Rehber ZTE ZXHN H298A V9 upload QoS ayarları

ZTE H298A V1 modelinin aksine V9 modeli ile upload için QoS uygulanabiliyor.
V9 modeli ile upload hızına QoS uygulamak için bu adımları takip edebilirsiniz:

WAN menüsü içindeki QoS menüsünden Trafik Şekillendirme kısmına girin.
Yeni öğe menüsünü genişletip Açık seçeneğini işaretleyin.
Ad kısmına istediğinizi girebilirsiniz, örnek olarak QoS girdim.
Arayüz kısmını WAN_ETH seçin.
8 Mbps upload için oran kısmına 8192000 girip Uygula tuşuna basın.

Oran değerini upload hızınıza göre kendiniz ayarlayabilirsiniz.
8000000, 7750000, 7500000 gibi düşüre düşüre deneyebilirsiniz.

Not: QoS Genel Yapılandırma menüsündeki QoS Anahtarı açık değil ise Açık olarak işaretleyip Uygula tuşuna basın.

Ayarları uyguladıktan sonra bufferbloat testi yapabilirsiniz:

1661867616099.png

Son düzenleme:
Aynı ayarları yapınca benim test sonucu C'den D'ye düştü..

Fotoğrafları sonradan eklemişsiniz, yeni gördüm.
Upload tarafında sorun gözükmüyor, download tarafında sorun gözüküyor.
Download tarafında QoS çok fazla etkili olmasa da yardım edebilir.

ZTE H298A cihazını download limiti uygulaması için bir türlü ikna edemedim.
Limit uygulamak yerine paketleri işaretle diyince sorunsuz işaretliyor ama limit uygula diyince uygulamıyor.
Bunu çözebilirsem rehberi güncellerim.

Networking'de 1 kbps = 1000 bps'tir, SI sistemi kullanılır. O yüzden örneğin 8 Mbps uploadınız var ise 8000000 yazmanız daha mantıklı olacaktır.

Doğru ama Türk Telekom hız profillerinde 1024'ün katlarını kullanıyor.
Bu yüzden 100 Mbps pakette 100 Mbps üstü hızlar alabiliyoruz.
Türk Telekom'un olması gerekenden daha fazla verdiği nadir alanlardan biri bu.

Ayrıca QoS her zaman Bufferbloat sorununuzu çözmez, bu sefer de paket kaybınız oluşabilir.
Paket kaybı oluşması hattın kitlenmesinden iyidir.
8 Mbps hattan 1000 Mbps veri göndermeye çalışınca hat kitleniyor.

Hat hızını uygulamanın öğrenebilmesi için ya QoS olmalı ya da paket kaybı yaşayıp deneme yanılma yoluyla öğrenmeli.

Bu bufferbloat sorunu Nokia ONT'de var.
Nokia ONT'nin işlemcisinde QoS uygulayacak kapasite olmadığı için paket kaybı ile hat hızının öğrenilmesi gerekiyor.
Ama paket kaybı yaşanmaya başlanması için cihazın RAM'inin dolmasını beklemek gerekiyor.
Bu da 500-1000ms civarında gecikmeye neden oluyor.

Cihazda 128 MB RAM var.
Kullanılabilir RAM miktarı 100 MB dersek 1000 Mbps hız ile RAM'in dolması 800ms civarında sürüyor.
Bu da aldığımız bufferbloat değeri.

QoS olmadan hatta yüklenmeye başlayınca hat zaman aşımına uğruyor.
Hatta yüklenmeyi kestikten sonra da RAM'deki paketler bitene kadar pingler havada uçuşmaya devam ediyor.

Huawei ONT gibi QoS kullan cihazlarda bu sorun yok.
Nokia ONT ile de ONT'den önce QoS kullanarak bu sorunlardan kurtulabiliyoruz.

(Huawei sistemde ONT ile OLT arasında da Nokia'ya göre farklılık var ama çok detaya gerek yok, yine bu sorunu engellemek için birlikte çalışıyorlar.)

Ya da bunlarla hiç uğraşmamak için simetrik hızlar verilmeli.
Trajikomik upload hızlarımız yüzünden bu sorun gereğinden fazla büyük.

@Disty @Mert
Hocalarım ben Huawei'nin Ont'sini kullanıyorum eğer sorun olmayacaksa QoS açık kalmasında sıkıntı var mıdır?

Zaten Online oyun falan oynamıyorum şu ana kadar bir kötü bir yanını görmedim.

Harika anlatmışsınız.

@walter wick Huawei ONT'lerde gerek yok.

Paket kaybı oluşması hattın kitlenmesinden iyidir.
Buna katılmıyorum. Dedikleriniz doğru, ona itirazım yok gayet güzel anlatmışsınız ama benim demeye çalıştığım, eğer biraz bütçe varsa SQM destekli bir donanım almak. Bu daha verimli bir çözüm. QoS bütün sorunları çözmüyor. Çok fazla konu açılıyor QoS talebiyle. İnsanları SQM'e yönlendirmek daha mantıklı.

Benim sorunumu TurkNet müşteri hizmetlerine yazdım. Kısa sürede cevap verdiler. Hattımda bir güncelleme yaptıklarını yazmışlar. Yaptığım testte C'den B'ye yükseldiğini gördüm.
Benim ONT cihazı da Huawei. Modemi yani Router'ı SQM destekleyen bir cihazla değiştirsem bu sorun düzelir diye düşünüyorum.

Dediğiniz işlemleri yaptım fakat "Mevcut işlem geçersiz, lütfen konfigürasyon parametrelerini kontrol edin." diye hata alıyorum bunun sebebi nedir?
-QoS Global Konfigürasyon - (ayarı açık.)

Dediğiniz işlemleri yaptım fakat "Mevcut işlem geçersiz, lütfen konfigürasyon parametrelerini kontrol edin." diye hata alıyorum bunun sebebi nedir?
-QoS Global Konfigürasyon - (ayarı açık.)

Cihazın V1 versiyonunun arayüz kısmında WAN_ETH olmadığı için V1 versiyonunda bu rehberi kullanamazsınız.
Bu rehber V9 versiyonu için.

Upload ile sınırlı kalmadan download tarafına da bir işlem yapabiliyor muyuz acaba?

Download tarafında ethernet portlarına teker teker hız sınırı koyabiliyorsunuz sadece.
Genel download limiti göremedim bu cihazda.

Yeni konular

Geri
Yukarı