Zorunlu askerlik hakkında düşünceleriniz neler?

Olası bir savaş durumuna karşı temel eğitim için 1-2 ay belki olabilir diye düşünüyorum. 6 ay tamamen vakit kaybı ama 6 ayım 80 bin TL etmediği için biraz vakit kaybedeceğim.

2010'da. Şırnak'ta. Zorunlu askerlik var diye mayın detektörünü hem şarj etmeyi unutup, hem de pil takmayan vatansever bir arkadaşımız vardı. Neyse... Profesyonel orduya geçiş en mantıklısı. Zorunlu askerlik olayı zarardan başka bir şey değil. Pisuvara s***nları gördü bu gözler. Söyleyeceklerim bu kadar.

Profesyonel orduya geçiş şart kesinlikle, gerilla vari bir ordu oluyor insanları 12 ay eğitip gerekli durumda çağırmak ancak yine de insanların 6 ay boyunca temel düzeyde eğitim almasının da önemli olduğunu düşünüyorum.

Aynen, mıntıka temizliği ve patates soyarak hazırlıklı oluruz. Vatandaşın hazırlıklı olmasını istiyorsan bireysel silahlanmayı savunup getirilmesini istemelisin.

Herkes senin gibi patates soyarak askerlik yapmıyor aslan... Belli ki seni ayak işlerine vermişler idareten.

Sistem sebebiyle şu an işsizlik önleme sibobu tadında duruyor askerlik erkekler açısından.

Kültürel açıdan; kadınlar toplumları yetiştirir, burada 1 savaşa girip cabbar erkeklerini kaybeden kadınların toplumu örneği yanında 2 savaşa girip 3.'sü için macera arayan bir Almanya örneği var.

Zorunlu askerlik ülkemizde kültürel eksiklikleri giderme açısından psikolojik bir dengeleyici aynı zamanda.

Bana göre, kadın ve erkek askere alınmalı, yetenek ve eğitimlerine göre sınıflandırılmalı. Askerliğimi hizmet sınıfında verdim ve 10km2 alanın 1970'ten beri çizilmemiş haritalarını son değişiklikleriyle dijitale geçirdim, eğlendim mi? Evet. 40.000 Volt kablo seti ararken trafodan çıkan eğlendim mi? Hayır, o arkadaşlar ellerine kendilerini aldılar mı iş kazma kürek macerasına bağlayabiliyor.

Askerlik yapmak savaşa gidiyoruz demek değildir, belli bir sistem nasıl olur, içinde neler vardır, nasıl döner, tertemiz öğrenebilirsiniz ve bu iş hayatında çok işe yarar. Ayrıca ülkenin her bir yanından farklı insanlarla tanışmak iyi kötü ilginç pek çok anı veriyor. Ah o helikopterden helikoptere sarjor değiştirirken atlarken "rocket jump" yapanlar yanı sıra sıhhiye bölümünden acil anonsa geçilen X rh kan anonsları ve politikanın uyumunu görmek insanı ya tam IQ'suz hale getirir ya da "limitless"e bir adım yaklaştırır.

Türkçe mealini yapabilecek bir arkadaş var mı? Şahıs hem Türkçeyi kötü konuşuyor hem de ingilizceyi.

Sen askerliğini nasıl yaptın kaplan?

Senin gibi sıradan birine şimdi bunları tek tek yazmaya üşendim ama senin ki gibi patates soyarak değil emin ol.

Senin sıradan birine şimdi bunları tek tek yazmaya üşendim ama senin ki gibi patates soyarak değil emin ol.
Ha patates soydun, ha eğitime katıldın aranızdaki fark nedir tam olarak? İkinizde askerlik yaptınız mı? Yaptınız. Mesleğin olsa övün diyeceğimde neyse.

Sanırsın zorunlu askerlikte operasyona yollandı.

6 aylık eğitimden şu anda kim ne anlıyor merak ediyorum. Yapacak isen 1-2 yıllık sıkı eğitim vereceksin aynı İsrail gibi. Bu verdikleri eğitim mi sizce? Lafta. Eğer böyle olacaksa hiç olmasın daha iyi.

Türkçe mealini yapabilecek bir arkadaş var mı? Şahıs hem Türkçeyi kötü konuşuyor hem de ingilizceyi.

Senin sıradan birine şimdi bunları tek tek yazmaya üşendim ama senin ki gibi patates soyarak değil emin ol.

Ha patates soydun, ha eğitime katıldın aranızdaki fark nedir tam olarak? İkinizde askerlik yaptınız mı? Yaptınız. Mesleğin olsa övün diyeceğimde neyse.

Sanırsın zorunlu askerlikte operasyona yollandı.
Katıldım.

Dosya Ekleri

• 11.jpg
    11.jpg
    93,8 KB · Görüntüleme: 59
  • 12.jpg
    12.jpg
    117,1 KB · Görüntüleme: 54
  • 14.jpg
    14.jpg
    101,7 KB · Görüntüleme: 49

Yeni konular