Dell G16 7630 CPU sıcaklık değerleri normal mi?

BigEvil

Kilopat
Daha fazla  
Herkese merhaba, 1 hafta önce Dell G16 7630 G167630005U kodlu I7 13650HX, 16GB DDR5 Ram, RTX4060 140W'lık modeli ve QHD+ ekranı ile beni gerçekten cezbeden bu bilgisayarı, Dell markasının da kalitesini bildiğim için içim rahat bir şekilde satın aldım. Oyun testleri yaptığımıda ise gerçekten etkileyici sonuçlar alıyorum. Hiçbir şekilde "FPS Drop" problemine veyahut CPU ya da GPU'nun çalışma frekanslarının/çektiği watt değerlerinin saçma şekilde dalgalandığını görmedim. Konuyu tek bir neden için açıyorum, o da CPU sıcaklık değerleri.

Sizlere danışmak istediğim konu ise bu bir sorun mudur? Normal midir? İleriki dönemlerde (3-4 sene içerisinde) işlemciye veyahut anakarta herhangi bir zararı olur mu? CPU'nun TJUNCTION değeri 100°C. Onu da belirteyim.

Bilgisayarı düz ahşap bir masa üzerinde soğutucu veya stand olmadan kullanmaktayım.

Oyun testlerini RDR2 Hikaye modunda ve BF1 64 kişilik Online Sunucularda yaptım. Uzun süreler oynanmasına rağmen hiçbir performans kaybı veyahut FPS drop durumuna/dalgalanmasına şahit olmadım. Sıcaklıklar, işlemcinin sabit 90-100 derece arası, ekran kartının ise ortalama 75 en fazla 80 derece idi.

Windows 11 Pro modelini kullanmaktayım. Güç modu Dengeli'de. My Dell programında ise Termal seçeneğini Ultra Performans olarak seçtim.

20240303170642_1.jpg

Aşağıda ise Aida64 üzerinden yaptığım "Sistem Kararlılık Testi" yer almakta. Test başlamadan 5 saniye önce tüm değerleri sıfırladığımı belirtmek isterim. "Ortalama" değerlerinin üzerinde bunun etkisi var, o yüzden çizgi grafiklerin de durumunu koydum.

a.png
b.png
c.png
e.png

Dosya Ekleri

• 20240303170642_1.jpg
    20240303170642_1.jpg
    288,1 KB · Görüntüleme: 30
Throttestop indirip FIVR sekmesini paylaşabilir misiniz?

Bir de testi cihazın altı hava alacak şekilde yukarı kaldırıp yapabilir misiniz? Fanları da fulleyin.
Cihazın altına bir laptop soğutucusu koyup çalıştırarak testleri yaptım. Herhangi bir test sapması olmaması için 2 defa Cinebench Multicore tesi yaptım.

Test 1
cine1.png

Test 2
cine2.png

FIVR
throttle.png

@BigEvil unlock adjustable voltage kısmı tikleniyor değil mi?
Evet hocam ancak Undervolt işlemi yapmak hiç istemiyorum. Önceki laptopımda -90mV'dan sonra mavi ekran vermeye başladı. Hiçbir zararı olmadığını bilsem de bir kez mavi ekran görünce psikolojik olarak tüm ilgim kaçıyor cihaza karşı...

Yeni konular

Geri
Yukarı