Çözüldü Bilgisayar birden kapanıyor ve PSU'yu açıp kapamadan açılmıyor

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

Kyinator

Centipat
Daha fazla  
Bu sorunu ilk önce cumartesi akşam yaşadım o günden beri sadece bugün bu sorunu yaşadım. Aslında bunlar dışında sadece pazartesi bilgisayarı açtım. Her neyse sorunu açıklayayım. Bilgisayar birdenbire kapanıyor ve bu cumartesi EA FC 24 oynarken, bugün yani az önce Chrome'da video izlerken oldu. Arkada Steam'den oyun iniyordu ama onun bir şey etkileyeceğini sanmıyorum. Bilgisayar kapandıktan sonra kulaklığın ışıkları sönmüyor ve açma tuşuna bastığında açılmıyor. PSU'yu düğmesinden kapatıp açtığımda bilgisayar açılıyor. Bilgisayar açıldığında AMD Adrenalin'e Software'den bir bildirim geliyor. Tam olarak ne olduğunu hatırlamıyorum ama sistem ayarlarının sıfırlandığını söylüyor. Bundan önce de alttaki konudaki sorunu yaşadım ama bir yerden sonra kimse mesaj yazmadığı için çözüme ulaşamadım. Aynı sebepten kaynaklandığını düşünüyorum.

Sistem özelliklerim:
  • Ryzen 5 5600 (stok fan).
  • Sapphire Pulse RX 6600.
  • EVO Potenza DDR4 3600MHz 8+8 GB RAM.
  • XLR8 512MB M.2 SSD.
  • MSI B450M Pro M.2 Max.
  • Performax kasa.
  • MSI MPG A650GF.

Çözüm
Ekran kartı güç soketlerine bakın tam oturmuş mu kontrol edin, soketlerde sorun yoksa, daha önce de söylediğim gibi başka PSU deneyin.

DisplayPort kabloyu söküp tekrar taktığımda düzeldi sorun. Güç kablolarını falan hiç ellemedim.
PSU sorunlu olabilir.

PSU'yu yeni değiştirdim, onunla ilgili olduğunu düşünmüyorum.

@CEO of SM Technology @William Butcher @Marix müsaitseniz bakabilir misiniz?

İki gün önce bilgisayar Power tuşuna bastığımda açılmıyordu. Ben de PSU'nun kablosunu söküp Power tuşuna basılı tuttum bir süre. Ondan sonra açıldı bilgisayar dün bilgisayarı bir yarım saat sorunsuz kullandım. Daha uzun süreli test etmek istiyorum ama bir yandan da korkuyorum. Yardımcı olabilir misiniz? @CEO of SM Technology @William Butcher @Marix bu konuda bana yardımcı olabileceğinizi düşünüyorum.

Bu sorunu ilk önce cumartesi akşam yaşadım o günden beri sadece bugün bu sorunu yaşadım. Aslında bunlar dışında sadece pazartesi bilgisayarı açtım. Her neyse sorunu açıklayayım. Bilgisayar birdenbire kapanıyor ve bu cumartesi EA FC 24 oynarken, bugün yani az önce Chrome'da video izlerken oldu. Arkada Steam'den oyun iniyordu ama onun bir şey etkileyeceğini sanmıyorum. Bilgisayar kapandıktan sonra kulaklığın ışıkları sönmüyor ve açma tuşuna bastığında açılmıyor. PSU'yu düğmesinden kapatıp açtığımda bilgisayar açılıyor. Bilgisayar açıldığında AMD Adrenalin'e Software'den bir bildirim geliyor. Tam olarak ne olduğunu hatırlamıyorum ama sistem ayarlarının sıfırlandığını söylüyor. Bundan önce de alttaki konudaki sorunu yaşadım ama bir yerden sonra kimse mesaj yazmadığı için çözüme ulaşamadım. Aynı sebepten kaynaklandığını düşünüyorum.

Sistem özelliklerim:
  • Ryzen 5 5600 (stok fan).
  • Sapphire Pulse RX 6600.
  • EVO potenza DDR4 3600MHz 8+8 GB RAM.
  • XLR8 512MB M.2 SSD.
  • MSI B450M Pro M.2 Max.
  • Performax kasa.
  • MSI MPG A650GF.

RAM sıkıntısı olabilir Memtest86 programı ile test yapın. Herhangi bir error vermezse ekran kartı sürücünüzde sıkıntı olabilir DDU ile silip tekrar yükleyin. Olmazsa Windows dosyalarında sıkıntı olabilir.
CMD'yi yönetici olarak açın.
SFC /scannow
DISM.exe /online /cleanup-image /restorehealth
Bunları deneyin.

RAM sıkıntısı olabilir Memtest86 programı ile test yapın. Herhangi bir error vermezse ekran kartı sürücünüzde sıkıntı olabilir DDU ile silip tekrar yükleyin. Olmazsa Windows dosyalarında sıkıntı olabilir.
CMD'yi yönetici olarak açın.
SFC /scannow
DISM.exe /online /cleanup-image /restorehealth
Bunları deneyin.
Memtest86 için 2 ila 10 saat sürer deniliyo şuan başlatsam ne kadar sürede biter sence. Saat 5 gibi işim var çünkü.

Dosya Ekleri

• IMG_20231225_192041_597.jpg
    IMG_20231225_192041_597.jpg
    198,2 KB · Görüntüleme: 31
Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı