14 yaşında spor yaparken ne kullanılmalı?

salih29

Centipat
Daha fazla  
Spora başlayalı 8-9 ay oldu ve ben takviye almak istiyorum. Yaşım 14 kilom 76-77 boyum da 1.87
Creatine mı bcaa mı daha iyidir?

Son düzenleyen: Moderatör:
Spora başlayalı 8-9 ay oldu ve ben takviye almak istiyorum. Yaşım 14 kilom 76-77 boyum da 1.87
Creatine mı bcaa mı daha iyidir?

Kanka bende 15 yaşındayım spor yapıyorum vücut anlamında ekstra bir protein tozu veya creatin kullanmanı önermem 16 yaşına geçtiğinde protein tozuna başlayabilirsin. Onun dışında evde tavuk pilav, muz, yulaf gibi protein kaynaklarını tüketebilirsin faydası olacaktır.

3 yıldır sporla uğraşan biri olarak söyleyebilirim ki onlarca supplement kullandım ve kreatin kadar parasını hak eden bir takviye yok benim gözümde.

Kreatini kısa şekilde özetleyecek olursam setlerde fazladan 1-2 tekrar çıkarmanı sağlar. Bu tekrarlar sayesinde kasları daha fazla tüketirsin ve gelişim hızlanır. Ek olarak vücudunda fazladan su tutarak vücut ölçülerini düşük düzeylerde artırır, olduğundan daha büyük durursun. Ancak kreatin düzenli kullanılması gereken bir takviye. Kullanmaya başladıktan yaklaşık 20 gün sonra etkilerini görmeye başlarsın.

BCAA ise kasların yenilenmesini hızlandırır ve kas yıkımını engelleme etkisi vardır. Genelde definasyon dönemlerinde kas kaybını minimalize etmek için kullanılır.

Ancak henüz yaşın küçük ve ergenliğe tam olarak girmemişsin. Kısa bir süre sonra ergenlikten ötürü vücudundaki testosteron seviyesi epey artacak ve normal birine göre çok daha fazla testosteron sağlayacaksın bu da gelişimini fazlasıyla hızlandıracak. Bu yüzden şu an bir supplement kullanmana gerek diye düşünüyorum. Günlük beslenmene, makro ve mikrolarına dikkat et yeterli.

Şu anda onları tavsiye etmem. Genç Yaşında Ölme riskin var(35 40 yaşlarında). Onları 18 yaşından sonra kullanmaya başla.
Kardeşim adım gibi eminim daha creatin ile bcaa nın ne olduğunu bile bilmeyip yorum atmak olsun diye cevap yazmışsınız. Allah aşkına creatin dediğiniz şey etin içinde bile var nasıl bir insanı öldürebilir ya? Bu nasıl bir bilmemişliktir, herkes yok protein tozu içiyosun da şişiyosun da sonra bırakınca yağa dönüşüyor gibi lafları bu işi bilenlere o kadar komik geliyor ki. Sizin bahsettiğiniz erken yaşta ölme ilaçla olan bir durum ve bu ilaçlar hem yasal değil hem de ulaşması öyle kolay bir şey değil. Ben 3 ay boyunca creatin kullandım o 3 ay hiç büyümediğim kadar büyüdüm. Kreatin kısaca vücuttaki suyu derinin altında değil kasların altında toplar bu da hem yağ oranı düşükmüş gibi görünüş olarak daha lean gösterir sizi (yağ oranınıza da bağlı bu tabii ki) hem de vücudunuz daha fazla ATP salgılıyıcağından idmanda enerjiniz artar bunun etkisi de şu şekilde olur mesela 6 tekrar çıkarabilicekken 8-9 tekrar çıkarırsınız ve bu da kasa daha fazla büyüme uyarısı verir. Kreatin dışında açıkcası profesyonel değilseniz etkisini çok göreceğiniz bir supplement yoktur protein tozu dışında ki eğer gerekli proteini günlük alabiliyorsanız ona da gerek yok. Bunlar supplement'dir ilaç değildir adı üzerinde sizin kas geliştirmenize yardımcı olur. Fakat 18 yaşının altında önerilmiyor. Lütfen bilmediğimiz konularda insanları yanlış yönlendireyelim.

Geri
Yukarı