Aileye düşük not nasıl açıklanır?

9. Sınıfın ilk konuları genel olarak o kadar da zor değil, az ama düzenli bir çalışmayla düzeltebilirsin notlarını. İkinci döneme konular birikecek ve sınavlar o zaman daha zor olacak. İlk dönem arkanda bişey bırakma ki ikinci döneme daha çok zorlanma. Ayrıca çalışmayı da geceye bırakma. Gün içinde çalış dersini. Bişeyi gece yaparım diyorsan o oyun oynamak olmalı.

Eğer hedefi yoksa sırf ailesini memnun etmek için gidecekse dediğiniz gibi okulun anlamı kalmıyor. Ailesiyle konuşup bir yol bulmalılar.
Hocam hedef dediğiniz şey zaten bu okullarda olmaz kaliteli bir yer gerek, ben sıçdım batırdım bu yerlerde vaktimi çöpe atarak fakat başkaları en azından düzgün bir okulda okumalı. Benim okulumda okuyan kimse bir baltaya sap olamazdı ki seviye o kadar eksilerde idi. Şahsen gençliğimin böyle bir eğitimde böyle şekilde yalan olmasını istemezdim ama el mahkum. Lise için yurt dışına gidebilecek adam değildik. : D

LGS'den çıktıktan sonra üzerindeki rehavet devam ediyor sanırım ama "düşük not normal, okumasanda olur, ailen gereksiz baskı yapıyor" gibi cümleleri okuyup da kendi hatanı kendine affettirmeye çalışma yukarıda arkadaşın da dediği gibi kendin bilgisayarını kaldır önümüzdeki bir hafta boyunca adam gibi matematik çalış bu çabanı gördüklerinde sömestr tatilinde bilgisayar oynama fırsatın olur. Tamam 9. sınıfsınız biraz tadını çıkaracaksınız fakat sınav haftası da 1.5 fafta sabret otur ders çalış.

Zorla değil yaptık bir eşeklik bari sonuçları fazla ağır olmasın diye uğraşıyorum hedefim var hayalim var.
Hayalin gerçekten var mı ? Ben çocukluğumdan beri gerçekten bir şeyi istediğimi hiç hatırlamıyorum. Bende anhedoni var en büyük belirtisi bildiğim kadarıyla motivasyon eksikliği. Her çalıştığımda kendimi yalandan mühendis olmak istiyorum ya da çalışmazsam ne yapacağım diye kandırmaya çalışıyordum oysa azıcık bile umrumda değildi olmazsam rastgele işe girerim, çalışmazsam ailem bakar vs. diye düşünüyordum her olayda bir çıkar yolu arıyordum, yeri geldiğinde de ben yaratıyordum hatta bir ara o kadar sıkılmıştım çalışmaktan kolumu kırıp hastanede yatmayı düşünüyordum çok uğraştıcı diye kırmamıştım. Tüm bunları anlatmamın sebebi benim gerçekten hayalim olsaydı hedefim için yollar arar her durumu hesaplayıp o konu hakkında ne yapılabileceğini düşünürdüm. Mesela ders ise ilk önce her şeyi bırakıp nasıl öğrendiğimi test eder ( görsel,işitsel vs.) sonra müfredatı araştırırdım oradan hangi ders için nasıl çalışmam gerektiğine falan bakardım kısa özeti böyle.

Merhaba arkadaşlar ben 9. sınıf öğrencisiyim. Lise ortamı ile ilk defa tanışıyorum ve hiç işlemediğim de bir yazılı çeşidi geldi bu sene, açık üçlü sorular. Her neyse ben 1. dönem 1. yazılılardan çok düşük aldım ama nasıl diyeyim yani enkaz arkadaşlar. Bir ingilizcem 93 tarih 77 falan işte ailem beni bitirecekti dedim 2. yazılılar düzelteceğim. Söz falan verdim. Kimya biyolojiye kadar her şey iyi gidiyordu ama o yazılılar geldi.

Kimyaya gece çalışacaktım uyuyakaldım. 28 aldım. Biyolojiye de aynı şekilde çalışacaktım gene uyuyakaldım. Ondan da 20'lerde bir şey bekliyorum. Sırada fizik coğrafya kaldı. Cumartesi günü Full oyun oynadım. Pazar günü çalıştım ama konular bitmedi. Gece çalışırım dedim gene uyuyakaldım. Karın ağrısı yalanı ile rapor aldım mazeret sınavına kadar çalışırım diye ertesi gün okula gittim "hocam mazeret sınavları ne zaman?" diye sordum "idare programı ne zaman yayınlarsa o zaman." falan dedi. İçime su serpildi dedim bunlar tarihi açıklayacaklar daha var gibisinden.

Ertesi gün 3. ders hevesim kursağımda kaldı. Nöbetçi öğrenci girdi ve dedi ki 5. ders coğrafya 6. ders fizik yazılı. Dedim işte şimdi... 3. dersten itibaren avel avel çalıştım biraz o sınavlardan da çaktım. Benim babam bildiğin okuyan bir insan. Bilgisayarda oyun oynadığımı görünce yazılılarda görüşürüz falan diyordu. Yazılılar maşallah enkazdan farksız. Sınıfı geçerim sıkıntı değil de zorla geçtin falan diye yani bilgisayarı telefonu alırlar. Bana tek düzen hayat yaşatırlar. Yaşadım çünkü tüm bu durumları. Onlara saygın yok kendine olsun kafası ile cumartesi hariç kendime oyun oynamayı kaldırdım yerine ders çalışacağım demek istiyorum ama işin ucunda baba faktörü var. Bu adam bilgisayarı falan alırsa benim isim yavana düşecek. Güven vermiyor gibi gözüküyorum onlar da ama belki bir ihtimal diyerek tavsiye istemeye geldim, ne diyeyim?

Her zaman doğruyu söylemek seni bir adım ileri götürür dostum. Yalan söyleme olanı anlat. Sonuçlarına da katlan.

Yeni konular

Geri
Yukarı