Zyxel VMG3312-B10B MAC Adreslere Göre QOS Ayarları

Mecra

Hectopat
Makaleler
1
Arkadaşlar Qos ile ayarlar ile ilgili birçok video izledim. Genelde izlenen yok misafir ağı oluşturup, ana wifi ağ ve misafir ağı arasında öncelik ve hız ataması.
Bu yöntemi denemiştim ama çok bir randıman alamadım. Sebebini bilmiyorum belki Zyxel cihazlarda Qos uygulaması çok randımanlı veya stabil çalışmıyor olabilir.
Ben bu konuda sizlere tek ağ için mac adreslere gören cihazlara öncelik atamayı göstereceğim. Bu yöntem düzgün çalışmıyor sanırım. Herşeyi doğru yaptığıma eminim ancak belki burada bu konuda uzmanlar vardır ve hatanın nerede olduğunu bana gösterebilirler.
Şimdiden yorum atan arkadaşlara teşekkür ederim.

Cihaz markası Zyxel VMG3312-B10B
Firmware 1.00(AAPP.13)D0

Cihaza herkes wifi üzerinden bağlanmaktadır.

1.png

Öncelikle birçok pdf dosya okudum. Üst bant aslında upload anlamına geliyor. 12 mbit download ve 0.80 upload hızım olduğu için değerleri bu şekilde girdim.
Bu firmwarede zaten upload nedendir bilemiyorum en fazla 800 kbps giriliyor. Fazla girince verilen uyarılar şu şekilde:
WAN yönetimli üst bant genişliği aralığı 0 ~ 800kbps.

WAN yönetimli alt bant genişliği aralığı 0 ~ 1024000kbps.

Bu mesajlara göre veriler doğrumu girildi bilmiyorum ancak birçok videoda bu şekilde

2.png

Kuyruk kurulumunda 2 tane oluşturdum ben ve diğerleri. Kendime öncelik 1 verdim en önce veriler bana aktarılsın diye.
Diğerlerine 7 öncelik verdim. Hız sınıfı 0 sınırsız hız demek, diğerlerine 6000 verdim 6 mbit olarak düşündüğüm için.
Birkaç video izledim buradaki hız çok cihaz tarafından önemsenmiyormuş ama ben öncelik için bunları oluşturmak durumundaydım.

3.png

Gelelim sınıf kurulumuna burada basit 2 şey yaptım. Ben diye bir sınıf adı oluşturdum. Hedef kısmına modeme bağlandığı kablosuz ağ adaptörünün mac adresini girdim. Bu konuda biraz araştırma yaptım. Kaynak kısmında da mac adres giriş yeri var. Sanırım bu kaynak dediği bu mac adres kaynaklı bir yerden veri gelirse öncelik tanıyor. Ben ise hedefe girdim banim mac adresli cihazıma veri geldiğinde bana öncelik tanınsın diye.
En alt kısımda kuyruk endeksini ben seçtim. Çünkü ilk kuyruk kurulunda 1 ve 7 öncelikli ben ve diğerleri kuyruğunu oluşturmuştum!

Peki bu mac adresleri dışındakileri nasıl hallettim?
Arkadaşlar diğerleri isminde sınıf adı oluşturdum. Aynı mac adresini hedef kısmından girdim. En sağda dışla kutucuğunu görüyorsunuz onu seçtim. En altı kısımdan kuyruk endeksini diğerleri seçtim.

5.png

Kısacası 00:c0:ca başlayan mac adresime veri giderse öncelik 1 olacak
00:c0:ca dışındaki mac adresleri ise 7. önceliğe sahip olacak
O yüzden yukarıdaki ekran görüntüsünde mac adresi karaladığım yerde parantez içinde (E) yazıyor yani o mac adresi exclude haricindekiler demek.

En son Kanal kurlumu var

4.png

Burada yapılan kendime 12000 hız verdim 256 ise hız aşırtması kimse bağlanmıyorsa bana 2 mbit daha hız versin. Bunu 10.000'e 256 girebilirdim.
Çünkü net hızım 12 mbit, 256 yani cihaza kimse bağlanmayınca ek 2 mbit alamayacağım ama boş bırakmamak için girdim.

Diğerlerine ise 6000 verdim ve kimse yoksa yani ben bağlanmayınca hız 2 mbit daha artabilecek.

Arkadaşlar herşeyi kusursuz yaptığımı düşünüyorum ama randımanlı çalışmıyor.
Sizce sorun nerede olabilir?

