Zotac RTX 3060 Ti Coil Whine mı yapıyor?

Yeni kartlardan bahsetmiştim zaten. Konu sahibi ekran kartını yeni almış. İade durumunu düşünüyor. Haliyle alacağı kart da yeni olacak.
Hocam olmaz. %99'un içerisinde daha coil whine olayı olmadan önceki kartlar da var.
%99 ne demek biliyor musun? Öyle saçma bir oran olur mu hiç.

Çok aşırı rahatsız edecek seviyede olmadığı sürece bu bir sorun değil. Garanti kapsamına girmez. Kulaklık tak oyunun keyfine bak.

Yüksek FPS aldığın oyunlarda FPS sabitlemek sesi azaltabilir.
Hocam cevaplarınız için teşekkür ederim. Hani bir durum vardır, gizli ayıplı mal denir sanki bu CW olayı o duruma giriyor. Bir sıfır araba alırsın arabanın görmediğin bir yerinde çizik olur ya sanki onun gibi. Başka örnek gelmedi aklıma. Birde birşey sormak istiyorum benim işlemcim Ryzen 5 3600 bir çok oyunda anladığım kadarıyla darboğaz sorunum yok. Fakat bazı oyunlarda misal Spiderman Remastered oyununda ekran kartım ve işlemci kullanımı yüzde 40 50 civarında ikiside ve ramim şuan 8GB. Ram kullanımı 7GB üstünde. Ramimi bir abime ödünç verdim o yüzden. Her oyunu bunuda ultrada oynuyorum fakat bu oyunda drop yiyorum FPS 40 50 iken 25 lere düşüyor. Bu sorun Ram den dolayımıdır ? Mesela RDR 2 de düşük ayarda ekran kartı kullanımı yüzdesi 75 lere düşüyor. Ultraya aldığımda 99 oluyor. 8GB ramler ultrada 45 50 FPS alıyorum. Test videosunda 16 GB ram ile 80 FPS alınıyor. Kullanım miktarı ultrada 10-11 GB civarı.

Hocam cevaplarınız için teşekkür ederim. Hani bir durum vardır, gizli ayıplı mal denir sanki bu cw olayı o duruma giriyor. Bir sıfır araba alırsın arabanın görmediğin bir yerinde çizik olur ya sanki onun gibi. Başka örnek gelmedi aklıma. Bir de bir şey sormak istiyorum benim işlemcim Ryzen 5 3600 birçok oyunda anladığım kadarıyla darboğaz sorunum yok. Fakat bazı oyunlarda misal Spider-Man Remastered oyununda ekran kartım ve işlemci kullanımı yüzde 40 50 civarında ikisi de ve RAM'im şu an 8 GB. RAM kullanımı 7GB üstünde. RAM'imi bir abime ödünç verdim o yüzden. Her oyunu bunu da ultrada oynuyorum fakat bu oyunda drop yiyorum FPS 40 50 iken 25'lere düşüyor. Bu sorun RAM'den dolayı mıdır? Mesela RDR 2 de düşük ayarda ekran kartı kullanımı yüzdesi 75'lere düşüyor. Ultraya aldığımda 99 oluyor. 8 GB RAM'ler ultrada 45 50 FPS alıyorum. Test videosunda 16 GB RAM ile 80 FPS alınıyor. Kullanım miktarı ultrada 10-11 GB civarı.

Konu üzerinden biraz zaman geçmiş fakat soruların hava da kalmasın diye cevap vereceğim. Ayıplı mal durumu ekran kartlarında da mevcuttur. Bu sesi ASUS ROG veya Gigabyte auros kartlarında bulamazsın şahsen dibine kadar girip dinlememe rağmen arada yükselen fan sesi haricinde bir ses duyamadım. Elektronik ile haşır neşir olmam sebebi ile o seslere aşinayım hatta şu anda kullandığım anakarttan OC yaptıktan sonra benzeri sesleri duymaktayım. Konu başına dönecek olursak ayıplı ürünler Zotac ile ilgili gibi görünüyor. Piyasa araştırması yaparsanız satılan Zotac kartların yarısından çoğunda bu sesin olduğu yazılıdır. Yazmayanlar da büyük ihtimal bilerek yazmamıştır.

FPS sorunuza gelirsek 8 GB artık standartın altında kalan bir kapasite olduğundan dolayı siz kaç takarsanız takın oyun kendini ona göre ayarlayacaktır. Örnek vermişsiniz, kullanımınız sınırlara yaklaşmış. Yarısından biraz azını zaten Windows ve arka plan hizmetleri kullanıyor. Kesinlikle RAM'inizi geri takmalısınız. Kart kullanım yüzdesi sistemde oluşan darboğazdan kaynaklıdır. Siz darboğaz olmadığını iddia etmişsiniz fakat işlemcinizin ekran kartına bilgi aktarımı düşük gibi görünüyor. Bir de oyunları düşük ayara alarak kendi elinizle performans kısıyorsunuz kartınızı daha da verimsiz hale getiriyor ve kullanım yüzdesini düşürüyorsunuz.

Edit: imla

Son düzenleme:
Konu üzerinden biraz zaman geçmiş fakat soruların hava da kalmasın diye cevap vereceğim. Ayıplı mal durumu ekran kartlarında da mevcuttur. Bu sesi ASUS ROG veya Gigabyte auros kartlarında bulamazsın şahsen dibine kadar girip dinlememe rağmen arada yükselen fan sesi haricinde bir ses duyamadım. Elektronik ile haşır neşir olmam sebebi ile o seslere aşinayım hatta şu anda kullandığım anakarttan OC yaptıktan sonra benzeri sesleri duymaktayım. Konu başına dönecek olursak ayıplı ürünler Zotac ile ilgili gibi görünüyor. Piyasa araştırması yaparsanız satılan Zotac kartların yarısından çoğunda bu sesin olduğu yazılıdır. Yazmayanlar da büyük ihtimal bilerek yazmamıştır.

FPS sorunuza gelirsek 8 GB artık standartın altında kalan bir kapasite olduğun dolayı siz kaç takarsanız takın oyun kendini ona göre ayarlayacaktır. Örnek vermişsiniz, kullanımınız sınırlara yaklaşmış. Yarısından biraz azını zaten Windows ve arka plan hizmetleri kullanıyor. Kesinlikle RAM'inizi geri takmalısınız. Kart kullanım yüzdesi sistemde oluşan darboğazdan kaynaklıdır. Siz darboğaz olmadığını iddia etmişsiniz fakat işlemciniz ekran kartına yetersiz kalıyor gibi görünüyor. Bir de oyunları düşük ayara alarak zaten darboğaz olan sisteminizi daha da verimsiz hale getiriyorsunuz.
Üst seviye kartlarda daha fazla cw olur.

Üst seviye kartlarda daha fazla cw olur.
Üst seviye ?
Üst seviye kartlardan kastınız (örn; ROG) serisi ise ben böyle bir ses duyamıyorum. Şuana kadar kullandığım tüm kartlardan birisinde bile duymamış olmam benim şansım mı? Kasamı monitörün yanında kullanıyor olmama rağmen :)
Neyse öyle diyorsanız öyle olsun, engin bilgilerinizle aydınlattığınız için teşekkürler.

Üst seviye ?
Üst seviye kartlardan kastınız (örn; ROG) serisi ise ben böyle bir ses duyamıyorum. Şuana kadar kullandığım tüm kartlardan birisinde bile duymamış olmam benim şansım mı? Kasamı monitörün yanında kullanıyor olmama rağmen :)
Neyse öyle diyorsanız öyle olsun, engin bilgilerinizle aydınlattığınız için teşekkürler.
Karttan karta değişen biraz da şans işi olan bişey cw.

Genelde Üst seviyelerde daha fazla oluyor.

FPS sorunuza gelirsek 8 GB artık standartın altında kalan bir kapasite olduğundan dolayı siz kaç takarsanız takın oyun kendini ona göre ayarlayacaktır. Örnek vermişsiniz, kullanımınız sınırlara yaklaşmış. Yarısından biraz azını zaten Windows ve arka plan hizmetleri kullanıyor. Kesinlikle RAM'inizi geri takmalısınız. Kart kullanım yüzdesi sistemde oluşan darboğazdan kaynaklıdır. Siz darboğaz olmadığını iddia etmişsiniz fakat işlemcinizin ekran kartına bilgi aktarımı düşük gibi görünüyor. Bir de oyunları düşük ayara alarak kendi elinizle performans kısıyorsunuz kartınızı daha da verimsiz hale getiriyor ve kullanım yüzdesini düşürüyorsunuz.

Edit: imla
Ben de o yüzden kartı garanti ye vermek istiyorum. Bu pazatesi kendim teslim edeceğim. Performans sorunu yaşamıyorum. Fakat kartı araştırıp aldım ve elimde sorunlu gibi kalsında istemem. Herkes CW bir problem veya sorun değil gözüyle görüyor ama en azından teknik serviste bir kaydı olsun istiyorum. Çalıştığımdan gönderemedim kartımı. Kart üreticileri arasında en çok satılan ve ismi ön planda olanlar arasında olduğundan Zotac seçmiştim. Aslında kendi görüşüm bilmiyorum Zotac piyasadaki bir çoğundan çok daha iyi araştırdığım kadarıyla fakat bu problem canımı sıkıyor. Elden Ring te oynadım geçen en ful ayarlarda belirttiğim sistemde 60 FPS kilitli bu oyunda altına düşmüyor.

Yeni konular

Geri
Yukarı