Çözüldü Bilgisayar birden kapanıyor ve PSU'yu açıp kapamadan açılmıyor

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

Kyinator

Centipat
Daha fazla  
Bu sorunu ilk önce cumartesi akşam yaşadım o günden beri sadece bugün bu sorunu yaşadım. Aslında bunlar dışında sadece pazartesi bilgisayarı açtım. Her neyse sorunu açıklayayım. Bilgisayar birdenbire kapanıyor ve bu cumartesi EA FC 24 oynarken, bugün yani az önce Chrome'da video izlerken oldu. Arkada Steam'den oyun iniyordu ama onun bir şey etkileyeceğini sanmıyorum. Bilgisayar kapandıktan sonra kulaklığın ışıkları sönmüyor ve açma tuşuna bastığında açılmıyor. PSU'yu düğmesinden kapatıp açtığımda bilgisayar açılıyor. Bilgisayar açıldığında AMD Adrenalin'e Software'den bir bildirim geliyor. Tam olarak ne olduğunu hatırlamıyorum ama sistem ayarlarının sıfırlandığını söylüyor. Bundan önce de alttaki konudaki sorunu yaşadım ama bir yerden sonra kimse mesaj yazmadığı için çözüme ulaşamadım. Aynı sebepten kaynaklandığını düşünüyorum.

Sistem özelliklerim:
  • Ryzen 5 5600 (stok fan).
  • Sapphire Pulse RX 6600.
  • EVO Potenza DDR4 3600MHz 8+8 GB RAM.
  • XLR8 512MB M.2 SSD.
  • MSI B450M Pro M.2 Max.
  • Performax kasa.
  • MSI MPG A650GF.

Çözüm
Ekran kartı güç soketlerine bakın tam oturmuş mu kontrol edin, soketlerde sorun yoksa, daha önce de söylediğim gibi başka PSU deneyin.

DisplayPort kabloyu söküp tekrar taktığımda düzeldi sorun. Güç kablolarını falan hiç ellemedim.
Ani kapanma, PSU arızası dışında, kısa devre, PSU'nun aşırı ışınması, elektrik kablosunun gevşekliği, sisteme takılı soketlerin gevşekliği, güç yetersizliği sebebiyle olabilir, bunlardan sadece kısa devre sorunu sistemin kapalıyken açılmasını engeller, dağınık kablolara bakabilirsiniz kısa devre yaratıyor mu diye.

Tamamdır. Soketleride kontrol edrim bir.

Test ettğimde seni etiketlesem geri dönebilir misin?

İşlemci stok fan olduğu için ısındığında kapatıyor olmasın? Ayrıca topraklama mevzusu ana sorun olabilir.

İşlemcinin sıcaklığından olmadığını söyleyebilirim ama topraklama hakkında kesin bir şey söyleyemem. Nasıl ve neye bakmam gerektiğini de bilmiyorum. Ayrıca 2 senedir sorun yaratmayan şeyin birden sorun yaratmaya başlamasını da anlamlandıramıyorum.

@Marix sence bilgisayar birdenbire kapandığında parçalara zarar gelme ihtimali var mı? Bilgisayarı açmaya biraz korkuyorumda.

İşlemcinin sıcaklığından olmadığını söyleyebilirim ama topraklama hakkında kesin bir şey söyleyemem. Nasıl ve neye bakmam gerektiğini de bilmiyorum. Ayrıca 2 senedir sorun yaratmayan şeyin birden sorun yaratmaya başlamasını da anlamlandıramıyorum.

@Marix sence bilgisayar birdenbire kapandığında parçalara zarar gelme ihtimali var mı? Bilgisayarı açmaya biraz korkuyorumda.

SSD ve RAM etkilenebiliyor.

@Marix bugün bilgisayarı en az 3 saat kullandım ve hiçbir sorun yaşamadım. Bir süre daha deneyeceğim eğer ki sorun yaratırsa önce sürücüyü tekrar yükleyeceğim sonra PSU'yu test edeceğim.

@Marix az önce bilgisayar tekrar kapandı. Ben de güvenli modda açıp DDU ile sürücüyü silip tekrar yükledim. Tekrar aynı sorunu yaşarsam dediğin gibi öbür PSU ile deneyeceğim. Dün hiçbir sorun olmayıp bugün olması garip geldi.

@Marix sürücüyü tekrar yüklediğimden beri sorun yaşamadım ama hala tam güvenemiyorum. Sence rahatlayabilir miyim?

Az önce eski bilgisayarımdaki SSD'ye Windows kuramadığım için kendi bilgisayarıma takarak kurmayı denedim. Boot menüde SSD gözükmüyordu ben de kabloları iyice yerleştirerek bilgisayarı açmaya çalıştım ama bilgisayarın güç tuşuna bastığımda anakartta GPU ışığı yanıyor ve Buzzer'dan ses geliyordu. Ben de BIOS pilini söküp taktım ve bilgisayar açıldı ama yaptığım BIOS ayarları etki etmiyor şu an. BIOS'u güncelleyip tekrar deneyeceğim. Bu konuda bilgili arkadaşlar lütfen yardım edebilir mi?@Marix

@Marix

Son düzenleme:
Sürekli farklı şeyler denerseniz sonuca ulaşamazsınız, tek tek deneyip test etmeniz lazım.

Kapanma sorunu çözülmüş gibi duruyor. BIOS'u güncellediğimde BIOS ayarları etki etti ve bilgisayarı açtım. Yaklaşık bir saat oyun oynadım bir sorun olmuyor ve ekran kartı sürücüsünü tekrar yüklediğimden beri de kapanma yok. Sence sorun sürücü müymüş?

Yeni konular

Geri
Yukarı