Mac adreslerini kaynağa mı girmeliydim.
Ya da acaba kbsp değerleri mi hatalı çünkü WAN yönetimli alt bant genişliği aralığı 0 ~ 1024000kbps ve
WAN yönetimli üst bant genişliği aralığı 0 ~ 800kbps biraz kafamı karıştırdı.
Ayrıca 3. fotoğrafta adım 4 politika yönlendirme açılır menü içinde MYISP_ATM/ppp0 var bazı videolarda arkadaşlar bunu seçmiş. Bu Genişbant ayarlarındaki ana WLAN ayarı demek. 8-35 verdiğimiz internet sağlayıcı firmamızın bize verdiği kullanıcı adı şifre bölümü yani.

Sizle her şeyi paylaştım belki bunu çözmeme yardım edebilirsiniz.

Teşekkür etttim

Son düzenleyen: Moderatör:
Arkadaşlar Qos ile ayarlar ile ilgili birçok video izledim. Genelde izlenen yok misafir ağı oluşturup, ana wifi ağ ve misafir ağı arasında öncelik ve hız ataması.
Bu yöntemi denemiştim ama çok bir randıman alamadım. Sebebini bilmiyorum belki Zyxel cihazlarda Qos uygulaması çok randımanlı veya stabil çalışmıyor olabilir.
Ben bu konuda sizlere tek ağ için mac adreslere gören cihazlara öncelik atamayı göstereceğim. Bu yöntem düzgün çalışmıyor sanırım. Herşeyi doğru yaptığıma eminim ancak belki burada bu konuda uzmanlar vardır ve hatanın nerede olduğunu bana gösterebilirler.
Şimdiden yorum atan arkadaşlara teşekkür ederim.

Cihaz markası Zyxel VMG3312-B10B
Firmware 1.00(AAPP.13)D0

Cihaza herkes wifi üzerinden bağlanmaktadır.

Eki Görüntüle 879387

Öncelikle birçok pdf dosya okudum. Üst bant aslında upload anlamına geliyor. 12 mbit download ve 0.80 upload hızım olduğu için değerleri bu şekilde girdim.
Bu firmwarede zaten upload nedendir bilemiyorum en fazla 800 kbps giriliyor. Fazla girince verilen uyarılar şu şekilde:
WAN yönetimli üst bant genişliği aralığı 0 ~ 800kbps.

WAN yönetimli alt bant genişliği aralığı 0 ~ 1024000kbps.

Bu mesajlara göre veriler doğrumu girildi bilmiyorum ancak birçok videoda bu şekilde

Eki Görüntüle 879404

Kuyruk kurulumunda 2 tane oluşturdum ben ve diğerleri. Kendime öncelik 1 verdim en önce veriler bana aktarılsın diye.
Diğerlerine 7 öncelik verdim. Hız sınıfı 0 sınırsız hız demek, diğerlerine 6000 verdim 6 mbit olarak düşündüğüm için.
Birkaç video izledim buradaki hız çok cihaz tarafından önemsenmiyormuş ama ben öncelik için bunları oluşturmak durumundaydım.

Eki Görüntüle 879407

Gelelim sınıf kurulumuna burada basit 2 şey yaptım. Ben diye bir sınıf adı oluşturdum. Hedef kısmına modeme bağlandığı kablosuz ağ adaptörünün mac adresini girdim. Bu konuda biraz araştırma yaptım. Kaynak kısmında da mac adres giriş yeri var. Sanırım bu kaynak dediği bu mac adres kaynaklı bir yerden veri gelirse öncelik tanıyor. Ben ise hedefe girdim banim mac adresli cihazıma veri geldiğinde bana öncelik tanınsın diye.
En alt kısımda kuyruk endeksini ben seçtim. Çünkü ilk kuyruk kurulunda 1 ve 7 öncelikli ben ve diğerleri kuyruğunu oluşturmuştum!

Peki bu mac adresleri dışındakileri nasıl hallettim?
Arkadaşlar diğerleri isminde sınıf adı oluşturdum. Aynı mac adresini hedef kısmından girdim. En sağda dışla kutucuğunu görüyorsunuz onu seçtim. En altı kısımdan kuyruk endeksini diğerleri seçtim.

Eki Görüntüle 879418

Kısacası 00:c0:ca başlayan mac adresime veri giderse öncelik 1 olacak
00:c0:ca dışındaki mac adresleri ise 7. önceliğe sahip olacak
O yüzden yukarıdaki ekran görüntüsünde mac adresi karaladığım yerde parantez içinde (E) yazıyor yani o mac adresi exclude haricindekiler demek.

