Zorunlu askerlik kalkar mı?

Hayır. Aksine artabilir bile, zira 6 aylık süreç devlete zarar veriyor çoğu yönden.
Tabii gönül isterdi ki profesyonel orduya geçilsin ve zorunlu askerlik olmasın ancak Türkiye'nin coğrafi konumu açısından çokta mümkün gözükmüyor.

Tabii gönül isterdi ki profesyonel orduya geçilsin
Yarıdan fazla profesyonellik var orduda çünkü harekatlara ve operasyonlara zorunlu askerlik eğitimi ile askere alınan vatandaşlar gönderilmiyor.

Maalesef Avrupa'da bir ada ülkesi olmadığımız için ve çok fazla kara sınırımız olduğu için bizim nicelik olarak asker ihtiyacımız fazla. Olası bir savaş durumunda devlet her erkeğin yararlı kullanılmasını amaçlıyor. Zira 100 yıl once de böyle kazanıldı topraklar.

Profesyonel askerligimiz ve eğitimimiz çok iyi ancak zorunlu askerin eğitimi ne yazık ki bu kadar kalifiye değil, olması da çok kolay değil 85 milyon nüfuslu ülkede. O yüzden farklı bir hayat yaşamak icin 6 ay gidin ya da bedelli yapin, yapacak bir şey yok. Kimse sizi komando yapmayacak zaten, devletin de böyle bir amacı olmadığı için beklentiye girmeye gerek yok.

Zorunlu askerliğin kalkacağını sanmıyorum ama uzun dönem zorunlu askerliğe ne kadar ihtiyacımız olduğu da tartışılabilir sanırım.

Ülkenin nüfusu 85 milyon, ortalama ömrü 75 yıl olarak kabaca hesaplasak her yıl ortalama 560 bin civarı erkek askerlik yaşına girmiş oluyor. Ordunun toplam büyüklüğü 430 bin kişi civarı, bunun şu anda yarısından fazlası profesyonel. Şimdiki ordu yapısıyla her yıl göreve alınması gereken yükümlü sayısı 200 bin kişinin altına düşmüşken yaşı gelmiş herkes askere gitmek istese ordu kapasitesinin çok üstüne çıkıyor.

Bence zorunlu askerlik süresini 3 ay gibi sürelere indirmek şu anda bile mümkün sayılara bakarsak. Yine de tamamen profesyonel orduya geçilse ve zorunlu hizmet kaldırılsa bile 1-2 aylık zorunlu harp eğitimi verilmesi gerektiğini düşünüyorum. 5 ayı boş geçecek bir zorunlu hizmet dönemi yerine gerçekten yeterli 2 aylık harp eğitimi daha mantıklı bana kalırsa.

Son düzenleme:

Geri
Yukarı