Bilgisayar Power tuşu tepki vermiyor

Conspiracy

Kilopat
Daha fazla  
Merhaba, biraz uzun bir yazı oldu fakat yardımcı olursanız sevinirim.

Dün bilgisayarımın içini açıp temizledim. Hiçbir parçayı sökmeden süpürge ile tozunu aldım. Kuru bezle fan aralarını temizledim. Ardından kasayı açmaya çalıştığımda açılmadı. Power tuşuna bastığımda hiçbir şey olmuyordu. Tekrar kasanın içini açıp bağlantılara baktım. Bir sorun gözükmüyordu fakat ramleri ve anakarta giden 24 pinlik güç kablosunu çıkarıp tekrar taktım. Daha sonra kasayı açmaya çalıştığımda sorunsuz açıldı. Bende dert etmeden kullanmaya devam ettim.

Gece geç saatlere kadar sorunsuz kullandıktan sonra kapatıp sabah açmaya çalıştım. Gene power tuşuna bastığımda hiçbir tepki vermiyordu. Birkaç kere bastıktan sonra anakart üzerinde yanıp sönen mavi bir ışık gördüm. Nedir ne değildir bilmiyorum fakat hala bilgisayar açılmıyordu. Tekrar ramleri + anakarta bağlanan güç kablosunu çıkarıp denedim fakat gene açılmıyordu. Birkaç kere power tuşuna basmanın artından kasadaki birkaç fan döndü fakat tüm fanlar çalışmıyordu. Ekrana görüntü gelmiyordu. Tekrar kapatıp yeniden açmayı denedim fakat yine hiçbir tepki vermiyordu.

İşlemci hariç anakarta bağlı bütün parçaları tek tek söküp taktım. Bios pilini çıkarıp 10-15 dakika bekledim. Fakat gene açılmıyordu. Denemekten sıkılmışken rasgele bir zamanda power tuşuna bastığım gibi sorunsuz bir şekilde açıldı. Masaüstüne geldim birkaç dakika vakit geçirip tekrar kapatıp açtım. Gene sorunsuz açıldı bilgisayar. Birkaç kez kapatıp sorunsuz açtım...Şaşırdım fakat anlam veremedim. Yaptığım birşey sonucumu açıldı yoksa rasgele mi? Anlamak için anakarta bağlı olan güç kablosunu çıkardım tekar taktım. Psu tuşunu kapatıp tekrar açtım.... Başladığımız noktaya geri döndüm. Şuan gene bilgisayar açılmıyor. Sanırım şans eseri açılmıştı. (yada siz ne derseniz diyin) Şuan power tuşuna hiçbir tepki vermiyor.

WVm8W2.jpg

Sabahtan beri belirli aralıklarla yanıp sönen mavi ışık. (genellikle power tuşuna uzun süre bastığımda yanıyor.)

Sistemim: MSI Z97 Gaming 3 Anakart / MSI GTX 770 Ekran Kartı / 700Wat PSU / 4670K İşlemci / 4x4 8Gb Gskill RAM

Yardımlar için şimdiden teşekkürler.

Tamamen söküp toparlamayı dene bir de.
Anakart kitapçığında ışığın ne için olduğu yazıyor olmalı, oradan bir bak istersen.

İşlemci dışında tüm parçalar için bunu yapmıştım. Elimde termal macun olmadığı için işlemciye bulaşmadım.
Anakart kitapçığından bahsettiğiniz yere baktım. Bahsettiğim led için sadece açıklama ''Debug'' yazıyor.

Fakat sanırım sorunun kaynağını çözdüm. Başından beridir güç kaynağından şüpheleniyorum.

www.vatanbilgisayar.com: Zalman Zm700-Glx Dual Forward Serisi 80Plus 700W Güç Kaynağı - Vatan Bilgisayar

Güç kaynağım bu. Yorumlarda iki kişi tetikleme sorunu yaşadığını belirtmiş bu Psu'da. Çok büyük ihtimal bende benzer sorunu yaşıyorum. Yarın vatan bilgisayar ile iletişime geçeceğim.

OK, debug hata düzeltme, tamir anlamı taşıyor ama kartında hangi durumda yanıyor bilmiyorum.

Kitapçıkta çok kısa geçiştirmişler bu ışığı. İnternet ortamında da pek bişey bulamadım bu ışıkla ilgili.
Şuan kafama yatan en mantıklı cevap güç kaynağı sorunu... Merak ettiğim sistem için 700watt çok mu yetersiz yada güç kaynağı seçimim mi yanlış? Değişim gerçekleştirirsem ne tür muadillere yöneleyim?

Yetersiz değil, zaten sistem açılırken parçalar tam güç çekmez.
Başka bir sorun da olabilir.

Gün içerisinde şans eseri açılmış olmasa, hiç kullanamamış olsam evet olabilir derdim de bahsettiğim gibi birkaç sefer kapatıp açmama rağmen sorunsuz açıldı. Ne zaman tam olarak güç girişlerini devre dışı bırakıp tekrar denedim gene açılmadı.

Son bir sorum olacak geçen sene 2014 Haziran ayı gibi toplamıştım bilgisayarı vatanbilgisayardan.
Sorunlu ürünü direk değiştirirler mi servisle uğraşmadan? Keza sorun kesinleşir PSU değişimi gerçekleşirse tekrar Zalman'ın bu modelini taktırmayı düşünmüyorum 30₺ fark ile Xıgmatek'ın psusunu almayı düşünüyorum.

1 hafta geçtiği için servise gönderip tamir edecekler. Vatan kolay kolay değişim yapmaz, hele yaklaşık 9 ay geçmiş :)

Bende de bir anakart var aldığımda ethernet girişi bozuktu hiç uğraşmayıp ethernet kartı taktım. 1 yıl sonra ''aldığımda bozuktu'' diye götürdüğümde servise gönderdiler tamir için :)

Beklemek hiç işime gelmez, aktif olarak kullandığım bilgisayar. Hele aylar öncesinden GTA 5'i pre-order aldık, hiç iyi olmadı bu durum. :cry:

Geri
Yukarı