Trafikte Bisiklet Sürmek

Redflag

Hectopat
Daha fazla  
3 aydır haftada 2-3 kere bisiklete biniyorum fakat kısa sürüşler oluyor. Bisiklet yolları az olsa da var bisiklet yollarından sürebiliyorum. Ne kadar istemesem de kaldırımdan sürmek zorunda bırakılıyorum. Kaldırımda yayalara asla zil çalmam onları beklerim kenara çekilirlerse teşekkür ederek uzaklaşırım. Ama ne zaman yola insem korna çalınması an meselesi. Hız sınırı 40 olan yolda 30 ile giderken arkamdaki hanzonun kornasıyla irkilmekten bıktım, kenara çekilmem üzerine bir de camı açıp kötü kötü bakması gerçekten çok sinir bozucuydu.

Bu arada şöyle anlatayım o yolun en sağında araçlar park halinde yol tek yön ve çift şerit yani orada beni sollayarak geçebilirken az kalsın ezilmeme sebep oluyordu. Öğrendiğim kadarıyla bisiklet sürerken en sağ şerit olmayan bölgelerde araçların sıkıştırmaması için şeridi ortalamak gerekiyor. Fakat yanlış biliyor olabilirim. Bu konuda beni aydınlatırsanız benim için çok faydalı olur. Mesela trafikte sürerken siz neler yapıyorsunuz?

Son düzenleyen: Moderatör:
Kaskına dikiz aynası takabilirsin ve bisikletin selesininaltına uzaktan kontrollü bir sağ sol sinyal yerleştirebilirsin. Ben genelde yolun sağındaki normal şeritten 1/3 oranda küçük olan şeritten gidiyorum ama o da olmadığı zamanlarda mecbur yola çıkıyorum. O zamanda mümkün oldukça yol veriyorum, kafanda mümkün oldukça kask kamerası olsun. Benim burada hız sınırı 50, b,z,m öküzler 70-80 le gidiyorlar ve ben 45 ile gittiğim halde bana korna çalıyor, bende takmıyorum. Bu yüzden tartıştığım IQ seviyesi 20 lerde gezenler de oldu sonra kamera kayıtı sayesinde cezayı yediler. Ara sıra da arabalarla yarışmıyor değilim.
Şu ürünü öneririm, hem karanlıkta sana şerit oluşturuyor, hem de araba gibi sinyal vermeni sağlıyor.
Tavsiyem trafikte yarış bisikleti kullan ki hem arabaları sollayabilesin, hem de yola uyum sağla.

Bulunduğun yer ve kullandığın yola göre sıkıntı yaşama olasılığı değişiyor. Ben Ataşehir ve Kadıköy'de kullanıyorum, Minibüs Caddesi gibi yerler. Genel olarak çok sıkıntı çıkarıldığını söyleyemem, insanlar çoğunlukla zarar veririm diye biraz uzağından geçmeye çalışıyor, bisikletlilerin yoğun kullandığı bir hat olmasından kaynaklı olduğuna inanıyorum. Karşıya geçen yayalar, ters yönden gelen motosikletliler, kedi ve köpekler asıl risk faktörü benim gözümde.

Camı açıp "ölecen lan ölecennn" diye böğürene de denk gelmedim değil gerçi.

Gece kullanımı için kesinlikle iyi bir ön aydınlatma, ikinci bir yanıp sönen ön ışık, arka ışık, stop lambası ve kask lambası kullan derim, kask ve eldiven zaten baz donanım, ben kaska ayna da taktım, titrese de en azından körlemesine şeritte gezinmiyorum. Zille trafiğe çıkma, yüksek sesli bir korna kullan, basınca kesin çalan birşey olsun.

Sakin sür, sağ şerit senin yasal hakkın. İmkanın var ise aksiyon kamera tak ve kask ile dizlik-kavallık eksik etme. Bunun dışında kişiler ile nasıl iletişimde olacağına dikkat et. Benim taktiğim, trafikte sadece yayalara ve ışıklara dikkat ederim. Bunun dışında arabalara benimde bir taşıt olduğumu gözlerine soka soka gösteririm. Yoksa ezip geçerler ya da sıkıntı çıkarırlar. Trafikte bir taşıt olduğunun farkına seninde varman gerek.

Şimdi gelelim tek hücreli varlıklara. Bunlar ile kesinlikle tartışma. Kalabalık olmadığın sürece bu insanlara bulaşma. Çünkü ne kadar güçlüde olsan ve kavgada galip gelsen, seni takip edip arkadan vurmayacağının garantisini kimse veremez burada. Sakin bir şekilde yoluna devam et.

Son olarak trafikte korkmadan sür. Bir süre sonra zaten bir bakmışsın arabalar arasından süzülüp gidiyorsun.

En azından İstanbul'da yolda bisikletli ile aranızda en az 1 metre mesafe olsun şeklinde tabelalar mevcut. Ama takan yok. Ya bu tip olayların olmayacağı kadar geniş ya da yine bu tip olayların olmayacağı kadar sakin yerlerde kullanmaya çalışıyorum. Zaten çok bisiklet kullanan biri değilim.

Yolun iyice kenarından gidersen sıkıntı olmuyor ben hep öyle sürüyorum. Kaldırım ile yolun birleştiği yerden kaldırımın birkaç santim yanından sür.

Ben genellikle yolun sağını kullanıyorum acemi olmadıkları sürece şöförler rahatlıkla solumdan geçebiliyor ayrıca doblolara tofaşlara dikkat et kullananlarının yapısı GENELLİKLE daha dikkatsiz oluyor

Tek hücrelilerden uzak durma konusunda hemfikirim

Kardeşim trafiğin yavaş aktığı bir yola gidiyorsun bi tane havalı korna alıyosun önü boş olduğu halde yavaş giden bir arabanın arkasına yaklaşıp kornaya basarak YÜRÜSENE LAN SIĞIR diyosun ve biraz da olsa empati kurup bizim halimizi anlayabilirler belki.

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı