Çözüldü Bilgisayar birden kapanıyor ve PSU'yu açıp kapamadan açılmıyor

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

Kyinator

Centipat
Daha fazla  
Bu sorunu ilk önce cumartesi akşam yaşadım o günden beri sadece bugün bu sorunu yaşadım. Aslında bunlar dışında sadece pazartesi bilgisayarı açtım. Her neyse sorunu açıklayayım. Bilgisayar birdenbire kapanıyor ve bu cumartesi EA FC 24 oynarken, bugün yani az önce Chrome'da video izlerken oldu. Arkada Steam'den oyun iniyordu ama onun bir şey etkileyeceğini sanmıyorum. Bilgisayar kapandıktan sonra kulaklığın ışıkları sönmüyor ve açma tuşuna bastığında açılmıyor. PSU'yu düğmesinden kapatıp açtığımda bilgisayar açılıyor. Bilgisayar açıldığında AMD Adrenalin'e Software'den bir bildirim geliyor. Tam olarak ne olduğunu hatırlamıyorum ama sistem ayarlarının sıfırlandığını söylüyor. Bundan önce de alttaki konudaki sorunu yaşadım ama bir yerden sonra kimse mesaj yazmadığı için çözüme ulaşamadım. Aynı sebepten kaynaklandığını düşünüyorum.

Sistem özelliklerim:
  • Ryzen 5 5600 (stok fan).
  • Sapphire Pulse RX 6600.
  • EVO Potenza DDR4 3600MHz 8+8 GB RAM.
  • XLR8 512MB M.2 SSD.
  • MSI B450M Pro M.2 Max.
  • Performax kasa.
  • MSI MPG A650GF.

Çözüm
Ekran kartı güç soketlerine bakın tam oturmuş mu kontrol edin, soketlerde sorun yoksa, daha önce de söylediğim gibi başka PSU deneyin.

DisplayPort kabloyu söküp tekrar taktığımda düzeldi sorun. Güç kablolarını falan hiç ellemedim.
Kapanma sorunu çözülmüş gibi duruyor. BIOS'u güncellediğimde BIOS ayarları etki etti ve bilgisayarı açtım. Yaklaşık bir saat oyun oynadım bir sorun olmuyor ve ekran kartı sürücüsünü tekrar yüklediğimden beri de kapanma yok. Sence sorun sürücü müymüş?

Sorun sürücü değil.

Sorun sürücü değil.

Ama şu an bir sorun yaşamıyorum ki. Sorunun PSU'dan kaynaklı olduğuna emin misin? Sürücüyü yenilediğimden beri hiç kapanma olmadı. O zaman kendi kendine nasıl çözüldü? Sana güvendiğimi biliyorsun. Eğer ki PSU'da diyorsan testler ile durumu kesinleştirebiliriz.

Ama şu an bir sorun yaşamıyorum ki. Sorunun PSU'dan kaynaklı olduğuna emin misin? Sürücüyü yenilediğimden beri hiç kapanma olmadı. O zaman kendi kendine nasıl çözüldü? Sana güvendiğimi biliyorsun. Eğer ki PSU'da diyorsan testler ile durumu kesinleştirebiliriz.

Bir yazılımın ani kapanma yaptığını görmedim, ani kapanma güç kaynaklı bir sorun, duvardaki priz, güç yetersizliği, gevşek soket, kısa devre, PSU ısınması ve arızası gibi birçok sebebi var, yani bir sistem ani kapanma yapıyorsa bunu PSU yapıyordur, sebepleride bu yazdıklarım.

Test etmeye devam edin, sorun tekrarlarsa bahsettiğim ihtimalleri değerlendirin.

İşlemci sıcaklığıda kapanma yapar sizde sıcaklık normalken de kapanma olduğu için o kısmı atlıyorum.

