macOS neden kullanılır?

Genellikle macOS kullanan programlama gibi işler kullanıyor güzel işletim sistemi olduğunu düşünüyorum.
Tasarım için kullananlar var diye biliyorum.

Stabilite. Hem kendi içinde hem de uygulamalar ile. Adobe uygulamaları MacOS'da kusursuz çalışıyor resmen. Açıkçası zorunlu uygulama olmayınca ve Oyun için kullanılmayacaksa Windows'un avantajlarını pek göremiyorum. Bellek ve kaynak tüketimi kısmına girmiyorum bile.
Uygulamadan uygulamaya değişir. Adobe uygulamaları boştayken bile Windows tarafında çok ağır çalışıyor donanım kaynağı tüketiyor.
Ama Blender, Gimp, Krita falan gayet performanslı çalışıyor.

Uygulamadan uygulamaya değişir. Adobe uygulamaları boştayken bile Windows tarafında çok ağır çalışıyor donanım kaynağı tüketiyor.
Ama Blender, Gimp, Krita falan gayet performanslı çalışıyor.
Buradaki asıl mevzu çökme kısmı. İçerik üreticisi alıyor cihazı kullanırken ya genel çökme veya uygulama çökmesi yaşıyor. Mac'lerde daha nadir yaşanıyor bu.

OpenCore Install Guide
Rehberdir ve TR'ye çevir. En iyi şekilde kendi bilgisayarına göre ayarla.
Ayrıca;
@405668, @tristessehivernale.
Tamamdır kuramayacağım galiba ssd aldıktan sonra kurucağım gerçekten merak ettim nasıl bir sistem diye.
1633714702438.png

Tamamdır kuramayacağım galiba SSD aldıktan sonra kurucağım gerçekten merak ettim nasıl bir sistem diye.Eki Görüntüle 1184032

Beklentilerini karşılamayabilir. Ben kurdum, deneyim ettim. Kötü bir deneyimdi ama alacağımı aldım.
İleride yine kullanırım denemek için ama ana işletim sistemi yapmam.
Bu aralar Android ve Windows ile devam edeceğim. Windows'da program bol ve rahatlık var biraz, Android ise bambaşka bir şey.

Şimdi macOS'un öne çıkan tarafı;
- VFX yapabilmek,
- Apple ürünleri ile uyumluluk,
- Render yapabilmek,
- Gündelik işler için ideal olmasıdır,
- Xcode.

Doğru mudur?
Bir genelleme yapamam. Herkesin kendine göre bir Mac cihaz kullanma gerekçesi vardır. Sırf parası çok olduğu için hiç ihtiyacı olmadığı halde alıp kullanan da vardır. Kendi deneyimlerimi şöyle aktarabilirim: Ben hem Windows bir laptop, hem de MacBook Pro kullanan birisiyim. MacBook Pro'yu mesleğim olan tasarım işleri için kullanıyorum. Kullandığım programlar da genelde Adobe ürünleri. Yaptığım tasarım işlerinde MacBook Pro'dan daha hızlı verim alıyorum. Ayrıca retina ekran olduğu için vektörel bir programdaki 0,25 stroke eğik bir çizgiyi bile kağıda çizilmiş bir çizgi gibi görüyorum. Fakat sıradan bir ekranda bu çizgiler piksel piksel göze batmakta. Ayrıca Mac'de hazırladığım bir tasarım dosyasını hangi Mac cihazda açsam aynı renklerde gözüküyor ve işin matbaa sürecinde en doğru renkleri elde edebiliyorum. Fakat aynı tasarım dosyasını hangi Windows cihazda açsam farklı renklerde gözüküyor. Çünkü Windows cihazların panellerinde ve kalibre ayarlarında bir standart yok; kimi mat, kimi parlak, kimi soluk, kimi sarımsı, kimisinde tam beyaz dengesi yok... Bu durum bazen müşteri ile bir soruna dönebiliyor. Bunun için tasarımı MacBook ekranında göstermek zorunda kalıyorum. Ayrıca tüm iş arşivim onda, olabildiğince kişisel dosyalarımı orada tutmuyorum. Oyun oynama ya da gündelik kullanımda MacBook ekranını kapatıp Windows laptopa geçiyorum.

Bir genelleme yapamam. Herkesin kendine göre bir Mac cihaz kullanma gerekçesi vardır. Sırf parası çok olduğu için hiç ihtiyacı olmadığı halde alıp kullanan da vardır. Kendi deneyimlerimi şöyle aktarabilirim: Ben hem Windows bir laptop, hem de MacBook Pro kullanan birisiyim. MacBook Pro'yu mesleğim olan tasarım işleri için kullanıyorum. Kullandığım programlar da genelde Adobe ürünleri. Yaptığım tasarım işlerinde MacBook Pro'dan daha hızlı verim alıyorum. Ayrıca retina ekran olduğu için vektörel bir programdaki 0,25 stroke eğik bir çizgiyi bile kağıda çizilmiş bir çizgi gibi görüyorum. Fakat sıradan bir ekranda bu çizgiler piksel piksel göze batmakta. Ayrıca Mac'de hazırladığım bir tasarım dosyasını hangi Mac cihazda açsam aynı renklerde gözüküyor ve işin matbaa sürecinde en doğru renkleri elde edebiliyorum. Fakat aynı tasarım dosyasını hangi Windows cihazda açsam farklı renklerde gözüküyor. Çünkü Windows cihazların panellerinde ve kalibre ayarlarında bir standart yok; kimi mat, kimi parlak, kimi soluk, kimi sarımsı, kimisinde tam beyaz dengesi yok... Bu durum bazen müşteri ile bir soruna dönebiliyor. Bunun için tasarımı MacBook ekranında göstermek zorunda kalıyorum. Ayrıca tüm iş arşivim onda, olabildiğince kişisel dosyalarımı orada tutmuyorum. Oyun oynama ya da gündelik kullanımda MacBook ekranını kapatıp Windows laptopa geçiyorum.
Evet freelancer çalışanların işine yarar. Mac iş için windows günlük kullanım için.

Windows cihazda açsam farklı renklerde gözüküyor. Çünkü Windows cihazların panellerinde ve kalibre ayarlarında bir standart yok; kimi mat, kimi parlak, kimi soluk, kimi sarımsı, kimisinde tam beyaz dengesi yok...

Nasıl yok?
Dostum MacBook'larda bulunan ekrandan çok daha iyi ekranlı laptoplar vardır. İşletim sistemiyle alakası olmaz bunun.
Doğru laptop kullanman gerekir.

Renk ayarlarını da ilgili grafik birimin sürücü programı ile yapabilirsin.

Bilmiyorum ama 0.25 eğim ile 0.25999 gibi arasında fark olabilir ve Windows bunu göstermiyor olabilir.

Adobe programlarının Windows'ta sakat çalıştığını düşünüyorum. Haklısın bu konuda.

Geri
Yukarı