ZORO Sponsorluğunda Havacılık Yarışması #1

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Makaleler
24
Yer
İstanbul
Merhaba arkadaşlar. @ZORO arkadaşımız benden bu kategori için bir yarışma konusu oluşturmamı istedi. Ben de isteğini kırmadım, kendi aramızda küçük çaplı bir yarışma için toplanmış bulunuyoruz bu konuda.

Ödül: 1. olanı @ZORO'ya ileteceğim. Kendisi galip olana 50 TL gibi bir miktar hediye edecek. Ödül detaylarını onunla konuşursunuz. Kendisi zaten takip edecektir konuyu.

Kuralları okuyup sorulara geçerseniz anlaşmazlık yaşamayız arkadaşlar. Lütfen okuyun.

Kurallar:

1-
100 mesaj altı üyeler yarışmaya dahil değil.
2- Tüm sorular tek bir mesaj altında cevaplanmalı. Pas geçilecek sorular 2- pas olarak yazılmalı. (örneğin) Eğer ekleme yapılacaksa belirtilerek yapılmalı.
3- 2. kurala bağlı olarak spam cevaplamalar yasak. Sorular bu tarzda olmayacak zaten ama ben yine de not düşeyim.
4- Soracağım sorular biraz zor olabilir ve bu sektörün içinde olmayanlar için ''bu ne diyor ya'' dedirtebilir ancak böyle yapmak zorundayım. Uçak nasıl uçar ya da bir Boeing 777'nin motoru nedir gibi soruların cevaplarını herkes internetten bulabilir. Böyle olursa da yarışmanın manası kalmaz.
5- Yarışmayı bu gece 00.00'da bitirmeyi düşünüyorum ama duruma göre 1.'yi bulamazsak uzatırız.
6- 2. ve 6. sorular 30, diğerleri 10 puandır. Bir soru hakkında ufak bir bilginiz varsa bile yazın, yazdığınıza göre puan veririm.

SORULAR:

1-
Uçak üreticileri için sistem, bileşen üreten şirketlerin ürettikleri bileşenlerin EMI için almaları gereken standart nedir?

2- Airbus A320 ailesindeki uçaklarda aviyonik kompartmanı soğutması nasıl gerçekleşir? Hangi valfler açık olur, hangileri kapalı konumdadır? Bu otomatik sistemi kontrol eden bilgisayar (box) nedir?

3- Boeing 737'de üretilen AC volt, DC volta hangi parça/valf ile dönüştürülür?

4- 737 ve A320'deki water pressurization olayı hangi prensip ile gerçekleşir?

5- Modern bir 737'de kullanılan APU'nun kalkışta ve 30.000 feet üstünde ürettiği AC volt ne kadardır?

6- Jet uçaklarında kullanılan iniş takımı kapaklarının çeşitleri vardır. 3 tanesini (İng/TR fark etmez) yazınız.

Jira'nın en sevdiği yolcu uçağı? Puanı 0 ama temizinden bir kalp emojisi alacak benden :D

Yarışma bittikten sonra bütün soruları cevaplayıp, herkesin cevaplarına göre puanını yazacağım. Sonra da 1.'yi seçeriz.

@| Berhan @ZORO

Son düzenleme:
Yetmez @Jira bomba falan at. Berhan(Telefonda uzun sembol olmadığı için etiketliyemiyoruz da) da uzay mühendisliği ile ilgili yarisma yapsın. 🤭 Forumun yaş ortalaması 15-20 hatırlatayım. 🤭

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Yeni konular

Geri
Yukarı