Bir oyuna 1000+ TL verilir mi?

Bir oyuna 1000+ TL verilir mi?

• Oy verenlerin toplamı
    57
Sen 1000 TL'yi, bundan 5 sene önceki 1000 TL gibi düşünüyorsun. 1000 TL şu anda para bile değil. Otobüs biletleri bile 500 TL.
Zaten oyunların 1000+ TL olmasının nedeni de bu. Şu anda 1000 TL, 2013 yılının 1000 TL'si gibi değil. Bugünün 1000 TL'si 2013 yılının 100 TL'sine eşdeğer. 2.5 litre kola 2.75 veya 3 TL'ye alınıyordu. Şimdi neredeyse 30 TL.

Aynı şekilde Algida'nın en pahalı tekil dondurmaları (Magnum gibi) yine 3 TL civarındaydı. Şimdi 25+ TL oldu. Yani bugün 1000 TL para bile değil. Bir lahmacun yemeye gitsem zaten 100 TL'ye yakın para harcıyorum. Eskiden 10 TL'nin altında lahmacun + ayran yeniliyordu diye biliyorum.

Bu arada işin DRM boyutu da var. Çünkü bazı paragöz şirketler oyun kırılmasın diye Denuvo gibi sistem kaynaklarını sömüren DRM'ler yapıyorlar.

Oyunu crackli oynayan daha ayrıcalıklı oluyor, o yüzden Denuvo varsa düşündürür. Bu şirketleri anlamıyorum, CD Projekt'e bakın Witcher 3 gibi bir oyuna DRM koymadılar ve gayet para kazandılar.

Aynısı Minecraft içinde geçerli. Oyunda hiçbir DRM yok ve dünyanın en çok satan oyunu. O yüzden bence Steam pasif DRM olarak yeterliyken Denuvo gibi DRM'ler para gözlülüktür. Zaten yine 1 aya kırılıyor, korsan oynayan daha rahat oynuyor.

Korsan oynamak daha mantıklı 1000+ TL oyunları.
Korsan virüs yuvası hocam. Ne çıkacağı belli olmuyor. Bazen de rootkit çıkıyor, sistem Hacker tarafından izleniyor ve siz fark etmiyorsunuz. Bu yüzden korsan pek sevmiyorum.

Sadece büyük yazılımları korsan kullanıyorum (VMware gibi). VMware'in lisansı 200 dolar. 200 dolar yaklaşık 4000 TL yapıyor. VMware'i korsan kullanıyorum bu yüzden. Ayrıca lisans almakla bitmiyor, yeni bir VMware sürümü çıktığında lisansı yeni sürüme yükseltmek gerekiyor (zorunlu) ve onun da fiyatı 100 dolar (2000 TL). Bu yüzden yazılımlarda korsan sık sık kullanıyorum.

Ama oyunlarda uzun süredir korsana küsüm.

Bu arada işin DRM boyutu da var. Çünkü bazı paragöz şirketler oyun kırılmasın diye Denuvo gibi sistem kaynaklarını sömüren DRM'ler yapıyorlar.

Oyunu crackli oynayan daha ayrıcalıklı oluyor, o yüzden Denuvo varsa düşündürür. Bu şirketleri anlamıyorum, CD Projekt'e bakın Witcher 3 gibi bir oyuna DRM koymadılar ve gayet para kazandılar.

Aynısı Minecraft içinde geçerli. Oyunda hiçbir DRM yok ve dünyanın en çok satan oyunu. O yüzden bence Steam pasif DRM olarak yeterliyken Denuvo gibi DRM'ler para gözlülüktür. Zaten yine 1 aya kırılıyor, korsan oynayan daha rahat oynuyor.
Cyberpunk 2077 de DRM-free bir oyun ve epey sattı. O da CD Projekt'in oyunu. CD Projekt gerçekten DRM-free akımını destekliyor.

Eğer bir içerik üreticisiysen ve oyunlardan gelir kazanıyorsan tabiki verilir. Mesela yeni çıkan pahalı bir oyun için gameplay videosu çekeceksin ve bu videodan gelir elde edeceksin, o zaman alman gerekir. Nede olsa para sana geri dönecek o oyundan para kazanıyorsan karşılığını vermelisin.

Yeni konular

Geri
Yukarı