Zorunlu ikinci yabancı dil dersini almama hakkımız var mı?

Merhaba. Anadolu lisesinde bir öğrenciyim ve 2. yabancı dil dersi bize zorunlu koşulmuş. Hocamız da zorluyor. Zamanında din dersi görmemek için dilekçe verenler ve o dersten muaf olanlar vardı. Acaba bunu Almanca dersi için yapabilir miyim? Teşekkür ederim.

Son düzenleyen: Moderatör:
Din dersi zorunlu değil. Muaf olunabilen bir ders.

Muaf olunabilmesi zorunlu olmadığı için değil dilekçe verilebildiği için olmasın?

Din ve ahlak eğitim ve öğretimi Devletin gözetim ve denetimi altında yapılır. Din kültürü ve ahlak öğretimi ilk ve ortaöğretim kurumlarında okutulan zorunlu dersler arasında yer alır.

Muaf olunabilmesi zorunlu olmadığı için değil dilekçe verilebildiği için olmasın?
Biri normalde zorunlu olup muaf olunabilen bir ders. Diğeri tamamen zorunlu bir ders. Din dersinden muaf olunabilmesinin sebebi din ve vicdan özgürlüğü. Hristiyanlık veya başka bir dine mensupsan bu dersi almayabilirsin. Ya da sadece İslam bilgisi almamak da isteyebilirsin. Ama Almanca almama sebebin ne olacak? Ben dersi yapamıyorum mu?

Biri normalde zorunlu olup muaf olunabilen bir ders. Diğeri tamamen zorunlu bir ders.

Az önce din dersi zorunlu değil diyordun sonradan yeni bir terim ürettin galiba.

Ama Almanca almama sebebin ne olacak? Ben dersi yapamıyorum mu?

Ben Almanca öğrenmeyi tercih etmedim. Bunu yaparken ve beni zorunlu tutarken bana sormadılar. Ayrıca temelinde hocanın zorlaması yatıyor. İleride de kendimin öğrenebileceğini düşünüyorum. Öyle temel ve çok önemli bir derste değil.

Ayrıca konuya yardımcı olmak dışında sabahtan beri yanlış bilgi verip duruyorsun. Rica ediyorum, bildiğin bir şey varsa söyle yoksa konuyu kirletmekten başka bir işe yaramıyorsun.

Altı üstü bir ders. Teknik olarak sınavlarına bile girmek zorunda değilsin. Mezun olmana engel değil.

Ben Almanca öğrenmeyi tercih etmedim. Bunu yaparken ve beni zorunlu tutarken bana sormadılar.
Hayırdır zorla mı tutup liseye götürdüler? Sınava zorla mı girdin? Bir de tercih etmedim diyor. Paşa paşa o okulun adını yazdın. Gittin kayıt yaptırdın.
Bunu sen yaptın. Onlar yapmadı. Sana sordular. Okula kayıt yaparken bunları biliyor olmalıydın. Next next diyerek hayatını yaşamaya devam et.

Polonya vatandaşı değilsen almama hakkın yok.

Hocam boşuna kelimeler yazmanıza gerek yok arkadaş yukarıda açıklamayı yapmış. Size İngilizce dersini de yaparken sormadılar. Almanca üniversiteye kadar zorunlu bir derstir. Nasıl gidip de ben matematiği yapamıyorum 30-40 alıyorum deyip dilekçe verip kaldırtamıyorsanız bu da öyle bir zorunlu ders. İnşallah anlamışsınızdır.
Eğer çok istiyorsanız meslek liselerinde Almanca görmüyorlar diye biliyorum nakil mesleğe gidebilirsiniz madem bu kadar sıkıntılı bir ders.

Altı üstü bir ders. Teknik olarak sınavlarına bile girmek zorunda değilsin. Mezun olmana engel değil.

Fakat ortalamamı düşürüyor. Bu da üniversite sınavına eksi olarak yansıyor.

Hayırdır zorla mı tutup liseye götürdüler? Sınava zorla mı girdin? Bir de tercih etmedim diyor. Paşa paşa o okulun adını yazdın. Gittin kayıt yaptırdın.

Hah. :D. Zorunlu ikinci yabancı dil olmayan okul var da ben mi tercih etmedim. Sanki sadece okulumda veriyorlar da ben bilerek seçtim. Gittin kayıt yaptırdın diyor birde.

Bunu sen yaptın. Onlar yapmadı. Sana sordular. Okula kayıt yaparken bunları biliyor olmalıydın. Next next diyerek hayatını yaşamaya devam et.

Bununla ne alakası var şimdi. Next next? Bana sordular? Yukarıda dediğim gibi 2. yabancı dile sahip olmayan okullar mı var? Bir cevabını versene.

İnşallah anlamışsınızdır.

Dediklerinizi zaten biliyorum. Fakat ileride işime yarayacağını, yarasa bile zorunlu olmaması gerektiğini düşünüyorum. Bundan muaf olmak için bir yol var mı diye soruyorum. Siz ise "paşa paşa gideceksiniz" diyorsunuz.

Geri
Yukarı