Zorunlu askerlik kaldırılmalı mı?

Zorunlu askerlik kaldırılmalı mı?

• Kaldırılmalıdır.

Oy: 456 63,1%
  • Kaldırılmamalıdır.

Oy: 201 27,8%
  • Kararsızım.

Oy: 66 9,1%

• Oy verenlerin toplamı
    723
Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Böyle bir şeyin imkanı yok o yüzden tartışmaya lüzum yok. Devlet bedelliden hayvan gibi para topluyor.

O psikoloji dediğiniz şeyin %10'u en fazla cinsiyetten kaynaklı. Gerisi yetiştirme. 5 yaşından itibaren oyuncak tüfekle asker roleplay yapan çocukla bebekle oynayıp, annesinin yanında gezen çocuk Bir olmaz tabii. Diyebilirsiniz ki bunun sebebi de cinsiyetleri, değil efendim. Çok kız gözlemledim, ne kadar çirkin bir tabir de olsa "Erkek gibi" diyebileceğimiz. Pek çok da erkek gözlemledim, kız gibi diyebileceğimiz. Hiçbiri de sağlık sorununa, anomaliye sahip değildi.

Maskülen, erkeksi, erkegi andıran demek. Kas dediğimiz şey de her erkeğe doğarken yüklenmiyor. Spor yapan bir kadın maskülen olmuyor. Ses tonu, yüz hatları bunu birleyebilir. Kısaca modifikasyonlar maskülenlik/feminenlik ile alakasız. Trans bireyler için söylenebilir dediğiniz kavramlar. Orta okulda bu modifikasyon/mutasyon konusu var.
Sen 15 yaşında değil misin neyi gözlemledin :d Psikoloji gayet de cinsiyete bağlıdır. Bir erkeğin psikolojisiyle kadınınki aynı olamaz. En basitinden bir kavga çıksa kızlar anında çığlık atmaya başlar erkekler ise sakindir. Cepheye giden bir kadın orda dayanamaz. Yetiştirmeyle falan da alakası yok bunun binlerce yıllık evrimle alakalı.

Amerika gibi ülkelerde olmasına gerek yok zaten çünkü sınırlarında bir sorun yok, jandarmaları falan yetiyor, profesyonel askerleri de zaten yeterli sayıda. Fakat Türkiye'nin doğusunda, batısında ve güneyinde düşmanları var. Özellikle doğuda PKK ve diğer terörist toplulukları ile sürekli savaştayız. Bu yüzden eli silah tutan kişilere ihtiyacımız var çünkü her tarafımız düşman dolu. Orada kim ne derse desin hep askere gidenlere soruyorum hepsi de silah eğitimi alıyor.

Ben anlamıyorum ya, biz nasıl bir gençlik olduk. Zamanında muhtemelen öleceğini bile bile askere, harbe giden yaşıtlarımızdan altı üstü 6 ay askerliği fazla bulan gençliğe geldik. Buna çok değil yakın zamanda 18 ay askerlik yapıp şikayet etmeyen bir gençlik vardı.

Son düzenleme:
Amerika gibi ülkelerde olmasına gerek yok zaten çünkü sınırlarında bir sorun yok, jandarmaları falan yetiyor, profesyonel askerleri de zaten yeterli sayıda. Fakat Türkiye'nin doğusunda, batısında ve güneyinde düşmanları var. Özellikle doğuda PKK ve diğer terörist toplulukları ile sürekli savaştayız. Bu yüzden eli silah tutan kişilere ihtiyacımız var çünkü her tarafımız düşman dolu. Orada kim ne derse desin hep askere gidenlere soruyorum hepsi de silah eğitimi alıyor.

Ben anlamıyorum ya, biz nasıl bir gençlik olduk. Zamanında muhtemelen öleceğini bile bile askere, harbe giden yaşıtlarımızdan altı üstü 6 ay askerliği fazla bulan gençliğe geldik. Buna çok değil yakın zamanda 18 ay askerlik yapıp şikayet etmeyen bir gençlik vardı.

Arkadaşım gidip askerde tuvalet temizlemen ya da izmarit toplaman ülkeyi kurtarmıyor. Boş milliyetçilik yapmayın ya. Aksine 6 ayda olsa isterse 1 ayda olsa orada bulunduğun sürece ülkenin kaynaklarına yük oluyorsun sadece. Savaş falan çıksa zaten aşağı yukarı herkes katılmak zorunda kalacak. 6 ay ağız kokusu çekip amelelik yapman seni böyle bir duruma hazırlamak için yardımcı olmuyor. Askere gittin mi bilmiyorum ama gitmediysen gidince anlarsın. Gitmene rağmen anlamadıysan savaş falan çıktığında da artık kaç ay amelelik yaptıysan sözde öğrendiğin silah eğitiminin ve disiplinin hiçbir işe yaramayacağını da öğreneceğin bir gün de gelecektir. İnsanın içinde o disiplin o istek yoksa 6 ay değil 6 yıl askerlik yaptırsan bile bir değişmez. Zorunlu askerlik tamamen anlamsız artık günümüzde. Yeni devlet geldiğinde de muhtemelen tamamen kaldırılacaktır. Şimdi ki yönetim bunu yapmaz işlerine gelmez.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Geri
Yukarı