Kaldırımda bisiklet sürmek

Konya'da yaşayan bir bisiklet sürücüsüyüm. Burada bisiklet yolu ağı oldukça gelişmiş ama neylersin ki gelişememiş insanlar olduğu sürece bir işe yaramıyor. Geçenlerde iş dönüşü bisiklet yolunda araba çarptı. Allah'tan ucuz atlattım. Sadece bu değil yayalar hep bisiklet yolunu tercih ediyor renginden dolayı galiba (mavi) yoksa bir mantığı yok. Geçen polisin biriyle tartıştık arabalar bisiklet yolunu kapatmış polis arabası dahi bu yoldan gidiyor. Bisiklet yolunu kapatmissiniz dedim polise burası bisiklet yolu değil dedi. Kocaman mavi yolu görmüyor. Daha kötüsü kabahatini fark edince özür dileyemiyor. Ne yazikki ülkemizde kimse kimsenin umurunda değil.
Hocam İzmir'de tam da aynı sıkıntı var. Çoğu yerde araba yoluyla arada epey mesafe olduğu için araba çıkması gibi bir sorun yok ama insanlar bisiklet yolunda yürümeye bayılıyor. Bir de 4-5 kişi yan yana yayıla yayıla yürüyorlar. Pandemi öncesi böyle bir sorun yoktu aslında, insanlar birbirine saygılıydı. Fakat artık İzmir'i tanıyamıyorum, her yerden farklı tip insan çıkıyor.

Çok karşılaşıyorum böyle yaya yolunda bisiklet ve motor sürenlerle. Olurda biri bana çarparsa, çarpan kişi için hiç iyi şeyler düşünmüyorum.

Gerçekten konuyu her telden türlü türlü insan basmış. Burada suç ne yayada ne bisikletlide, sorun gerekli imkanların sağlanmaması. Bisikleti evinin en fazla 3 sokak ötesinde sürmüş adamlar gelmiş de kaldırımdan gitme diyor. Burada Hollanda'da veya başka bir medeni ülkede olsan bisiklet yolu yok diye araç trafiğinde sağdan sağdan rahatça gidersin ama maalesef Türk halkı daha o medeni seviyeye ulaşamadığı için biz bisikletliler olarak mağdur oluyoruz. Bu tür konularla ilgilendiğim için tüm mesajları okudum, adama bisiklet yolunda ARABA çarpmış zaten anca böyle bir şey bizim ülkemizde olabilirdi. Havalardan ve okuldan fırsat bulabildikçe bende çıkıyorum ve 10 km civarı sürüyorum, sürdüğüm güzergahın sadece 300m kadarında bisiklet yolu var ve o bisiklet yolunda ne ararsan var. Örnek vereyim yürüyen insanlar, bebek arabası sürenler, üstünde sabit durup sohbet edenler hemen karşıdaki inşaatın çuvalları, yığıntıları ve üstünden inşaata gelen vincin yaptığı yarıklar. Bu durumda ben ne yapabilirim? Dediğim gibi kaldırımdan gitme diyenler ya en fazla 3 sokak ötede bisiklet sürüyordur ya da kendi 5-6 metre genişliğindeki kaldırımı varken 20 caddede falan bir bulunan minicik bisiklet yolunda yürüyordur.

Şu an Ankara'da ikamet ediyorum. Her gün metroya kadar bisiklet ile gidiyorum fakat gittiğim yol düz değil hafif yokuş yukarı yani sürekli aynı stabil hızda gidemiyorum taşıt yolunda sağ şeriten gitsem bile üniversite yanında olduğum için sürekli araç trafiği var hızlılar ve çok yoğun bende kaldırımda gittim gayet yavaş gidiyordum. Karşımdan gelen kişinin geçmesi için kenara çekip bekledim geçerken durdu ve burası yaya yolu dedi bende bisiklet yolu varda ben mi sürmüyorum dedim bir şey diyemeden gitti.
Yaya yolunda bisiklet sürülmeyeceğini kendisinden daha iyi biliyorum fakat o yolda bisiklet sürülmeyeceğini de biliyorum acilen düzenlemeler yapılmalı. Ya adım adım her yola yapacaklar o bisiklet yolunu ya da kaldırımda gideceğiz yapacak hiçbir şey yok. Ben canımı yolda bulmadım.
Bende hemen 2 gün önce yaşadığım olaydan bahsedeyim: Bisiklet yolunda gidiyorum karşıda adamlar arabadan inmiş yan yana 3 kişi dizilmiş sigara içiyor, benim geldiğimi görünce çekildiler geçtim. 10 dk sonra gittiğim istikametten geri dönerken aynı adamlar yine orada sigara içiyor. Hayır demin gördün zaten gelen giden oluyor yol üzerinde 2 adım geri gidip kaldırıma çıkıver, sonra yine aynı senaryo işte arkalarından seslen çekilsinler ertesi gün aynı olayları yine yaşa. Akıllanmıyor bizim insanlar. Ki dediğim gibi bisiklet yolu az olanda da maalesef gidonu çok sabit tutmalısın çünkü o kadar dar ki hafif eğdiğin an yoldan çıkacaksın. Bisiklet yolları bir araba şeridi kadar olmalı.

Son düzenleme:
Sevgili arkadașım șunu içtenlikle söylemeliyim yanlıș memlekette dünyaya gelmișsin. Bunu sana söylenen çözüm önerilerinden bile anlayabilirsin:) maalesef insansan adamsan bir o kadar zorlanırsın yașamak için. 16 yıldır Ankara'da bisiklet süren biriyim. Ne kadar iyi niyetli olursan ol o niyeti bilecek anlayacak ruh yoksa nafile. Burada öneri yazan çoğu okumuș eğitim almıș ama cevaplara bakarsan M.Ö, 13.yüzyıl. Kendine iyi bak sağlacakla kal.

Bisiklet yolu yapılırsa bu sefer de yayalar bisiklet yolundan yürüyecek. Yaşadığım mahallede bisiklet yolu var ve yayaların birçoğu bisiklet yolundan yürüyor.

Bisiklet yolu yapılırsa bu sefer de yayalar bisiklet yolundan yürüyecek. Yaşadığım mahallede bisiklet yolu var ve yayaların birçoğu bisiklet yolundan yürüyor.
Yav arkadaş bu olaydan nefret ediyorum. Mersinde sahilde bisiklet yolu var. Gidip bisiklet yolunun üstünden yürüyorlar. Bebek arabası gezdiren, koşuşturan top oynayan çocuklar orada oturanlar ya bu kadar cahil olunmaz arkadaş ya. Yolda gitmeye zaten çekinir olduk işe giderken belediye otobüsü altına alıyordu kenara attım kendimi. Başka kazada ise pertim çıktı yoğun bakımda yattım 3 4 gün.
Bir gün öylesine tur atayım dedim suriyeli biri tali yoldan direkt sürdüğüm sağ şeride çıktı elektrikli 3 tekerli motoruyla. Çarptım jant yamuldu. Jantı da o hafta almıştım alexrims marka. Artık sürerken kaldırımdan gidiyorum mümkün mertebe. 10-15 kmh ile. Siz de öyle yapın düşük hızlarla gidin ki ani bir durumda sert fren yapabilirsiniz.
Mersinde şu son göçlerden sonra yolda sürmek rus ruleti oldu.

Yeni konular

Geri
Yukarı