat Yatırım ile alabilirsin.
3- NFC var mı bilmiyorum ana TROY olmadığı sürece sıkıntı yaşamazsın.

Ekstra: Enpara, Cepteteb, KuveytTürk de Havale/Eft ücreti almıyor. Benim önerim Enpara kullanmanız.

1- ziraat, Halkbank, PTT, VakıfBank atmlerinden ücret almıyor.
2- evet ziraat yatırım ile alabilirsin.
3- NFC var mı bilmiyorum ana troy olmadığı sürece sıkıntı yaşamazsın.

Ekstra: Enpara, CEPTETEB, kuveyttürk de Havale/Eft ücreti almıyor. Benim önerim Enpara kullanmanız.

Enpara tam olarak neden bu kadar seviliyor. Yani çok yerde gördüm ama işin içinde olmadığımdan neden böyle olduğunun anlayamıyorum. Sebebini açıklayabilirseniz sevinirim.

Fast ve EFT ücreti var.

Emin misiniz?

Dosya Ekleri

• Ekran görüntüsü 2024-04-19 162852.png
    Ekran görüntüsü 2024-04-19 162852.png
    8,8 KB · Görüntüleme: 13
Enpara tam olarak neden bu kadar seviliyor. Yani çok yerde gördüm ama işin içinde olmadığımdan neden böyle olduğunun anlayamıyorum. Sebebini açıklayabilirseniz sevinirim.
Kampanyaları var, Havale Eft ömür boyu ücretsiz. Ayın Enparalısı diye olay onunla özel kampanyalar kazanabiliyorsunuz.

Neden ziraat katılım? Hayır geçme. EFT kesmemesini istiyorsan QNB Finansbank'ın Enpara bankasına geç.

1- Evet kesintisiz para çekebilirsiniz, fakat tüm ATM'lerden çekerken komisyon alıyor. Vakıfbank, Halkbank, Ziraat Bankası ATM'lerinden ücret almaz.

2- Evet yaparsın.

3- Eğer troy kart alırsan, online alışverişlerde sorun yaşayabilirsin. VISA veya MASTERCARD talep etmen gerek. Ayrıca banka kartından NFC gibi işlemleri yine yaparsın. Ama şahsen ben önermiyorum bu bankayı..

Neden ziraat katılım? Hayır geçme. EFT kesmemesini istiyorsan QNB Finansbank'ın Enpara bankasına geç.

1- evet kesintisiz para çekebilirsiniz, fakat tüm ATM'lerden çekerken komisyon alıyor. VakıfBank, Halkbank, Ziraat Bankası ATM'lerinden ücret almaz.

2- evet yaparsın.

3- eğer troy kart alırsan, Online alışverişlerde sorun yaşayabilirsin. Visa veya Mastercard talep etmen gerek. Ama şahsen ben önermiyorum bu bankayı.

Katılım bankalarından birini ya da devlet bankalarından birini kullanmak istiyordum aslında ama Enpara bu kadar avantajlı ise ona geçmeyi de düşünebilirim.

Arkadaşlar Ziraat hesabımda her EFT Fast işleminde para kesmesi sinirimi bozmaya başladı. Katılım bankalarının sanırım Fast ve EFT ücretleri olmuyor imiş. Bu yüzden Ziraat Katılıma geçiş yapma isteği duydum. Bu konudaki sorularım;
1. bu bankanın kartı ile istediğim ATM'den kesintisiz para çekebilir miyim?
2. borsa İstanbul'da işlem yapabilir miyim uygulama içinden?
3. Online alışveriş temassız ödeme vb konularda sorun yaşatır mı?
Cevaplayan herkese teşekkürler.
Merhaba. Devlet bankası ile çalışmak istiyorsanız bence kullanılabilir bir banka, diğer bankalardan pek bir eksiği veya fazlası yok, gerçi ülkemizdeki tüm bankalar belli bir standartta olduğu için problemli birkaç banka sayabilirim sadece. Sorularınıza gelirsek:
1. Devlet bankalarının ve PTT'nin ATM'lerinden ücretsiz para çekip yatırabilirsiniz, diğer banka ATM'lerini kullanmak isterseniz para keser. Ama belli bir büyüklükteki köylerde bile en azından Ziraat Bankası veya PTT ATM'si bulabileceğiniz için başka bir bankaya bakacağınızı sanmam. Bu arada neredeyse tüm bankalar başka bankanın ATM'sini kullanırsanız para kesiyor.
2. Evet yapabilirsiniz ama katılım bankalarıyla tüm şirketlere yatırım yapamazsınız, mesela AEFES hissesi alamazsınız, katılım bankalarıyla çalışacaksanız bunu bilmeniz gerekli.
3. Online veya temassız konusunda sıkıntı yaşamazsınız, Ziraat Katılım çok eskiden beri temassız banka kartı veren bir banka, hatta temassız banka kartı veren ilk katılım bankası olabilir. (Hâlâ çipsiz Maestro veren Albaraka utanır mı acep?)

