ZORO Sponsorluğunda Havacılık Yarışması #1

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Doğa fotoğrafı olarak bir konu açıp toplayacağız.
Sonra basit bir eleme ile 10 fotoya indirip oylama açacağız.
Güzel fikir ama sitede professiyonel fotoğrafçılar var. Haksızlık olabilir. Onun için bence 2 aşamalı yap. 1. aşama 10 fotodan 1. ye 25 TL ver. 2. aşamada kalan 9 kişi arasında çekiliş yap. Onlardan birine de 25 TL ver.

Sorular baya kazık ama cidden:) B1 veya C1 EASA veya SHGM bakım sertifika sınavı soruları gibi. Orda da böyle şeyler sorulmuştu. Keşke daha genel havacılık tarzı soruları olsaydı hem katılım da daha çok artardı böylece:) Bu soruların yarısını bilebilecek 3-4 kişi ya vardır ya yoktur forumda sanırım. İsterseniz cevaplarım ama haksız rekabet derseniz susarım:)

Sorular baya kazık ama cidden:) B1 veya C1 EASA veya SHGM bakım sertifika sınavı soruları gibi.
6 tane zor PART 66 sorusu. Benden hoca olmaz, kalırdı herkes :D

@painkiller Genel havacılık için 1. soru uygun. Başka soracak bir şey gelmedi aklıma. Gelenlerin ise çoğunun cevabı internette sayfalarca var.

Bu arada senin katılmanda sorun yok. Cevaplarsan ödül senin :D Açık söylüyorum, 1 pilotu bile zorlayacak sorular bunlar.

6 tane zor PART 66 sorusu. Benden hoca olmaz, kalırdı herkes :D
Aynen gördüğümü hatırlıyorum gibi sanki:) Tam sıfırcı hoca olurdun valla ama en azından mezun olan tam olmuş olurdu:)
Bu arada senin katılmanda sorun yok. Cevaplarsan ödül senin :D
Peki o zaman:)
  1. EMI ve EMC standartları vardır. Elektronik ve radyo frekans bozulma ve etkileşim ile ilgili. Bunlar şarttır. Gereken en bariz standartlar: 1- Kendi içinde girişime ve etkileşime izin vermemelidir. 2- Diğer cihazlarla etkileşime izin vermemelidir. 3- Diğer cihazlardan kaynaklanan etkileşimlere karşı bağışıklıklı veya yalıtımlı olmalıdır.
  2. Bunu eski ders notlarımda olan bir görselle anlatsam olur mu? Yazarken kesin bir şeyi atlarım ben:)
    avionics-cooling.png
  3. TR diye bir malzeme. Transformator Rectifier gibi bir şeydi sanırım ismi.
  4. Bunu tam anlamadım. Yani pneumatik ve bleed ile basınçlandırılarak kullanılır onu mu sormak istedin yoksa örneğin atık su tahliyesi gibi işlemlerde de kullanılır onu mu sormak istedin?
  5. Hangi APU ama, işin trick noktası burada:) AlliedSignal APU'lar 30.000 ft.'e kadar 90KVA, 41.000 ft.'e kadar 66 KVA sağlar. Garret and Sundstrand APU'lar ise 41.000 ft.'e kadar 55 KVA stabil değer sağlarlar. Hangisi olduğunu anlamak için kokpit gösterge sistemine bakılabilir. Biraz farklı oluyorlar.
  6. İniş takımı çeşitlerini biliyorum ama kapaklarının çeşitleri dediğin mesela ayrılabilen, katlanabilen, indoor-outdoor, paçalı (clamshell) olanlar mı?
Tabii ki Boeing 777 hatta gelirse eğer 777X olacak gibi;)

Yanlış cevap varsa affola:) Hepsi doğruysa bütün ödülleri alırım ama ona göre, emeğe saygı🤣

@painkiller 1. soru için sadece sertifika sordum. Yani işte bazı sertifikalar var ve üretilen bileşenlerin kullanılabilmesi için o sertifikalara sahip olması gerekiyor. Direkt sertifika adı lazım yani.

2- Şema doğru. Box'u da bilseydin tam puan gelirdi :D

3- Doğru. TR ya da TRU. Fark etmez.

4- Bir fizik konusu :)

5- O kadar zorlamadım, ikisinden birisi yeterliydi.

6- Sayılır, evet.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Geri
Yukarı