Dünya üzerinde konuşulan ilk dil hangisiydi?

Darxenos

Picopat
Arkadaşlar dünya üzerinde konuşulan ilk dil hangisiydi, bilen var mı? Mısır hiyeroglifleri en eski gibi duruyor ama ondan öncesi de var mıdır ki? Dinlere baktığımız zaman mesela İslam dininde cennet dilinin Arapça olacağı söyleniyor. Bu da ilk dilin Arapça olabileceği şüphesi uyandırıyor. Süryanice olduğunu da internetten görmüştüm birkaç sitede. Türkçe diyenleri de duymuştum. E hangisi ki bunların?

İşin dini kısmını geçersek ilk konuşan dilin tespit edilmesi pek mümkün değil gibi. Yani ilk insanlar muhtemelen "AUUU" "GRRR" tarzı şeyler ile anlaşıyorlardı. Biz sadece işin tarihe kazınmış kısmını tespit edebiliriz. Dini kısmı soracak olursak İslam'a göre Hz.Âdem Arapça konuşuyordu yani ilk dil Arapça.

İşin dini kısmını geçersek ilk konuşan dilin tespit edilmesi pek mümkün değil gibi. Yani ilk insanlar muhtemelen "auuu" "grrr" tarzı şeyler ile anlaşıyorlardı. Biz sadece işin tarihe kazınmış kısmını tespit edebiliriz. Dini kısmı soracak olursak İslam'a göre Hz. Âdem Arapça konuşuyordu yani ilk dil Arapça.

Hayır ilk dil Arapça falan değil, ortada bir realite varsa, gerçekler üzerinden gitmeliyiz.

Hz. Adem yalnızca dini görüşler çerçevesinde yaşamış ve varolmuş biri, buna nazaran bilim alemi ilk insan palavrasını reddediyor. Biliriz ki tarih yazı ile başlamıştır, somut bir dil arayışınız var ise bu şüphesiz sümerce olmalı.

Yazılı olarak bahsediyorsak Sümerce veya Mısırca'dır. Ama ilk dil diye bir kavramdan bahsedilemez.
Çünkü Çin'de, Hindistan'da, Amerika'da daha öncesinde diller oluşmuş olabilir.
Fakat yazılı metinlerin sözlü dilden sonra oluşması gerektiğini varsayarsak Sümerce en mantıklısı gibi.

Aslında işaret dili de mantıklı olabilir. Mesela çocuksun, acıktın ağaçtaki elmayı işaret edersin baban sana getirir.

Hayır ilk dil Arapça falan değil, ortada bir realite varsa, gerçekler üzerinden gitmeliyiz.

Hz. Adem yalnızca dini görüşler çerçevesinde yaşamış ve varolmuş biri, buna nazaran bilim alemi ilk insan palavrasını reddediyor. Biliriz ki tarih yazı ile başlamıştır, somut bir dil arayışınız var ise bu şüphesiz sümerce olmalı.
Dostum sakin ol İslam düşmanlığı yapmana gerek yok ben zaten olayın İslam boyutundan bakarsak öyle olduğunu söyledim.

Yeni konular

Geri
Yukarı