16 yaşında 1.60 boy normal mi?

• Konuyu başlatan Spoksi
  • Başlangıç Tarihi
  • Mesaj 38
  • Görüntüleme 14B
Bilimsel araştırmalara göre ergenlik çağında bir insan 24 ila 30 santimetre arasında boy atıyor. Bu ayrıca ne zaman ergenliğe girdiğinizle de alakalı. Mesela 14 yaşındayım boy 172 veya 173 arası.

Technopat kahinler ekibi ehem ehem :). Konuya bakarsanız ne demek istediğimi anlarsınız.

Hocam sorabileceğiniz her türlü bilgiyi verdim en baştaki mesajımda burada "kahinler" topluluğunu çağırmanıza gerek olacak herhangi bir bir şey yok sadece durum anormal mi bir doktora gitmeli miyim diye soruyorum ya da benim gibi kısa olup sonradan uzayan arkadaşların önerilerini okuyorum.

Bu konuyu açmadan önce neredeyse 10 tane boy ile ilgili açılmış konu okudum ve insanların böyle bir konuya ön yargı ve küçükseme gibi şeyler ile yaklaşmadığını görünce içim rahatladı ve size de danışmak istedim. Gördüğünüz gibi 16 yaşındayım (Kasım 2004) ve boyum 1.60, en son okula sınavlar için gittiğim zaman sınıfımdaki diğer erkeklerin bana göre çok uzadığını gördüm ve cidden moralim bozuldu, en kısası 1.75 idi. Karantinaya girdiğimizden beri düzenli olarak kahvaltıda bir bardak süt içiyorum ama evden fazla çıkamadığımız için spor yapamıyordum, yakınlarda bir yerde park olsa gidip yürümek isterim ama en yakındaki parka gitmek için bile toplu taşıma kullanmam gerekiyor. Annemin boyu 1.55 babamın ise 1.74 falan o yüzden fazla bir boy beklemiyorum ama bu yaşta olmama rağmen boyumun bu kadar kısa olması sinirlerimi bozuyor, malum virüs yüzünden doktora da gidemiyorum o yüzden çareyi buraya yazmakta buldum. Sizce ne yapmalıyım?
14 yaşındayım ve 1.70'im.

Boyun normal, sağlıklısın. 180 altı erkek değildir diyen kızlar emin ol 160 erkeklere karşı yatakta pes ediyorlar. Boyunu hala kafana takıyorsan boy tamamen genetiktir. %10 u çevresel, beslenmene, uykuna göre şekillenir.

Kral takma kafaya 21 yaşına kadar boy uzaması devam eder gittikçede düşer hızı ben 14-19 yaşında 174 ken 22 yaşında 178 oldum. düzenli spor yap basketbol flan oyna illaki minimum 5-10 cm daha uzayacaksın eğer sülalede başka 1.60 boyunda erkek birey yoksa.önemli olan sağlık hem bu bahaneyle sağlıklı yaşamış olursun ;)

Geri
Yukarı