ZTE H298A V9 QoS ayarları nasıl yapılır?

JRScarface

Kilopat
Yer
Çanakkale
Daha fazla  
Meslek
Küçük Girişimci
Arkadaşlar Fiber internete geçtiğimden beri bu soruna hala çözüm bulamadım. Türk Telekom altyapıda TürkNet fiber kullanıyorum. Nerede Türkiye'deki tüm makaleleri ve yazıları okudum fakat QoS ayarlarının nasıl yapılacağı yönünde bir bilgiye ulaşamadım veya artık işe yaramıyor.

Sorun; Fiber altyapıda "Upload"ı aktif olarak kullanmaya başladığım anda pingim 800-900 oluyor. Download hızımda 13-15 Mbps arasına düşüyor.
Detaylı Sorun; YouTube'a video yüklerken, Yayın açarken veya dosya yüklerken.

- Modem ZTE H298A V9

Bu iki aktivite dışında hiçbir sorun yok hatta. Tüm ölçümler yapıldı hız ve stabilite gayet iyi. Qos ayarları dışında çözümü bilen varsa o da olur. Türk Telekom bazında bir sorun olduğunu sanmıyorum artık. Keenetic Extra DSL modemimle de denedim ancak orada da sonuçlar aynıydı.

Test Sonuçları;

1650990446289.png

1650990534141.png

Yok mu bu sorunla karşılaşıp çözüm bulan.

ZTE modemi bridge moduna alıp, custom bir PfSense router kullanarak sorunu çözdüm.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

@Disty Bunu nasıl yaptınız bende yapmak istiyorum yardımcı olur musunuz? Videonuzu izledim ama bir şey anlayamadım.
Çift ethernet kartı taktığım bir bilgisayara PfSense router işletim sistemi kurdum ve Traffic Shaper Wizard ile QoS uyguladıktan sonra CodelQ özelliğini aktif ettim.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

@Disty Bende çift Ethernet kartı yok o olmadan yapamıyor muyum? Bir de bunu kurduğumda bir sorun olursa tekrardan nasıl iptal edebilirim.

OpenWRT destekli bir router almak bence en mantıklı çözüm. Kendim öyle yapacağım hatta şuanda router önerisi için konu açmak üzereydim.

Arkadaşlar fiber internete geçtiğimden beri bu soruna hala çözüm bulamadım. Türk Telekom altyapıda TurkNet fiber kullanıyorum. Nerede Türkiye'deki tüm makaleleri ve yazıları okudum fakat QoS ayarlarının nasıl yapılacağı yönünde bir bilgiye ulaşamadım veya artık işe yaramıyor.

Sorun; fiber altyapıda "upload"ı aktif olarak kullanmaya başladığım anda pingim 800-900 oluyor. Download hızımda 13-15 Mbps arasına düşüyor.
Detaylı sorun; YouTube'a video yüklerken, yayın açarken veya dosya yüklerken.

- Modem ZTE H298a V9.

Bu iki aktivite dışında hiçbir sorun yok hatta. Tüm ölçümler yapıldı hız ve stabilite gayet iyi. QoS ayarları dışında çözümü bilen varsa o da olur. Türk Telekom bazında bir sorun olduğunu sanmıyorum artık. Keenetic Extra DSL modemimle de denedim ancak orada da sonuçlar aynıydı.

Test sonuçları;

Eki Görüntüle 1371099

Eki Görüntüle 1371104
Yok mu bu sorunla karşılaşıp çözüm bulan.

Bende aynı modeme sahibim Türk Telekom'un vermiş olduğu modem fakat nasıl ayar yaparım bilmiyorum.

Geri
Yukarı