ZyXEL VMG3312-B10B dalgalı internet kullanımı

a.karatas18

Femtopat
Arkadaşlar merhaba.

Evimde ZyXEL VMG3312-B10B model modemim var. NetSpeed VDSL 75'lik paket kullanıyorum kablolu bağlantıda 73 hız alıyorum bir sıkıntım yok ancak kablosuz bağlantılarda hızım genelde 2'ye düşüyor kanal değiştirince biraz düzgün gidiyor 40'lara çıkıyor sonra kanal geri 1'e 2'ye düşüyor çok dalgalı bir internet kullanımı meydana geliyor bir şey izlenmez hale geliyor. Bunun sebebi ne olabilir ne yapmam lazım?

Aklımdaki çözüm önerim eğer sinyal gücünden kaynaklı ise 5GHz modem almak istesem 400 liralara çıkmış haliyle onun yerine bu.
Xiaomi Mi Wi-Fi AC1200 router 4A giga version alsam 200 lira civarında şu an ve modemin Wi-Fi ağını kapatıp kablo ile bu routera versem interneti, hem 5GHz hem de 2.4GHz yayında verim alır mıyım modemim 5GHz desteklemiyor bu konuda bir sıkıntı yaşar mıyım? Benim için çözüm olur mu? Acil cevaplarınızı bekliyorum ona göre alacağım cihazı.
Şimdiden teşekkürler.

Son düzenleyen: Moderatör:
Modemin çevredeki diğer cihazların sinyallerinden etkileniyor. Modemin arayüzüne girip kablosuz ayarlardan 20 Hz'yi seçip sinyal gücünü 80e getirip kullanabilirsin. Kanal seçimini de otomatikte bırakmalısın.

20 Hz ve 40 Hz ikisini de denedim ancak bir sonuç alamadım 40'da daha hızlı çalışıyor internet ama sonuç yine aynı oluyor bir süre sonra 2'ye hatta 0.5'e bile düşüyor. Ayrıca ayarlarımda sinyal gücü diye bir ayar sekmesi bulamadım sanırım modemim desteklemiyor o ayarı
Modemin çevredeki diğer cihazların sinyallerinden etkileniyor. Modemin arayüzüne girip kablosuz ayarlardan 20 Hz'yi seçip sinyal gücünü 80e getirip kullanabilirsin. Kanal seçimini de otomatikte bırakmalısın.

20 Hz ve 40 Hz ikisini de denedim ancak bir sonuç alamadım 40'da daha hızlı çalışıyor internet ama sonuç yine aynı oluyor bir süre sonra 2'ye hatta 0.5'e bile düşüyor. Ayrıca ayarlarımda sinyal gücü diye bir ayar sekmesi bulamadım sanırım modemim desteklemiyor o ayarı.

20 Hz'de çevredeki sinyalallerden az etkilenir ve 40 Hz'ye göre daha uzun mesafelere kadar ulaşır. Sinyal seviyesini kablosuz ağ ayarlarından diğer yazan sekmede bulabilirsin. Ayarları yaptıktan sonra modemi fişten çekip 5 dakika dinlendirip takabilirsin. Bir de modemi yan odalardamı kullanıyorsun?

20 Hz'de çevredeki sinyalallerden az etkilenir ve 40 Hz'ye göre daha uzun mesafelere kadar ulaşır. Sinyal seviyesini kablosuz ağ ayarlarından diğer yazan sekmede bulabilirsin. Ayarları yaptıktan sonra modemi fişten çekip 5 dakika dinlendirip takabilirsin. Bir de modemi yan odalardamı kullanıyorsun?

Ayarı buldum gözümden kaçmış teşekkür ederim. Önceden %100 konumundaydı şimdi %80'e çekip hız testi yaptım sonuçlar şu şekilde,
%100= 17 Mbps
%80= 14 Mbps

Evet modem yan odamda duruyor bir duvar var aramızda evde kablo ile internet kullanımı yok. İnterneti kullanan 8 cihaz var evde hemen hemen sürekli aktif kullanımı olan haliyle bencillik yapıp odama alamıyorum modemi maalesef.

Kopma denilen olay internetin hiç olmaması durumu mu? Mesela internet gitti hiçbir şey açılmıyor modemi kapatıp açınca düzeliyor.

Benim kastettiğim kablosuz ağın kopmamasıyla ilgilidir. İnternet hattıyla ilgili kopma ise internet sinyalinin düşüklüğünden kaynaklanır. Bu sorunun çözümüde internet hattının bakımdan geçirilmesiyle olur.

Benim kastettiğim kablosuz ağın kopmamasıyla ilgilidir. İnternet hattıyla ilgili kopma ise internet sinyalinin düşüklüğünden kaynaklanır. Bu sorunun çözümüde internet hattının bakımdan geçirilmesiyle olur.

Anladım şimdi bizde sorun şöyle internet hiç gitmiyor kesilme kopma ne wifi nede modeme gelen sinyalde yok. Tabletime gelen internet birden 1'in altına iniyor ama içeride televizyonda 4k video film izlenebiliyor sonra modem kanal değiştiriyor benim tablete gelen internet düzeliyor ve sonra döngü yeni baştan başlıyor bu arada internet hızı düştüğünde internette gezilebiliyor ancak bir yayın izlenmiyor çok yavaş olduğu için donuyor yayın
Kabloda 73 mbps gelen internet hızı sanırım öyle bir 4k video izleme ile donacak kasacak türde bir hız değildir diye düşünüyorum o yüzden wifinin sinyal kalitesinde veya kanallarda bir sorun olduğunu düşünmüştüm ve router mı alsam diye düşünmüştüm

Kablosuz ağı çok sayıda cihazla çok uzun süre kullanıyorsanız router bağlayıp kullanabilirsiniz. Bir de modemin arayüzünden xDSL istatistik bilgilerini de kontrol ediniz. Bu sıralar EBA TV kullanımı fazla olduğundan dolayı çoğu internet kullanıcısı sıkıntı yaşamaktadır.

Geri
Yukarı