Zowie XL2546K monitörde DyAc+ vs FreeSync Premium

xBruno

Hectopat
Makaleler
1
Daha fazla  
Merhaba arkadaşlar. bende Zowie XL2546k 240Hz 0.5ms monitör var ve aldığım günden beri DyAc+ açık olarak oynuyorum ama sonra dedim ki FreeSync Premium ile bunların arasında ne fark var? Çoğunlukla Valorant oynuyorum. Hangisi açık durursa daha iyi olur benim için? FPS 240 altına düşmüyor.

Son düzenleyen: Moderatör:
Merhaba arkadaşlar. Bende Zowie XL2546k 240Hz 0.5ms monitör var ve aldığım günden beri DyAc+ açık olarak oynuyorum ama sonra dedim ki FreeSync Premium ile bunların arasında ne fark var? Çoğunlukla Valorant oynuyorum. Hangisi açık durursa daha iyi olur benim için? FPS 240 altına düşmüyor.

Hocam selam, bende 2546k almayı planlıyor ve bir süredir indirim kovalıyorum.
Acaba Valorant da DyAc açık/kapalı deneme şansınız oldu mu? Arada ki fark hissediliyor mu?
Bu monitörden önce kaç Hz monitörünüz vardı ve fark hissiyatı nasıl? Şu an fiyatı biraz yüksek almaya değer mi değmez mi emin olamıyorum, biraz yorumlar mısınız rica etsem?

Sorunuza gelirsek, izlediğim ve incelediğim bütün yabancı kaynaklar DyAc'ın çok daha iyi olduğu yönünde.
Hatta belki de en iyi Motion blur düzeltme teknolojisi diyebiliriz sanırım.
FreeSync'ye nazaran DyAc çok daha az input lag artırıyor ve daha stabil çalışıyor.

Hocam selam, bende 2546k almayı planlıyor ve bir süredir indirim kovalıyorum.
Acaba Valorant da DyAc açık/kapalı deneme şansınız oldu mu? Arada ki fark hissediliyor mu?
Bu monitörden önce kaç Hz monitörünüz vardı ve fark hissiyatı nasıl? Şu an fiyatı biraz yüksek almaya değer mi değmez mi emin olamıyorum, biraz yorumlar mısınız rica etsem?

Sorunuza gelirsek, izlediğim ve incelediğim bütün yabancı kaynaklar DyAc'ın çok daha iyi olduğu yönünde.
Hatta belki de en iyi Motion blur düzeltme teknolojisi diyebiliriz sanırım.
FreeSync'ye nazaran DyAc çok daha az input lag artırıyor ve daha stabil çalışıyor.

Ben 75Hz'den 240'a geçtim bayağı bir fark oluyor hatta 2 gün adam vuramadım oyunda daha akıcı oldu mouse kontrol etmeye zorlanmıştım bence güzel bir monitör ve DyAc açık kapalı kullandığımda çokde bir şey olmadı hatta hiç olmadı ama avantajları iyi Valorant da hızlı bir oyun yardımı oluyor benim FPS 250 altına hiç düşmüyor bence alınır ama bu fiyata alınmaz indirim beklemelisin ben 3800TL'ye aldım

Ben 75Hz'den 240'a geçtim bayağı bir fark oluyor hatta 2 gün adam vuramadım oyunda daha akıcı oldu mouse kontrol etmeye zorlanmıştım bence güzel bir monitör ve DyAc açık kapalı kullandığımda çokde bir şey olmadı hatta hiç olmadı ama avantajları iyi Valorant da hızlı bir oyun yardımı oluyor benim FPS 250 altına hiç düşmüyor bence alınır ama bu fiyata alınmaz indirim beklemelisin ben 3800TL'ye aldım.

Anladım hocam yorumunuz için çok teşekkürler indirim bekliyorum ancak sizin aldığınız fiyatlar şu an için hayal :)
6K bandına inerse şükür edeceğim.
Ya da K olmayan düz 2546 modelini alacağım.
Beklemedeyiz bakalım.

XBruno Merhaba,

En basit şekilde şöyle açıklayabiliriz. G-Sync ve FreeSync gibi adaptive sync teknolojileri, PC'niz monitörünüzün ideal hz oranına yakın bir şekilde yüksek ve stabil FPS üretemediği zaman tabiri caiz ise monitörünüzü yavaşlatarak ekran kartının ürettiği FPS ve monitörünüzün yenileme hızını senkronize eden bir teknolojidir. Yani çoğunlukla yüksek performans stabil veremeyen donanımlarda daha stabil oyun deneyimi için kullanılır.

DyAc ve DyAc+ ise adaptive sync teknolojilerinin aksine, monitörün kendi içerisinde gömülü bir devre ile, CRT monitörleri simüle eden ve yüksek donanımlı PC'ler ile monitörü senkronize eden bir teknolojidir.

Donanımın hızına göre DyAc özelliğini kapalı, yüksek ve premium konumda kullanabilirsiniz.

Adaptive-Sync teknolojilerinin aksine DyAc ve DyAc+ teknolojisi herhangi bir şekilde monitörün Input Lag değerine etki yapmaz.

DyAc'in nasıl çalıştığını öğrenmek ve detaylı bilgi almak isterseniz web sitemizdeki DyAc bölümüne göz atmanızı tavsiye ederiz;

Umarız yardımcı olabilmişizdir.

Sağlıklı günler dileriz.

Donanımın hızına göre DyAc özelliğini kapalı, yüksek ve Premium konumda kullanabilirsiniz.

Burada tam olarak neyi kast ediyorsunuz?
Yüksek FPS alıyorsak yüksek ve Premium, alamıyorsak kapalı da mı kullanacağız? ya da tam tersi?
Kapalı kullanmanın sağladığı bir avantaj var mı? Veya neden kapalı kullanmalıyız? Neden yüksek ve Premium şeklinde 2 farklı mod bulunuyor?
Bunları da biraz açıklar mısınız?

Burada tam olarak neyi kast ediyorsunuz?
Yüksek FPS alıyorsak yüksek ve Premium, alamıyorsak kapalı da mı kullanacağız? ya da tam tersi?
Kapalı kullanmanın sağladığı bir avantaj var mı? Veya neden kapalı kullanmalıyız? Neden yüksek ve Premium şeklinde 2 farklı mod bulunuyor?
Bunları da biraz açıklar mısınız?
Merhaba Cody,

Eğer oynadığınız oyunu sisteminiz kaldırıyor ve herhangi bir şekilde bulanıklaşma yaşamıyorsanız DyAc kapalıyken, açmanıza gerek yok. Lakin bulanıklık yaşadığınız noktada high ve premium tercihleri arasından tercihinizi yapabilirsiniz.

Bu performansı oynadığınız oyunun sistem gereksinimi, sisteminizin gücü, sürücülerinizin güncelliği gibi birçok özellik etkilediği için "şu durumda açık kullanın" diyemiyoruz.

Örneğin çok iyi bir sistem vardır, lakin oynanan oyun için ucu ucuna yeterlidir. Bu noktada bulanıklık yaşanıyorsa DyAc açılabilir. Öte yandan CS:GO gibi daha düşük sistemlerle uyumlu bir oyunda ya da düşük ekran çözünürlüğünde daha sistem dostu bir ayarda oynuyorsanız aynı sistemde DyAc açmanız gerekmeyebilir.

Umarız açıklayıcı olmuştur :)

Geri
Yukarı