En son Kanal kurlumu var

Eki Görüntüle 879419

Burada yapılan kendime 12000 hız verdim 256 ise hız aşırtması kimse bağlanmıyorsa bana 2 mbit daha hız versin. Bunu 10.000'e 256 girebilirdim.
Çünkü net hızım 12 mbit, 256 yani cihaza kimse bağlanmayınca ek 2 mbit alamayacağım ama boş bırakmamak için girdim.

Diğerlerine ise 6000 verdim ve kimse yoksa yani ben bağlanmayınca hız 2 mbit daha artabilecek.

Arkadaşlar herşeyi kusursuz yaptığımı düşünüyorum ama randımanlı çalışmıyor.
Sizce sorun nerede olabilir?

Mac adreslerini kaynağa mı girmeliydim.
Ya da acaba kbsp değerleri mi hatalı çünkü WAN yönetimli alt bant genişliği aralığı 0 ~ 1024000kbps ve
WAN yönetimli üst bant genişliği aralığı 0 ~ 800kbps biraz kafamı karıştırdı.
Ayrıca 3. fotoğrafta adım 4 politika yönlendirme açılır menü içinde MYISP_ATM/ppp0 var bazı videolarda arkadaşlar bunu seçmiş. Bu Genişbant ayarlarındaki ana WLAN ayarı demek. 8-35 verdiğimiz internet sağlayıcı firmamızın bize verdiği kullanıcı adı şifre bölümü yani.

Sizle her şeyi paylaştım belki bunu çözmeme yardım edebilirsiniz.

Teşekkür etttim
Bugün bunu araştırıyordum. Zamanlama müthiş. Teşekkürler.

Dostum, öncelikle aynı acıları ben de çekmekteyim. Aynı modeme ben de sahibim ve QoS ayarları gerçekten tamamen akla mantığa aykırı hareket ediyor. Bakmadığım döküman, video kalmadı. Benim masaüstü bilgisayarım var ve kabloyla bağlandığım için bilgisayar üzerinden internete kuyruk kurulumunda LAN/WLAN olarak seçmek zorunda olduğumu düşünüyorum. Kuyruk kurulumunda bu şekilde LAN/WLAN olarak seçtiğimde sınıf kurulumunda tam olarak şu ayarlarla kendime gelen internet hızını kısıtlayabiliyor, değiştirebiliyorum. Giden kuyruk seçimine de oluşturduğum kuyruk kurulumunu seçtiğim için kuyruk kurulumunda yaptığım herhangi bir hız değişikliği sadece bana gelen bağlantının hızını etkiliyor.
1624927054440.png

Şimdi gel gelelim işin saçma kısmına. Wireless için kuyruk kurulumunda LAN/WLAN yerine WAN seçtiğimde (LAN/WLAN'da seçebilirim ama o kısıma geleceğim) sınıf kurulumunda arayüz seçiminde kendim için oluşturduğum arayüzü seçtiğimde giden kuyruk seçimi için Wireless kullanıcılarına itafen oluşturduğum sınıfı seçememekteyim. Direk öyle bir seçim butonu çıkmıyor. Arayüz için mantiken WL_XX arayüzünü seçtiğimde ise (Wireless arayüzüm) giden kuyruk seçimine Wireless kullanıcıları için oluşturduğum sınıfı seçebilmekteyim. Seçiyorum, iyi güzel ancak hiçbir şey olmuyor. Wireless kullanıcılarının hızı kısıtlanmıyor. Bunun üzerine policer da ekliyorum hala tık yok. Sonra geri dönüyorum. Başka arayüzler üzerinden deniyorum yine çalışmıyor. Hiçbir şekilde Wireless hızımı kısıtlayamıyorum. Sonra LAN/WLAN'a değiştirip denedim sınıf kurulumundan Wireless hızını etkilemek için, bu sefer de kendi ipmi excludelamama rağmen benim bilgisayar ağımın hızını da etkiliyor ve yaptığım hiçbir ayar hiçbir şekilde bu ikisini ayrı tutmama yardım etmiyor. Kıssadan hisse bence modem kırık ve bu kadar detaylı bir işlemi kaldırmıyor. MAC adresinden ayırmayı da beceremedim. Deliye döndüm, niye çalışmıyor hiçbir fikrim yok. YouTube'den izlediğim bazı videolarda insanlar Wireless arayüzünü seçtiklerinde kuyruk kurulumunda direk tık diye çalışıyor. Gerçekten yardımcı olabilecek bir insan evladı varsa benim kapım açık her şeyi detayıyla ssleyip koyabilirim.

Yeni konular

Geri
Yukarı