Neden macOS?

enesbull

Hectopat
Merhaba arkadaşlar, Linux veya Windows gibi alternatifler varken neden macOS kullanıyorsunuz? Benim macOS kullanma sebebim aynı iOS gibi çok kolay bir deneyim sunması kolay kolay işletim sisteminin şişmemesi iPhone, Apple Watch, AirPods gibi cihazlarımla tam uyumlu çok güzel çalışması gibi nedenlerden bahsedebilirim, benim için - özellikleri ise şöyle ve bu özelliklerden dolayı maalesef Windows veya Linux'a uğramak durumunda kalıyorum, bu rahatsızlığımın tek nedeni ise oyunlardaki eksikliği. Türkçe yama, mod ve vb vs olsun genel olarak Windows'ta bulunuyor, proton ve Wine ile Linux'da bile çalışabilirken maalesef macOS bu konularda şu an çok geride, gameportingtoolkit ile bir nebze gelişim olacaktır fakat macOS dosya sisteminden kaynaklı olarak, mod, yama ve vb vs gibi sistemlerin entegresindeki sorunların çözümlenmesinde gecikmeler olacağını düşünmekteyim, sizin macOS hakkındaki + ve - yönler olarak düşünceleriniz nelerdir? İyi günler dilerim.

Dediğiniz gibi macOS Windows'a göre daha stabil ve hızlı. Ayrıca çeşitli Apple
servislerini kullanabiliyorsunuz. Tek eksiği çoğu oyunun macOS desteği olmaması.

Bazı oyunların macOS desteği olmadığı için ben tercih etmiyorum, bildiğim tek eksi yönü bu.

Evet, en basitinden Valorant bile oynayamıyoruz, CS2 çıkacak yakın zamanda fakat yine MacOS'a gelmeyecek, macOS stabil, kolay bir deneyim sunuyor, kendi ürünleriyle tam uyumlu fakat böyle kötü yanları var, aslında böyle eksileri olmasa Windows, Linux tamamen bırakılıp MacOS'a geçilebilir fakat yakın zamanda bu durumu göremeyeceğiz sanırsam.

Renkler ve zevkler tartışılmaz diye çok güzel bir söz vardır.

IOS'da Windows'da performans olarak eş düzey sistemler. Stabil ve hız konusuna kesinlikle katılmıyorum IOS'da da bir çok sıkıntı mevcut. Bu biraz da donanımla alakalı birşey. Finale geldiğimizde yaptığımız şeylerde aslında aynı şeyler.

Bence hangi ekosistemi seçtiğiniz tamamen zevk meselesi.

MacOS'in en sevdiğim yönü; her şey elinizin atında, gözünüzün önünde. Dock ve menü bar bana göre 10 numara. Daha çok müzikle, grafik tasarımı ile, yazılım geliştirme ile uğraşanların tercihi. Oyuncuların değil. :)

MacOS'in en sevdiğim yönü; her şey elinizin atında, gözünüzün önünde. Dock ve menü bar bana göre 10 numara. Daha çok müzikle, grafik tasarımı ile, yazılım geliştirme ile uğraşanların tercihi. Oyuncuların değil. :)

Özellikle Mac cihazların ekranı şahane ötesi, bu kadar güzel ekranları olmasına rağmen çok yüksek saatlere kadar pilleri bitmiyor, tükenmek bilmiyor, pili iyi giden, ekranı iyi, ve performansıda iyi bir Windows cihazı, bir MacBook'un yanına koyup test edelim, aynı işlemleri yapalım, Windows cihazın şarjı maksimum 4 saat gidecekken, MacBook Pro'nun şarjı 10 saati zorluyor, bundan dolayı bile iş için kesinlikle macOS, oyun için maalesef Windows'a mahkumuz, PS5+Series X+MacBook+Nintendo Switch bile kombinleseniz bazı oyun ve programlar için Windows denen bug silsilesine dönmek durumunda kalıyoruz.

Özellikle Mac cihazların ekranı şahane ötesi, bu kadar güzel ekranları olmasına rağmen çok yüksek saatlere kadar pilleri bitmiyor, tükenmek bilmiyor, pili iyi giden, ekranı iyi, ve performansıda iyi bir Windows cihazı, bir MacBook'un yanına koyup test edelim, aynı işlemleri yapalım, Windows cihazın şarjı maksimum 4 saat gidecekken, MacBook Pro'nun şarjı 10 saati zorluyor, bundan dolayı bile iş için kesinlikle macOS, oyun için maalesef Windows'a mahkumuz, PS5+Series X+MacBook+Nintendo Switch bile kombinleseniz bazı oyun ve programlar için Windows denen bug silsilesine dönmek durumunda kalıyoruz.

MacOS'in en önemli özelliği yazılım ve donanımın mükemmel entegrasyonu. Windows; driver deposu. :)

MacOS'in en önemli özelliği yazılım ve donanımın mükemmel entegrasyonu. Windows; driver deposu. :)

Şu durumda dikkatimi çekti, MacBook Pro'dan bir müzik açtım, sonrasında HP Omen Laptop'da da aynı müziği açıp test edeyim dedim, neden müzik endüstrisindeki tüm insanlar MacBook kullanıyor bir kez daha anladım, MacBook'da müziğin sesi şahaneyken, 50K'lık Omen laptop MacBook'un yanına yaklaşamıyor, evet ekran kartı iyi, güzel oyun deneyimi veriyor fakat ekran kartı ve işlemci hariç diğer tüm özelliklerinden kısılmış oluyor Windows cihazlar, ne ekranı ne sesi ne batarya süresi hiçbir özelliği MacBook'un yanına yaklaşamıyor, sadece ekran kartı ile öne çıkıyor fakat bu ekran kartı performansıda yüksek bir fan sesi gürültüsüne neden oluyor, aynı renderi MacBook'da yapmak 20 dakikama mâl olurken, HP Omen Laptop'da 35 dakikaya ve uçak gürültüsüne mâl oluyor, kağıt üzerinde Windows daha güçlü fakat MacBook'un yazılım donanım uyumu daha iyi olduğu için daha az ses, daha az ısınma ile daha kısa sürede Render'i hallediyor, kısacası bu Windows cihazların ekran kartları bile anca oyuna yarıyor, mobil iş dünyası için bir işe yaramıyor, masaüstü RTX ile evet Mac'leri geçiyor Windows fakat mobil dünyada yanına yaklaşamıyor, Mac'in masaüstü platformlarının performansları şahane aslında fakat çok çok pahalı ve Gaming için kullanmayacağım sadece iş için kullancağım cihaza o kadar para vermek yerine, 1 Gaming cihaz 1 MacBook almak daha mantıklı.

Freelancer olarak grafik tasarım ile uğraşıyorum. Asus ROG serisi oyuncu notebook adı altında satılan bir laptoptan MacBook Pro M2 Pro çipli modele geçtim.

Şunu söylemeliyim ki, macOS'u Windows'tan ayıran en basit fark arayüz. macOS gerçekten harika bir arayüze sahip. Ekstra olarak güvenlik gibi durumlar da var zaten ki onları araştırıp öğrenebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı