GTX 960 vs. R9 280X vs. R9 285

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
@Sadullah, R9 285'in performansı Omega sürücüsünün iyileştirilmesi ile tavan yapacak denebilir. Omega şu anda kararlı sürüm olsa bile ileride kendini gösterecek.
R9 285'in çıkarılma amacı performans olsa idi, emin ol R9 280X ile aynı fiyata denk gelirdi ve aynı FPS değerlerini elde ederdi. Yeni mimarinin "teknik ve yazılımsal değerlendirmeleri" bu kart sayesinde yapılıyor, üstüne üstlük GTX960 ile kapışmasına rağmen BF4 oyununda ciddi bir şekilde önde.

untitled-16.png

2K'da ise GTX960'ın onu geçeceğini yine sanmıyorum.

untitled-18.png

Peki dostum bf 4 amd,tabanli bir oyun ve r9 285 ultrada 60fps veremezken. Gtx 960 nadiren 48 fps ye dusuyor ve 60 fps ustu aliyor ve ayriyetten mantle acik r9 285 de sence komik,degilmi ?

Evet, bence de komik ama atladığın önemli bir nokta var. Overclock. Ne kadar oyun performansı videosu izlediysem, hepsinde de -bu sitenin videosu da dahil- O.C yapılmış vaziyette çekildi ve teste tabi tutuldu. NVIDIA'nın kendi videosunda, O.C'sız, FARCRY4'de, sabit durup, düz bir yer bakarak 39-40Fps alıyor. Aksiyonda kim bilir ne kadar düşücek. Sonra bir ayarı kısıp bir diğerini arttırıp O.C yaparak 59Fps alıp övünüyor adam videoda. Overclock performansı, her ne kadar karttan karta değişse de ciddi fps artışı sağlıyor -bendeki GT740M'de bile-.

Ne yani, R9 285'in mimarisi 10 yıldan kalma mı? R9 285'in mimarisi daha yeni ve "GTX960 ile aynı özellikleri" barındırıyor.

Peki arkadaşın dediği sitede gtx 960 alsam karda olmuş olur muyum çünkü fiyatı 100 lira daha düşük.?

690 tl arkadaşın önerdiği kart Gigabyte gtx 960 da, bu ekran kartının tek fanlı olması sıkıntı olur mu?

Tek fanlı modeliyle 3 fanlı modeli arasında performans farkı yok denecek kadar azsa alınır. Link atabilir misin dostum?

Dostum benchmarklara ve yabancı forumları araştırdım. Normal modellere göre oyundan oyuna 8-15 fps arası daha düşük performans veriyor ve O.C kapasitesi tahmin ettiğim gibi çok düşük. Adamlar %100 fan ile yaptıkları O.C'da, kart sıcaklığı 70 derece'nin üstüne çıkarken, 3-5 Fps artış elde etmişler. Hatta GIGABYTE'in O.C yazılımını "terrible" diye nitelendirip, MSI'ın Afterburner ve EVGA Precision X16 yazılımlarını kullanmışlar.

Eğer PSU'n yeterliyse kesinlikle R9 285 al. Marka olarak Sapphire'ın Dual-X modeli tercih edilebilir.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Yeni konular

Geri
Yukarı