Zotac GTX 1080 Extreme Anlık Takılma Sorunu

151202

Kilopat
Merhabalar. Oyunlarda bazen bir anlık takılmalar yaşıyorum. Bazı oyunlarda daha sık ve rahatsız edici oluyor... Mesela GTA 5 ve Rainbow Six Siege'de. Counter-Strike Global Offensive ve Battlefield 1'de de nadiren oluyor ama kesin değil ve neyin tetiklediğini tam kestiremiyorum.

GTA 5'de mesela düşük ayarlara alınca daha çok sık takılmaya başlıyor, yüksek ayarlara alınca azalıyor. Yüksek ayarlarda, helikoptere falan ateş etmeye kalktığımda, hastahanede tekrar doğduğumda vs. oluyor.

GPU kullanımı, sıcaklığı veya işlemci sıcaklıkları normal. Yalnızca o anlık takılma kısmında GPU kullanımı bir an için yarı yarıya düşüyor. İlkten 1080P'de oynadığım için böyle olduğunu sanmıştım ama 1440P'de de, x8 MSAA'da da denedim. Daha kötü oluyor bile denebilir olduğu zaman. Bir anlık takılma değil, lag giriyormuş gibi oluyor bu sefer.

Bazen GPU kullanımı anlık düşmese bile FPS'de anlık düşüş oluyor... Atıyorum, 140'tan 100'e düşüyor o anlık takılma esnasında. Ayrıca bugün de bir şey fark ettim V-Sync açınca takılma olmuyor veya daha denk gelmedim bilemiyorum... Hikaye oyunları neyse hadi de multiplayer oyunlarda V-Sync'le oynayamam... Input lag yapıyor, özellikle Counter'da çok hissediliyor bu.

Nvidia'yle emailleşmiştim, böyle bir sorun olmaması gerekir demişlerdi ama ekran kartından mı kaynaklanıyor sorun tam emin olamıyorum. İşlemcim i7 6700K.

Ufak bir video kayıt ettim.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Bir de son 3-4 gündür günün ilk bilgisayar açılışında Asus Anti-Surge hatası veriyor attığım görseldeki gibi... Sinerji bilgisayar'dan topladım ama valla 500 lira verip daha pahalı alıp Vatan'dan alsaymışım keşke... Daha topladığım ilk günden beri uğraşıp duruyorum.

Dosya Ekleri

• Başlıksız-1.jpg
    Başlıksız-1.jpg
    117,6 KB · Görüntüleme: 93
Ufak bir video kayıt ettim.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Bir de son 3-4 gündür günün ilk bilgisayar açılışında Asus Anti-Surge hatası veriyor attığım görseldeki gibi... Sinerji bilgisayar'dan topladım ama valla 500 lira verip daha pahalı alıp Vatan'dan alsaymışım keşke... Daha topladığım ilk günden beri uğraşıp duruyorum.

Bu bakış yanlış ordan sistem alıp hiç pişman olan yok sanki. Sistemin stabil olduğundan emin misin? Belki işlemci yasa RAM kaynaklıdır.

Bu bakış yanlış ordan sistem alıp hiç pişman olan yok sanki. Sistemin stabil olduğundan emin misin? Belki işlemci yasa RAM kaynaklıdır.
Beni oradan alıp da pişman olanlar ilgilendirmiyor şuan. Daha sistemi topladığım ilk hafta anakart değişime gitti geldi. Şimdi de bunlar. Benim şanssızlığım olabilir ama durum bu şekilde.

Neden kaynaklı olduğunu bilmiyorum. Stabilden kastın ne tam olarak?

Beni oradan alıp da pişman olanlar ilgilendirmiyor şuan. Daha sistemi topladığım ilk hafta anakart değişime gitti geldi. Şimdi de bunlar. Benim şanssızlığım olabilir ama durum bu şekilde.

Neden kaynaklı olduğunu bilmiyorum. Stabilden kastın ne tam olarak?

Tek tuşla overclock yapmışsan voltaj çekirdek hızı, XMP RAM dengesizliği peşinden sorunlar getirir. Soğutucu montajıda önemlidir. Tam yapılmazsa ani ısı yükselişi takılmalara donmalara yol açar. Soğutucu değiştirdiğimde bu durum benim başıma gelmişti.

Oyunlardaki takılmalardan bahsediyorum evde başıma geldi o zaman gtx 560ti 448 cores kullanıyordum. Tam olarak senin anlattıgın sorun. 1 müşterimde aynı sorunla gelmişti aynı şekilde çözmüştük.

Geri
Yukarı