Ekran kartı kendini kapatıyor

Mr.BT

Picopat
Daha fazla  
Sistem Özellikleri
anakart: asusu prime b550m-a wifi ii
CPU: r5 5600
CPU Cooler: Darkflash Twıster DX240 V2.6 240MM sıvı soğutma
GPU: rtx 4060
m2(1): kington fury renegade 1TB 7300MB/S - 6000MB/S
m2(2):TwinMOS 512GB 3600/3250
Kasa: darkflash dlx-21 mesh siyah
Meslek
öğrenci
Öncelikle tekrardan merhaba. Sistemimde anormal bir sorun ortaya çıkmaya başladı. Sistem boştayken herhangi bir yük altında olmadan kendini kapatıyor. Daha doğrusu ekran kartım kendini kapatıyor. Ekran kartı bir anda fanlarını son devire getiriyor ve görüntü gidiyor. Biraz araştırdığımda ekran kartının bu hareketi kendini kapatması anlamına geliyormuş. E ısıdan dolayı kendini kapatmadığına göre kesinlikle devrede veya güçte bir sorun olduğunu düşünüyorum.

Tahmini olarak PSU en büyük şüpheli benim gözümde. Driverleri, BIOS'u falan güncelledim ama nafile. Yazılımsal bir sorun değil büyük ihtimal. Ha bu arada geçmişte çok defa yaşadığım ile aynı şekilde ön orta fanım bozuldu. Bununda sebebinin PSU olduğunu düşünüyorum. Kesinlikle bir dengesizlik var bence.

Son düzenleyen: Moderatör:
PSU'nun kendisinde sıkıntı olsa bütün sistemin fişini çeker diye düşünüyorum. Ya da GPU'ya bağladığın güç kablosunda da sorun olabilir. Vallahi baya bir sebep var GPU kendiside arızalı olabilir farklı bir GPU ile denemeye çalış.

PSU'nun kendisinde sıkıntı olsa bütün sistemin fişini çeker diye düşünüyorum. Ya da GPU'ya bağladığın güç kablosunda da sorun olabilir. Vallahi baya bir sebep var GPU kendiside arızalı olabilir farklı bir GPU ile denemeye çalış.
Bilemiyorum.. fakat belirtmek gerekirse bu durum hiç yük altinda basima gelmedi. Rdr yi çatır çatır oynuyorum. Hep bostayken oldu. Denk mi geldi bi sebebimi var bilmiyorum.
GPU güç bağlantısını çıkartıp tam olarak oturttuğunuzdan emin olun.
Kontrol ettim bağlantıda bi problem yok.

Kontrol ettim bağlantıda bir problem yok.
GPU'nuz nedir? Bakın bu problem %90 ekran kartının yeteri kadar güç alamaması ya da bağlantıda problem olması gibi sebeplerden ortaya çıkıyor. Ekran kartını çıkarıp takın. Olmadı PSU'daki başka bir 8 pin ekran kartı güç bağlantısını takın.

Kontrol ettim bağlantıda bi problem yok.
Sadece kontrol etmek yetmez, bazen zamanla gevşeyip temassızlık yapabiliyor. Çıkartıp takın.

GPU'nuz nedir? Bakın bu problem %90 ekran kartının yeteri kadar güç alamaması ya da bağlantıda problem olması gibi sebeplerden ortaya çıkıyor. Ekran kartını çıkarıp takın. Olmadı PSU'daki başka bir 8 pin ekran kartı güç bağlantısını takın.

Sadece kontrol etmek yetmez, bazen zamanla gevşeyip temassızlık yapabiliyor. Çıkartıp takın.

Hocam 4060 var bende. Yeteri kadar güç alamama durumu olsaydı yük altında ekran kartım kapanırdı. Ekran kartım boştayken kapanıyor. Yük altında hiçbir sıkıntı yok. Hep boştayken kapandı. Ama başka bir 8 pin kablosu varsa değiştirmeyi deneyeceğim
Çıkarıp taktım.

Hocam 4060 var bende. Yeteri kadar güç alamama durumu olsaydı yük altında ekran kartım kapanırdı. Ekran kartım boştayken kapanıyor. Yük altında hiçbir sıkıntı yok. Hep boştayken kapandı. Ama başka bir 8 pin kablosu varsa değiştirmeyi deneyeceğim
Fazla güç ya da az güçle alakalı değil. Her an olabilir. Bu sorunun birden çok sebebi var ama en yaygını güç kablosu ile alakalı sorunlar, aşınmış olabilir, tam oturmamış olabilir.

Ama hiçbir şeye rağmen düzelmiyorsa video kaydıyla birlikte garantiye gönderin. Ben de bir kere yaşadım bu durumu GPU kablosu tam oturmamıştı çıkarıp takınca düzeldi.

Bu konuyu da bırakayım, çoğu şeyi uyguladınız zaten ama...

Son düzenleme:
Fazla güç ya da az güçle alakalı değil. Her an olabilir. Bu sorunun birden çok sebebi var ama en yaygını güç kablosu ile alakalı sorunlar, aşınmış olabilir, tam oturmamış olabilir.

Anladım hocam. Zaten sistem desteğinede yazım. Dediğim gibi ekran katı kablosunu çıkarıp taktım. Kablo değiştirmeyi de deneyeceğim.

Yeni konular

Geri
Yukarı