Troy kart gelirse maalesef Amazon TR'den alışveriş yapamazsınız, Spotify'de de sorun yaşarsınız. Ben bu iki site dışında TROY ile sıkıntı yaşamadım daha. İnternetten alışverişte sorun yaşatabilse de normal alışverişlerde yurtiçinde sorun yaşama ihtimaliniz yok; devlet, TROY tüm POS'larda geçerli olsun diye bankaları bayağı zorlamıştı zamanında bu yüzden şu an yurtiçinde her yerde geçerli. Bunu istemiyorsanız müşteri temsilcisine yurtdışından alışveriş yaptığınız için MasterCard istediğinizi söyleyin, MC banka kartı da veriyorlar sonuçta.

Ekstra: Enpara, Cepteteb, KuveytTürk de Havale/Eft ücreti almıyor. Benim önerim Enpara kullanmanız.
TEB varken neden Enpara? Doğum günümde TEMA'ya ağaç bağışlamaları dışında hiçbir cazibesi yok. Kampanyaları öldürdüler, kartları çirkin, ücretsiz EFT sunan bu kadar banka varken QNB ile uğraşmaya değmez, (katılım bankası istenmiyorsa) BNP çok daha cazip.

Merhaba. Devlet bankası ile çalışmak istiyorsanız bence kullanılabilir bir banka, diğer bankalardan pek bir eksiği veya fazlası yok, gerçi ülkemizdeki tüm bankalar belli bir standartta olduğu için problemli birkaç banka sayabilirim sadece. Sorularınıza gelirsek:
1. devlet bankalarının ve PTT'nin ATM'lerinden ücretsiz para çekip yatırabilirsiniz, diğer banka ATM'lerini kullanmak isterseniz para keser. Ama belli bir büyüklükteki köylerde bile en azından Ziraat Bankası veya PTT ATM'si bulabileceğiniz için başka bir bankaya bakacağınızı sanmam. Bu arada neredeyse tüm bankalar başka bankanın ATM'sini kullanırsanız para kesiyor.
2. evet yapabilirsiniz ama katılım bankalarıyla tüm şirketlere yatırım yapamazsınız, mesela aefes hissesi alamazsınız, katılım bankalarıyla çalışacaksanız bunu bilmeniz gerekli.
3. Online veya temassız konusunda sıkıntı yaşamazsınız, ziraat katılım çok eskiden beri temassız banka kartı veren bir banka, hatta temassız banka kartı veren ilk katılım bankası olabilir. (hâlâ çipsiz Maestro veren Albaraka utanır mı acep?)

Troy kart gelirse maalesef Amazon TR'den alışveriş yapamazsınız, Spotify'de de sorun yaşarsınız. Ben bu iki site dışında troy ile sıkıntı yaşamadım daha. İnternetten alışverişte sorun yaşatabilse de normal alışverişlerde yurtiçinde sorun yaşama ihtimaliniz yok; devlet, troy tüm POS'larda geçerli olsun diye bankaları bayağı zorlamıştı zamanında bu yüzden şu an yurtiçinde her yerde geçerli. Bunu istemiyorsanız müşteri temsilcisine yurt dışından alışveriş yaptığınız için Mastercard istediğinizi söyleyin, MC banka kartı da veriyorlar sonuçta.

TEB varken neden Enpara? Doğum günümde Tema'ya ağaç bağışlamaları dışında hiçbir cazibesi yok. Kampanyaları öldürdüler, kartları çirkin, ücretsiz EFT sunan bu kadar banka varken QNB ile uğraşmaya değmez, (katılım bankası istenmiyorsa) bnp çok daha cazip.

Öncelikle uzuuun paragraflarınız için teşekkürler. Yazdığınız her şeyi okudum ve anladım. Katılım bankası benim için bir öncelik sadece. Troy kullanmayı ben de çok istiyorum ama sorunlu çalıştığını biliyordum sağlama almak iyi oldu. Aklımda iki seçenek kaldı ziraat katılım bankası ve Enpara. TEB bankasının ATM'leri ne yazık ki Kayseri'de çok çok az toplamda 8 10 tane var. Benim gibi bir öğrenci için anlayacağınız üzere nakit paramı karta aktararak kullanıyorum. Nays hesabım kenarda alışveriş yapmak için duruyor. Kalan paramı katılım bankasında tutmak benim için daha kabul edilesi bir durum.
Bu konuda bir öneride veya şöyle şöyle yapma tarzı bir fikriniz olursa duymaktan memnuniyet duyarım.

Son düzenleyen: Moderatör:

Yeni konular

Geri
Yukarı