Son düzenleme:
Bir yazılımın ani kapanma yaptığını görmedim, ani kapanma güç kaynaklı bir sorun, duvardaki priz, güç yetersizliği, gevşek soket, kısa devre, PSU ısınması ve arızası gibi birçok sebebi var, yani bir sistem ani kapanma yapıyorsa bunu PSU yapıyordur, sebepleride bu yazdıklarım.

Test etmeye devam edin, sorun tekrarlarsa bahsettiğim ihtimalleri değerlendirin.

İşlemci sıcaklığıda kapanma yapar sizde sıcaklık normalken de kapanma olduğu için o kısmı atlıyorum.
Bilgisayarı her gün kullanıyorum şu anda. Eğer ki tekrar bir kapanma veya herhangi bir sorun olursa tekrar mesaj atarım.

@Marix az önce tekrardan anakarttaki GPU ışığı yanarken buzzerdan ses geldi ben de tekrar açmayı denemedim bilgisayarı. Neden oluyor sence? Bilgili olanlar yardım ederse sevinirim.

@Marix Buzzerdan 1 uzun 2 kısa bip sesi geliyor. Bu ekran kartı algılanmadı anlamına geliyormuş galiba. Nasıl cözeceğim?

Son düzenleme:
DisplayPort kabloyu söküp tekrar taktığımda düzeldi sorun. Güç kablolarını falan hiç ellemedim.

GPU LED DisplayPort kablosundan dolayı da yanar, sistem görüntü veremediğinde GPU LED yakar, ani kapanma ve açılmama sorunlarıyla kablonun alakası yok, o başka sorun.

GPU LED DisplayPort kablosundan dolayı da yanar, sistem görüntü veremediğinde GPU LED yakar, ani kapanma ve açılmama sorunlarıyla kablonun alakası yok, o başka sorun.

Evet kapanma sorununun DisplayPort kablosundan olduğunu ben de düşünmüyorum. Sistem tekrar kendi kendine kapanana kadar bekleyeceğim

Aradan uzun bir zaman geçti hiçbir sorun yoktu şu ana kadar. Az önce oyun oynarken elim masaya çarptı ve birden bilgisayar kendisini yeniden başlattı. Ondan sonra acaba gerçekten bununla mı alakalı diye düşündüm ve elimi tekrar masaya vurdum. Bu sefer bu konuyu açmama sebep olan sorunu yaşadım. Sonra masaya elimin çarpmasıyla alakalı olabileceğini düşündüm. Neden böyle yaptığını düşünürken aklıma monitörümün altında duran laptop geldi. Laptop DisplayPort kablosunun üzerinde duruyor ve geçenlerde bilgisayarın açılmamasının sebebi bu kabloydu. Kendimce düşündüğüm her şeyi belirttim. Aklıma bunun dışında elim masaya çarptığında bilgisayarın kapanmasına sebep olacak bir şey gelmedi. Yardımcı olursanız sevinirim. @Marix

Şimdi bilgisayarın kasasını önünden hafifçe kaldırdım ve yine aynı şekilde bilgisayar kapandı.

Az önce bilgisayarı açmaya çalıştığımda anakart üzerinde GPU ışığı yanarken Buzzer'dan ses geldi. Ben de geçenlerde yaptığım gibi DisplayPort kablosunu söküp geri taktım ama düzelmedi. Bu sekilde olmayınca BIOS pilini söküp geri taktım. Sonra bilgisayarı açmaya çalıştığımda anakartta CPU ışığı yanık bir şekilde kaldı ve görüntü gelmedi. Ben de ramin birini sökerek tekrar açmayı denedim. Bu sefer tekrar GPU ışığı yandı. Ben de ekran kartındaki DisplayPort girişinin yerini değiştirdim. Bilgisayar bu sefer sorunsuz bir şekilde açıldı ve öbür rami tekrar taktım. BIOS ayarlarımı yaptığımda etki etmediğini gördüm ve BIOS'u tekrar yükledim şuan sistem normal bir şekilde çalışıyor ama kapanma işini denemedim. Yardımcı olabilecek varsa sevinirim. @Marix

Son düzenleme:

Geri
Yukarı