ZyXEL P1302-T10B yüksek ping sorunu

Mikael

Kilopat
Yer
Zürich/İstanbul
Daha fazla  
Meslek
Yazılım Mühendisi
Herkese merhaba,

2015 yazında evdeki TTNET'in kendi verdiği modem çok eskidiği için aldığım bu modemde denemediğim ayar, uymadığım tavsiye kalmadı. Kablolu bağlantıda sıkıntısız bir ping ile online oyunlar oynanırken, kablosuz bağlantıda anlık giren pingler, oyundan kopma gibi problemler yüzünden bolca araştırma yaptım ancak yine de çözüm için buraya danışmak istiyorum.

Aynı modemi kullanan veya ZyXEL marka modem kullanıp pingsiz bir oyun için bana uygun ayarları ve formülü verebilecek birileri çıkar mı burada?

Aynı zamanda belirtmem gerekiyor:
* İnternet paketim TTNET'in 16 Mbps paketi, 50GB'dan sonra 3 Mbps'a düşüyor.
* Kablosuz bağlantı genelde yalnız ben bağlandığımda sorun yaratmıyor ancak evde 5-6 kişi yaşadığımız için birden fazla kişi girdiğinde sıkıntı oluşması bayağı muhtemel oluyor. Özellikle bir başkası video izliyor veya herhangi bir sebepten dolayı upload yapıyorsa ondan dolayı da ping girebiliyor.
* Kanal değiştirme, optimal kanalı bulma, yayın frekansını 20 Mhz'e çekme gibi şeyler denendi, modemi çok kez sayıda sıfırladım da, ZyXEL müşteri hizmetlerini arayıp sorunumu onlara da paylaştım, ancak o da sonuç olmadı.

Sizin yorumlarınızı veya çözüm önerilerinizi bekliyorum.

Modem yazılımını güncelleyin ve kablosuz bağlandığınız cihazın interneti sömüren uygulamalar çalıştırmadığına emin olun.

Bu gibi bir durumda tavsiyem, daha iyi bir internet ve modem olacaktır. :) Yani elinizdeki imkanları sonuna kadar kullanıyorsunuz. :)

Sanırım taahhüt gereği şu an paket değiştirmem mümkün değil. Modem ise zaten yeterince iyi özellikleri olan güncel bir modem. 802.11 ac desteği yok ama şu an için mühim bir şart değil.

Ben acaba modem içinden QoS ayarları aracılığı ile bu sorunu çözebilir miyim onu merak ediyorum.
Sonuçta her zaman her imkanı kullanmak lazım.

ZyXEL destek hattını arayıp yardım aldığımda bana modem sürümü güncel dendi TR serverindeki firmware numarası ile karşılaştırılarak.

Ancak ana sayfasında bakınca daha güncel bir firmware buldum ve yükledim. Şu an Wireless süper iyi çalışıyor.

Ancak oyuna girdiğimde eğer aynı Wireless'ta başka biri bir şeyler yaparsa, örneğin HD video izleme veya herhangi bir şey indirme gibi, o zaman hala ping oluyor, ki normal bir durum.

Acaba QoS ayarları ile MAC adresime yüksek bir öncelik atayıp gecikme sorununu çözme şansım var mı?

hocam çözüm bulabildin mi bende sıkıntı yoktu siber saldırı olayı gördüm sonra güncelledim modemi son sürüme şuan aynı sorunu yasıyorum napayım?

Uyarı! Bu konu 7 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı